Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

GÜVENLİK TEÇHİZATI GEREKTİRMEYEN COBOT ’LAR GIDA ÜRETİMİNİ HIZLANDIRIYOR

UNIVERSAL ROBOTS KANDAN ÖZGÜR GÖK, TÜRKİYE SATIŞ GELİŞTİRME YÖNETİCİSİ

Merkezi İsveç’in Eslöv şehrinde olan Orkla Foods’un, İsveç’in yedi farklı şehrinde bir dizi üretim tesisi bulunuyor. İsveç’in önemli gıda üreticisi firmalarından biri olan Orkla Foods’un Kumla’daki fabrikasında diğer ürünlerin yanı sıra vanilyalı krema da üretiliyor. Orkla Foods, Universal Robots UR10 model cobot’una yatırım yapmadan önce vanilyalı krema torbaları manuel olarak kartonların içine paketleniyordu.

Orkla Foods, Universal Robots UR10 cobot’u ile üretim ağındaki diğer makinelerle çalışabilecek, taşınması ve programlaması kolay, çalışanların kapsamlı bir güvenlik teçhizatı olmaksızın kullanabileceği bir otomasyon çözümü sağladı. UR10, gıda üretiminin hızlanmasına ve gıdaların karton ambalajlarda paketlenmesinde de etkili bir operasyonel verimlilik sundu.

COBOT, TEKRARLAYAN İŞLERİ ORTADAN KALDIRIYOR

Orkla Foods, yerel bir işletmeden aldığı tavsiye sonrası Universal Robots cobot’u UR10’u kullanmaya başladı. Cobot kullanılarak yapılan otomasyon işlemi torbaların kartonların içine yerleştirilmesini içeriyordu. Bu işlemde robot bağımsız olarak çalışıyor, ancak kartonu kaldırıcı ve karton kapatıcı ağının bir parçası olup, bir dolum makinesi ile besleniyor.

UR10 cobot’u ile her şeyin kolayca yapıldığını söyleyen Orkla Foods Tesis Müdürü, cobot’un şirketi düzene soktuğunu ve ağır yükleri kaldırmanın yanı sıra operatör için sıkıcı olan, tekrarlayan işleri de ortadan kaldırdığını belirtiyor.

“GÜVENLİK ÖNLEMİ ALMAYI GEREKTİRMİYOR”

Universal Robots’un sağladığı çözüme ilişkin konuşan Orkla Foods Kumla Tesis Müdürü, “Bizim için robotun kusursuz bir şekilde çalışması önemliydi. Böylece robotun çalışması için gözetim ve ekstra desteğe ihtiyacımız olmayacaktı. Universal Robots’un cobot’u, risk analizine bağlı olarak etrafında güvenlik önlemi almayı gerektirmemesi ve çalışanlarımızın yanında güvenle çalışabiliyor olması anlamında bize önemli bir avantaj sağlıyor” dedi.

“YATIRIMIN GERİ DÖNÜŞÜNÜ 6 AY İÇİNDE ALDIK”

Tesis Müdürü, “Esnek, çalıştırması kolay, programlaması basit ve ağdaki diğer makinelerle birlikte birçok işi yapabilen cobot çok iyi çalışıyor. Bu cobot’un en önemli avantajı ise ona çarptığınız anda durma özelliğine sahip olmasıdır. Yani cobot güvenlidir ve etrafında herhangi bir güvenlik teçhizatı gerektirmiyor, bu da onun çalışanlarla daha fazla bütünleşmesini sağlıyor. Cobot sayesinde şu an daha ekonomik ve istikrarlı bir operasyonumuz var. UR10 için yaptığımız yatırımın geri ödeme süresini yaklaşık 6 ay içinde aldık. Ayrıca, bu tür cobot’ları kullanabileceğimiz başka uygulamaların olup olmadığını da araştırıyoruz” dedi.