Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

RUTİN SÜREÇLERİ OPTİMİZE EDEREK VERİMLİLİĞİ ARTIRAN ROBOTLAR

Koç Sistem

“Geleceği Keşfet” söylemi ile teknoloji trendlerini sektörlerin ve işletmelerin hizmetine sunan KoçSistem, “Robotik Süreç Otomasyonu” çözümlerini hayata geçirmeye devam ediyor. KoçSistem, “Dijital İş Gücü” (RPA- Robotic Process Automation) çözümü ile kurumlara dijital dönüşümlerinde eşlik ediyor. Sıfır hata ile çalışan robotları sayesinde KoçSistem, operasyonel yük yaratan rutin süreçleri otomatize ederek iş verimliliğini artırırken; iş süreçlerinin geliştirilmesi, kaynakların en yüksek verimle kullanılmasını sağlayarak kurumlara değer yaratan çözümler sunuyor.

KoçSistem, otomotiv sektörünün ihtiyaçlarını, teknoloji trendlerini entegre ettiği çözüm ve ürünler ile karşılamaya devam ediyor. Son iki yılda Türkiye otomotiv sanayisinin üretimine ciddi katkılar yapmasının yanı sıra AR-GE’ye en çok yatırım yapan firma olarak öne çıkan Tofaş’a, “Bilgi ve İletişim Teknolojileri Robotik Süreç Otomasyonu” projesinde hizmet veren KoçSistem, robot teknolojisi sayesinde Tofaş’ın Mart 2018’den bu yana BT’ye açılan çağrılarını yüzde 33’e varan oranda çözdü. KoçSistem, ayrıca Tofaş’ın toplam çağrı çözüm sürelerinde de yüzde 80’e varan bir iyileştirme elde etmesini sağladı.

TÜM ŞİFRE İŞLEMLERİ ROBOTLARLA ÇÖZÜLÜYOR

KoçSistem’in Tofaş ile iş birliği yaptığı dijital dönüşüm çalışmalarında, 12 adet aktif proje bulunuyor. Tofaş’ın “Bilgi ve İletişim Teknolojileri Robotik Süreç Otomasyonu” projesi kapsamında robot teknolojisi ile şifre sıfırlama, kilit kaldırma, yeni şifre belirleme, arıza kodu tanımlama, kampanya tanımlama, personel tanımlama, işçilik kodu tanımlama, satış temsilcisi tanımlama ve sanal istemci sorunları gibi pek çok işlem kolayca ve insan hatasız yapılabiliyor.

KoçSistem’in bulut hizmeti ile alt yapı maliyeti gerektirmeden hizmet veren sistemde “kullandıkça öde” modeli işliyor. Tamamlanan projeler kapsamında bugüne kadar 4 bin 302 adet sorun çağrısı RPA tarafından kapatıldı. Ayda ortalama 2 bin çağrı RPA tarafından kapatılıyor; bu da çağrıların yüzde 34’üne denk geliyor. Böylece Dijital İş Gücü RPA, ortalama masaüstü destek çözüm süresinin iyileştirilmesine ve çalışanların iş sürekliliğine büyük katkı sağlıyor. Tofaş, bu proje ile IDC Manufacturing Executive Summit 2018 etkinliği kapsamında, “Müşteri Deneyimi” alanında ödüle layık görüldü. İlerleyen dönemlerde KoçSistem olarak daha çok sayıda kurumun dijital dönüşüm süreçlerinde çözüm ortağı olmayı hedeflediklerinin altını çizen KoçSistem Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Evren Dereci,“Kurumların gelenekselin yanı sıra dijital çağa ayak uydurmaları, inovatif çalışmaları destekleyerek dijital dünyanın bir parçası olmayı istemeleri bizi çok heyecanlandırıyor. Türkiye’yi kalkındıracak, pek çok farklı sektörü ileriye taşıyacak olan dijitalleşme hedefi doğru bir yol arkadaşı ile kolaylıkla hayata geçebilir. Türkiye otomotiv sanayisinin öncü kuruluşlarından Tofaş ile gerçekleştirdiğimiz iş birliğimiz de bu amaca hizmet ediyor.

Tamamı yerli insan kaynağı ile hayata geçirdiğimiz “Dijital İş Gücü” RPA teknolojisi ile Tofaş’ın Yardım Masası iş süreçlerini otomatize ederek verimlilik artışı sağlanmasına ve de insan kaynağının daha etkili çalışmasına destek olduğumuz gibi birim bağımsız çalışan bu teknoloji ile insan hatasını en aza indiriyoruz” dedi.

Tofaş Bilgi ve İletişim Teknolojileri Direktörü Ömer Özgür Çetinoğlu ise; “Bu projede KoçSistem ile iş birliği içerisinde olmaktan son derece memnunuz. Tofaş ilk seviye destek hizmetlerinde RPA kullanarak ciddi verimlilik kazandık. Projede kullandığımız RPA süreçlerini iş birimlerimizde de yaygınlaştırmaya başladık ve kısa zamanda ciddi tasarruf elde ettiğimizi gördük. RPA; Digital Dönüşüm stratejilerimiz arasında önceliklerimiz arasında ilk sırada yer almaya devam edecek” dedi.

İNSANI BİREBİR TAKLİT EDEN TEKNOLOJİ: RPA

KoçSistem’in yeni çözümü Dijital İş Gücü (RPA- Robotic Process Automation) ile kurumlarda yüzde 200’den fazla verimlilik artışı sağlıyor. Bu sayede, yenilikçi çözümüyle sigorta, finans, otomotiv, enerji, perakende gibi pek çok sektörde muhasebe, finans, satın alma, insan kaynakları, IT ve operasyon gibi iş birimlerinde tekrarlanan ve iş yükü yaratan süreçlerde 10 kata kadar daha hızlı ve hatasız olarak işlem yapılabiliyor. KoçSistem’in yazılım robotları ile hayata geçen bu teknolojide yazılım ara yüzü bir insanın etkileşim hareketlerini birebir taklit edebiliyor. Böylece Dijital İş Gücü (RPA) teknolojisi bir kurumda herkesin anlayabileceği şekilde basit ve sorunsuz bir biçimde çalışıyor.

DİJİTAL İŞ GÜCÜ ROBOTU NELER YAPABİLİR?

  • Hızlı öğrenir ve hemen çalışmaya başlar
  • Büyük yatırımlar yapmaya gerek kalmadan, çalıştığı kadar ücret alır ve şirketler kullandığı kadar ödeme yapar
  • Öğretilen her türlü işi yapabilir ve çoklu görev üstlenebilir
  • Tüm rutin işlerinin üstesinden rahatlıkla gelebilir Böylece çalışanlar rutin işlerle vakit kaybetmek yerine yeni fikirler üretmeye daha çok odaklanabilir
  • Çalışanlar ofis dışındayken bile 7/24 çalışmaya devam eder
  • Rahatlıkla izlenebilir ve anlık raporlanabilir