Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

MAKİNELERE EMNİYETİ ENTEGRE EDEBİLEN SİSTEM

ROCKWELL AUTOMATION

Makine tasarımcıları artık endüstriyel sistemlere hiç olmadığı kadar emniyet tasarlamak zorunda. Tasarımcıların daha kolay tasarım yapabilmesi ve diğer uygulama gereksinimlerini karşılaması için Rockwell Automation 3 I/O platformunda 7 yeni emniyet modülü geliştirdi. Bu tasarımcılara hem lokal hem de dağınık emniyet I/O seçenekleri sunuyor hem de geniş bir yelpazede uyum ve makine performansını artıracak performans ve bağlantısallık özellikler sunuyor.

Rockwell Automation Asya Pasifik Business Center Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Steven Goh, “Genişleyen emniyet I/O portföyümüz tasarımcılara emniyet ihtiyaçlarını karşılamaları için daha fazla seçenek sunuyor. Yeni modüller daha hızlı tepki süreleri, daha iyi öngörü ve gelişmiş iletişim sağlayarak daha rekabetçi makineler geliştirmeyi sağlıyor.” dedi.

Yeni emniyet modülleri tasarım sürecini de sadeleştiriyor. Örneğin, çok büyük bir veri yapısı ve grafik kullanıcı arayüzü var. Bu programlama ve operasyon tasarım süresini kısaltmaya, kodların tekrar kullanılmasına ve tasarımcılar için öğrenme eğrisinin kısalmasına yardımcı oluyor.

Yeni emniyet I/O modülleri şunları içeriyor:

Allen-Bradley Compact 5000 emniyet I/O modülleri Compact GuardLogix 5380 ve GuardLogix 5580 emniyet kontrolörleri için lokal ve dağınık emniyet I/O sağlıyor.

Modüller tasarımcıların maliyetlerini düşürmek ve daha küçük ve basit makineler tasarlamalarına yardımcı olmak için daha hızlı emniyet tepki süreleri sağlıyor. Ayrıca kullanıcıların hataları daha kolay bulmasına yardımcı olmak için ek teşhisler sağlıyor.

Allen-Bradley ControlLogix CIP Safety I/O modülleri daha yoğun bir I/O çözümü geriktiren daha büyük uygulamalarda GuardLogix 5580 kontrolörler için lokal emniyet sağlıyor. Bu şase içi modüllerin kullanımı konfigürasyonu kolaylaştırıyor ve bir adaptör ihtiyacı duymadığı için panelin kapladığı alanı da küçültüyor. Bu modüller aynı zamanda dağınık emniyet I/O için de kullanılabiliyor.

Allen-Bradley FLEX 5000 emniyet I/O modülleri sabit alan kablolamaların sonlandırılması ve dikey ve yatay montaj gereken uygulamalar için ideal. Dağınık I/O modülleri aşırı koşullarda çalışabiliyor ve doğrudan bakır ve fiber ağlara bağlanarak kullanılabiliyor. Ayrıca modül aralarında “Parallel Redundancy Protocol” aracılığıyla bir yıldız şebekenin de olduğu bir dizi ağ topolojisini de destekliyor ve 1 gigabayt EtherNet/IP bağlantısallığıyla iletişimi iyileştiriyor. FLEX 5000 platformu Compact GuardLogix 5380 ve GuardLogix 5580 emniyet kontrolörleri için dağınık emniyet I/O sağlıyor.

Yeni emniyet I/O modüllerinin yedisi de SIL 3, PLe ve Cat emniyet uygulamalarında kullanılmak üzere TÜV sertifikalı. Çevresel streslere karşı ilave emniyet eklemek için tüm modüller uyumlu özel kaplama seçeneklerine sahip.