Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

TEKNOLOJİK TRENDLER ENDÜSTRİNİN KAÇILMAZ ÖN KOŞULU OLACAK

Her geçen gün yeni çözümlerin oluşturulduğu, kullanım alanlarının geliştirildiği ve artık hayatımızın her alanında karşılaştığımız yapay zekâ teknolojilerinin, 2018’de olduğu gibi 2019 yılında da hayatımızı kolaylaştırmaya devam ettiği kesin. Söz konusu hayatı kolaylaştırmak ve yapay zekâ olunca şu an için aklımıza ilk gelen konu makine öğrenimi ve otomasyon oluyor.

Bildiği üzere otomasyon aşamalı olarak gerçekleşiyor. İlgili iş tanımları segmente ediliyor ve mevcut veriler değerlendirilerek işlevselliğin sağlanabileceği alanlarda veri gücünden faydalanılıyor. Bu sebeple markaların çoğu bugün, otomasyon teknolojilerini kullanıyor.

2018 yılı boyunca bilgisayar vizyonu ve konuşma teknolojilerinin yer aldığı farklı kullanım alanlarına sahip birçok otomasyon çözümüyle karşılaşıldı. 2019 yılında ise kullanım alanında daha profesyonel, daha geniş çözümler sunan ve iş dünyasında oyunun kurallarını değiştirecek yeni otomasyon çözümleriyle karşılaştı. Geçtiğimiz yıllarda şirketler, iş analizi, tavsiye, kişiselleştirme, durum takibi ve tespiti gibi oldukça kritik aşamaları belirlemek ve iyileştirmek amacıyla farklı yapay zekâ uygulamaları kullandılar. Şirketler tarafından başlıca kullanılan sistemler arasında yer alan görme ve konuşma teknolojilerinin yanı sıra, makine öğrenimi ve derin öğrenme alanında da bu sene büyük gelişmeler yaşandı. Bilgi her şeydir; ancak önemli olan bilgiye sahip olmaktan çok o bilgiyi nasıl kullandığınızdır.

Sanayi endüstrisine yansıyan bu gelişmeler hem iş süreçlerini hızlandırdı hem de verimliliğin artmasına neden oldu. Yaşanan gelişmeler yapılan hataların önüne geçtiği gibi endüstriyel kazaları da engelledi.

Teknolojinin hızla gelişmesi, buna bağlı olarak nesnelerin internetiyle günlük hayatta kullandığımız pek çok şeyin birbirine bağlı hale gelmesi; Yapay Zekâ, konuşma tanıma, görüntü işleme ve otonom sistemler gibi robotik teknolojiyi besleyen unsurların gelişmesine ve daha hızlı, daha güçlü, daha akıllı robotların tasarlanmasına imkan sağlıyor. Yapay Zekâ ve robotik teknolojinin iş hayatına etkileri konusundaki yeni gelişmelere iş dünyası duyarsız kalmıyor. Gelecekte, ticari terimler ve iş güçlerinin biçimleri değişecek. Yeni teknolojileri kullanarak değişen iş yapma biçimleri iş hayatında ciddi etkilere sahip olacak gibi gözüküyor. Ülkelerin ve dünyanın yeni ekonomi modelleri bu etkiler üzerinden şekillenecek. Dünyadaki şirketler Yapay Zekâ teknolojilerinin yeteneklerini araştırıyor. Ve Yapay Zekâ teknolojilerinin 2030 yılına kadar küresel ekonomiye 15 trilyon dolar katkıda bulunacağı tahmin ediliyor. Bu bağlamda endüstrinin teknolojiye yatırım yapması, bakış açılarını değiştirmesi kaçınılmaz gözüküyor. Altyapıya harcama yapan şirketler ileride varlıklarını devam ettirip endüstriye katkı sağlayabilecekler.