Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

SANAYİYE ‘İNSİYATİF ALAN KENDİ KARARLARINI VEREN ROBOTLAR’ GELİYOR

Tezmaksan Makine

Her sanayi devrimi üretim sektöründe yeni bir dönemi başlattı. İlk sanayi devrimi, buharla çalışan makineleri hayatımıza entegre etti. Fabrikalarda iş gücü maliyetleri azaldı ve üretim kapasiteleri yükseldi. İkinci sanayi devriminde ise ‘seri üretim’ kavramı ve montaj hatları ile tanışıldı. Üçüncü sanayi devriminde de teknoloji ön plana çıktı. Otomasyon sistemleri sayesinde üretimde hata oranları minimize edildi. Gelişmiş elektronik sistemler sayesinde insan, ‘üretim gücünden’ çıkarak, ‘karar verme aşamasına’ yükseldi. Dördüncü sanayi devrimi (Endüstri 4.0) ise sanayide robotlaşmayı ve akıllı üretimi olgularını sundu. Endüstri 5.0’a doğru yürüyen bu düzende, yapay zeka ve inisiyatif alan robotlar, yakın zamanda fabrikalarda yerini alacak. Tezmaksan Makina Genel Müdürü Hakan Aydoğdu herkesin kafasında soru işareti olan ‘yapay zeka ve robotlarla üretim’ konusu hakkında yakın gelecekte ‘karar veren, inisiyatif alan’ robotların fabrikaların üretim bantlarında yer alacağını söylüyor.

İNSANDAN TEK FARKI ‘DUYGULARININ OLMAYIŞI’

Tezmaksan Makina Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, “Yakın gelecekte insanlarla robotların beraber hareket ettiği ve bu iş birliğinin daha akıllı çözümleri ortaya koyduğu bir düzen bizleri bekliyor. İnsan faktörü hiçbir zaman yok olmayacak. Koordinasyonu sağlayacak. Robotlar öğrenebilecek, anı biriktirebilecek, yapay zekası ile tecrübe edinebilecek ve bunu dış dünyaya yansıtabilecek.

Nesnelerin interneti sayesinde birbiri ile iletişime geçebilen ve durum analizlerini yapabilen ve bu analizlerle anlamı sonuçlar çıkararak gerçek dünyaya iletişime geçebilen bir makine ağına sahip ülkeler topluluğu oluşacaktır. Bu gücü eline alan ülkeler de dünya sahnesinde oyun kurucu ülkeler olacak” dedi.

İŞ BİRLİĞİNİN ÖNEMİ ARTIYOR

“Türkiye’nin taşıdığı potansiyeli düşününce ihtiyaç duyduğumuz her şeye sahibiz” diyen Aydoğdu “Akıllı ve yapay zekaya sahip makineler üretmek; ülkemiz için bir hayal değil. Kaldı ki tutkuyla ürettikleri teknolojilerin gücü sayesinde dünya markası olan kuruluşlarımız var. İhtiyacımız olan, eksikleri tamamlamak ve çalışmak. Biz sanayiciler bu hayalin peşi sıra ilerlerken; elbette kamu kuruluşlarının destekleri, teşvikleri bu noktada büyük önem taşıyor. AR-GE için bütçe hazırlamaları, akademik kuruluşlarla iş birliği yapmaları ve kamu teşviklerini yakından takip etmeleri gerekiyor. AR-GE ve inovasyon konusunda dünya trendlerini de gözlemlemeleri kendileri için epey faydalı olmaktadır” dedi.

 

 

“YERLİ YAZILIM İLE MALİYETLERİ DÜŞÜRDÜK”

Hakan Aydoğdu, Tezmaksan olarak da bu devrimi yaşadıklarını ve çeşitli AR-GE projelerine imza attıklarını belirterek, “Üretimimizi dolayısıyla da ihracatımızı arttırmayı hedefleyen bir ülke olarak Endüstri 4.0‘ın amacı bilişim dünyası ile sanayi sektörünü bir araya getirme projesidir. Amaç az maliyet, düşük enerji kullanımı, az alanı kaplama, daha hızlı çalışma, iki kat verim ve ayrıca daha kaliteli ürün çıkarabilmektir. Pozitif yönü ise anlık izlenebilir olması ve veri analizi ile kullanıcılarına raporlar sunarak daha analitik ve işlevsel çalışmayı sağlamaktır.

Tezmaksan Teknoloji Merkezinin de bu amaçlar doğrultusunda 2 yıldır üzerinde çalıştığı KAPASİTEMATİK isimli yazılım da yine Endüstri 4.0 gerekliliklerinden biri olarak geliştirildi. Kapasitematik makina verimliliğini uluslararası standart ölçümleri ile anlık olarak analiz edebilen ve hatasız üretim çözümlerini endüstri 4.0 doğrultusunda uzaktan erişimler ile raporlama analizini yaparak şirketlerin üretim maliyetlerini düşüren bir sistemdir” dedi.

ENDÜSTRİDE ROBOT KULLANIMI AVANTAJLARI:

 1. İşçilik maliyetlerinde azalma
 2. Tehlikeli ve riskli yerlerde çalışanların güvenliğini arttırmak
 3. Daha esnek bir üretim sistemi sağlamak
 4. Daha tutarlı bir kalite kontrol sağlamak
 5. Çıktı miktarını artırmak
 6. Vasıflı işçilik sıkıntısını karşılayabilmek
 7. Üç vardiya boyunca aralıksız çalışma kabiliyeti
 8. İnsana göre daha fazla yük kaldırma kabiliyeti
 9. Usandırıcı ve tekrarlı işlerde yeterlilik
 10. Kalite kontrol hatalarını minimuma indirme
 11. Kendini hızla amorti etme
 12. Yüksek hareket esnekliği
 13. Yüksek kar elde edilmesi
 14. Kapasitematik ile makinalar yarı yapay zekaya kavuştuklarından, operatörleri de hatadan ve riskten koruyor.