Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

MEKATRONİK UZUN STROKLU TUTUCUYLA GELEN ESNEK ÜRETİM

SCHUNK

SCHUNK, UNIVERSAL ROBOTS OTOMATİK MAKİNE YÜKLEMESİ İÇİN TAK&ÇALIŞTIR PORTFÖYÜNÜ HASSAS UZUN STROKLU TUTUCULAR İLE ARTTIRDI.

Schunk, ilk defa Universal Robots CB ve e serilerinin hafif robotlarının takım tezgahı yüklemesi için sektöre sağlam bir mekatronik uzun stroklu tutucu sunuyor. Parmak başına 42,5mm`lik tutucu hareketi serbestçe programlanabiliyor ve 50 N ile 600 N arasında değişken tutucu kuvvetlerini mümkün kılıyor.

Universal Robots’un robot kollarına bakıldığında Schunk, tak&çalıştır özellikli tutucu ile temiz ve zorlu ortamlarda esneklik, kuvvet ve işlevsellik açısından fayda sağlıyor. Akıllı tutucu, 3 kg`a kadar çeşitli parçaları alternatif olarak işlem sürecinde güvenilir bir şekilde işliyor.

Deformasyon karşı hassas olanların yanı sıra ağır parçalarda da aynı şekilde çalışıyor. Sağlam aluminyum gövde, sabit kılavuzlar ve fırçasız servo motor, yüksek sağlamlık, tüm strok aralığında tutarlı tutma kuvveti ve minimum bakım çabası gerektiren güvenilir çalışma sağlıyor. Elektrik kesintisi durumunda, elektronik olarak çalıştırılan fren, tutma parmaklarının pozisyonunun ayarlanmasını sağlıyor ve referans gerekmiyor.

MİNİMUM DEVREYE ALMA ZAMANI

Schunk EGL başlangıç kiti, uygun adaptor plakaları, kablolar, standard parçalar ve aynı zamanda mekatronik santralin programlanmasını radikal bir şekilde kolaylaştıran URCaps eklentili akıllı servo tutucudan oluşuyor. Tanıdık UR arayüzü ve önceden yapılandırılmış parametreler üzerinde akıllı ve anlaşılması kolay fonksiyonlar kullanılarak, tutucu 15 dakika içinde devreye alınabiliyor ve programlanabiliyor. Talep üzerine, başlangıç kiti ayrıca evrensel tutucu parmakları ve sıkma ekleri dahil olmak üzere temin edilebiliyor. Bu başlangıç kiti, hafif Universal Robots robotlarla tezgah yükleme işlemine özellikle hızlı bir şekilde girilmesini sağlıyor. Geleneksel tutucularla kıyaslandığında, mühendislik, işletmeye alma ve programlama iş zamanı 1 ile 2 günden 60 dakikaya iniyor.

ÇOK ÇEŞİTLİ OTOMASYON SİSTEMLERİ

Schunk tak&çalıştır ürün portföyü; iş birlikçi kullanımlar için tutucular, pnömatik ve elektrikli tutucular, sensör sistemleri ve değişim sistemleri içeriyor.

140 ve 930 N arasındaki maksimum tutma kuvvetleri ve 6 ila 42,5mm arasındaki stroke darbeleri ile, konvasiyonel otomasyonda ve aynı zamanda iş birlikçi uygulama alanlarında da yer alıyor. Tutucu sistemleri ürün grubu, otomasyon alanında yeni başlayanlar ve metal kesme, otomotiv ve elektronik endüstrisindeki uzmanlar ve UR robotlarıyla otomasyonun potansiyelini açmak isteyen diğer birçok endüstri için uygun. Tutucudan hızlı değişim sistemlerine, hızlı değişim sistemlerinden kuvvet/tork sensörlerine kadar her arabirim birbiriyle kolayca eşleşiyor. URCaps eklentileri ek olarak programlamayı kolaylaştırıyor.

EGL

Uzun stroklu tutucu EGL, UR için Schunk tak&çalıştır portföyünde strok, kuvvet kontrolü ve sağlamlık açısından yeni bir boyut tanımlar. Takım tezgahlarının yüklenmesi için özellikle 3kg`a kadar parçaların kullanıldığı diğer taşıma işleri için de uygun bir çözüm oluyor.