Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Üretim Kapasitesinde Yüzde 400’e Varan Artış

Kandan Özgür GÖK, Universal Robots Türkiye Satış Geliştirme Yöneticisi

Enjeksiyon kalıplama üretimi için personel bulmakta zorluk yaşayan Dynamic Group, Universal Robots’un insanla iş birliğine dayalı cobot’larını kullanarak üretim kapasitesini yüzde 400’e varan oranda artırdı.

Plastik enjeksiyon kalıplama üretiminde faaliyet gösteren, medikal, elektronik ve teknoloji sektörlerine hizmet veren Dynamic Group, Universal Robots’un iş birliğine dayalı cobot’larının tekrarlayan işleri devralmasıyla, ürün sürekliliğinde iyileşme ve üretim kapasitesinde yüzde 400’e varan artış sağladı. Enjeksiyon kalıplama üretimi için personel bulmakta zorluk yaşayan Dynamic Group, Universal Robots’un insanla iş birliğine dayalı cobot’ları ile mevcut iş gücünden en iyi şekilde faydalanıyor.

Dynamic Group’taki iş süreçleri Universal Robots’un cobot’larını kullanmadan önceki dönemde bazı zorluklar içeriyordu. Örneğin, bir enjeksiyon kalıplama makinesi döngüsünün beslenmesi, yoğun emek ve ısıya duyarlı malzemelerin dökümü yapıldığı için elleçlemede süreklilik gerektiriyor.

Dynamic Group’taki uygulamalar yüksek tempolu olduğundan operatörler bu hıza yetişemiyor ve makinenin sürekli çalışması zorlaşıyor. Bu durum karma ve düşük hacimli üretime yönelik Dynamic Group’ta, uygulamadan uygulamaya taşınabilecek esnek bir otomasyon ihtiyacını doğurdu.

Dynamic Group’un CEO’suna göre çözüm, yüz binlerce dolara mal olacak ve şirket dışından programcılar gerektiren yüksek maliyetli bir seçenekti. Dynamic Group ise, enjeksiyon kalıplama ve setleme uygulamalarına Universal Robots’un üç adet cobot’unu dahil etti. Firmanın CEO’su, “Universal Robots’un UR10 cobot’u bize sürekliliği olan mükemmel bir döngü sağladı. Normalde tek bir vardiyada üç operatör çalışırken tek operatör çalışmaya başladı. Böylece üretim kapasitemizi dört katına çıkardık ve fire oranımız önemli ölçüde azalarak neredeyse sıfıra yaklaştı. Bizim için son derece başarılı bir uygulama oldu. İlk robot, bir tam makine döngüsü süresince hizmet ediyor. Dökümü yapılacak malzemelerin yerleştiği çerçeveyi alıyor ve dökümü yapılmak üzere enjeksiyon kalıplama makinesine yerleştiriyor, trimming ünitesine aktarıyor, parçayı bir sonraki işlem için bir operatörün önüne yerleştirerek son olarak döngüyü tekrar etkinleştirmek için düğmeye basıyor. İkinci enjeksiyon kalıplama uygulaması, kalıplanmış parçayı kaydıraktan bırakan klasik bir kartezyen robotunu kullanıyor. Universal Robots cobot’u bu parçayı alarak degating tertibatına yerleştiriyor, ardından parçayı denetim için bir operatörün önündeki masa üzerinde bırakıyor. Üçüncü robot, bir setleme uygulamasında kullanılmak üzere kuruldu. Vakumlu bir kavrayıcı kullanan UR10, plastik bir kutunun alt parçasını yakalıyor ve ardından steril mendiller ile tuzlu su çözeltisini plastik kutunun içine yerleştirip kutuyu bir konveyör üzerine itiyor. UR10’dan önce Dynamic Group olarak setleme uygulaması için tek seferde altı ile yedi çalışan kullanıyorduk. Artık iki personel ile çalıştırabiliyoruz. Bu işlerde acemi personelimizin bile daha ilk denemede böyle bir başarıya ulaşması olağanüstü ve tamamen beklenmeyen bir şeydi. Ayrıca, yatırımın geri dönüşü iki aydan kısa sürdü. Hatta cobot’ları çok hızlı bir şekilde diğer ürünlerimize de uyarlayabildik” dedi.

Cobot’ları Öğretmek Modu İle Programlamak Çok Kolay

Universal Robots cobot’larını kullanmanın çok kolay olduğunu belirten CEO, “Klasik robotlara kıyasla, Universal Robots cobot’larının sürükle bırak uygulamalarını öğretme ve programlamanın çok daha kolay olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca robotu ‘Öğretme Modu’ ile de programlayabiliyorsunuz. Bu modda cobot kolunu kısaca kavrıyorsunuz, gitmesi gereken konuma hareket ettiriyorsunuz ve cobot’a bunu bir konum olarak öğretiyorsunuz. Konumlarınızı belirledikten sonra sadece ‘play’ tuşuna basmanız robotun bu hareketleri tekrar yapması için yeterli” dedi.

Bir sonraki adım ise daha küçük olan UR3 modelini, doğrudan preslerin üzerine monte etmesi yer alıyor. Grup, daha küçük olan UR3 modelini doğrudan preslerin üzerine monte etmeyi hedefliyor.