Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

MOTOR SÜRÜCÜLER VE OEM TEKNOLOJİLERİNE YENİ YAKLAŞIMLAR

Motor sürücüler; güvenlikleri, kolay kullanımları, esnek çalışma koşulları ve uzun çalışma ömürleriyle endüstri, bina ve OEM sektörü için büyük önem taşıyor. Sürücülerin sadece prosesin ihtiyacı kadar olan enerjiyi kullanması enerji giderlerini azaltıyor. Pompa, fan ve kompresör gibi uygulamalarda enerji tasarrufunun sağlanması imalat sektörüne yönelik temel çalışmalar oluyor haliyle. Motor ve sürücülerin optimum özelliklere sahip olması kullanıcı dostu üretimin de yolunu açıyor.

Motor ve sürücülerin ağır çalışma koşullarında gösterdiği yüksek performans hem makine imalatında hem de proses endüstrilerinde ihtiyaçları karşılıyor. Yüksek kalkış momenti ve düşük hızlarda hassas hız ve moment kontrolü ile gerçek bir performans sağlanabiliyor. Gelişen teknolojiler makinalarda ihtiyaç duyulabilecek hareket kontrol, pozisyonlama, senkronizasyon, hız ve tork kontrol gibi farklı uygulamaların önünü açıyor. Fonksiyon blok ile programlanabilen dahili PLC hariciler kontrol ekipmanı ihtiyacını ortadan kaldırarak maksimum verimlilik sağlıyor. Bu da pek çok uygulama için esneklik getiriyor. Günümüzde ürün modifikasyon yöntemi üretimin en önemli unsurlarından biri konumunda. Tesislerde üretilen parçaların, çok sayıda farklı versiyonlarını üretebiliyor olmak ya da üretilebileceğini düşünmek, firmalar için artık kaçınılmaz bir gereklilik haline geldi. Uluslararası firmalar, dünya coğrafyasının değişik bölgelerindeki tesislerinde benzer kategori ve fonksiyonları, değişik versiyonlarda üretecek makinaları, birbirine geçişli şekilde modüler olarak tasarlayıp üretebilecek şekilde kendilerini konumlandırıyorlar.OEM’in farklılaflan tüm versiyonları için de neredeyse aynı şeyler geçerli. Bunlar için farklı sistem ve makine versiyonları öngörüp tasarlamak ve üretmek gerekiyor. Her tesiste muadil ürünler kullanmanın getirdiği farklılığın yarattığı sinerji, devreye alma ve eğitim faaliyetlerinin minimize edilmesi, makinaların bir tesisten diğerine rahat ve güvenli biçimde taşınması hem makineleri hem de OEM’leri gelecekte şekillendirecek faktörlerin başında geliyor.

Ürünlerin haberleşme modülleri, I/O bağlantıları ve çeşitli enkoder arayüzleri sürücü kişiselleştirme düzeyini artıran çözümler. Standart I/O’ların birçoğu pek çok uygulama için yeterlidir, ancak modüler donanım ve yazılım tasarımı sayesinde OEM’ler, pano imalatçıları ve sistem entegratörleri yalnızca gerekli seçenek ve özellikleri seçerek bir sürücüyü belirli bir son kullanıcı uygulamasına göre biçimlendirebiliyor.