Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

GELECEĞİN TEKNOLOJİLERİ IoT ÇÖZÜMLERİNDEN GEÇİYOR

FATEK

HIZLI VE ÇOK SAYIDA VERİ TOPLANMASI İLE IoT, KULLANILDIĞI ALANA BAĞLI OLARAK ÇOK SAYIDA FAYDA SAĞLIYOR. VERİLERİN ANLIK TOPLANABİLMESİ, TAKİP EDİLEBİLMESİ, FARKLI KAYNAKLARDAN AKAN VERİLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ, BAŞTA VERİMLİLİK SAĞLAMAK ÜZERE KULLANICILARA FARKLI ALANLARDA YARDIMCI OLUYOR.

Fiziksel nesnelerin birbiriyle ya da daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağı ya da tüm dünyada açma kapama düğmesi olan elektronik her şeyi internete dolayısıyla birbirine bağlama teknolojisidir. Nesnelerin interneti ile elde edilecek kazanımlar makine öğrenmesinde ve yapay zeka teknolojileri ile hayal gücümüzün de ötesinde olacaktır. Makine öğrenmesinde; kısaca veri analizi yapıyoruz diğer bir deyişle iyi bir kodlama algoritmasına elimizdeki verileri öğretip anlamlı veri oluşturuyoruz ve yeni veri geldiğinde  sistem kendisi tanıyabiliyor. Google’dan resim ararken veya Shazam gibi uygulamalardan şarkıyı dinletip ismini bulduran sistemler en bilineni, fabrikadaki veriler veya satış istatistikleri de bu yöntemle analizi yapılabiliyor. Yapay zeka da ise daha çok kendi kendine öğrenme, hatalardan ders çıkarma ve sistemin kendi öngörüleri ile işlemler yapması söz konusudur.

Endüstri 4.0 ve akıllı fabrikaların konuşulduğu, iş yapış şekillerinin değiştiği günümüzde ülkemizin de bu rekabetin içerisinde bulunabilmesi için IoT(Nesnelerin internet) en önemli gündem maddelerinden birisi haline gelmiştir. Türkiye’de markaların, üreticilerin uluslararası piyasada daha rekabetçi olduğunu göstermek herkesin hedefi. Bu da ancak katma değeri yüksek ürünlerle mümkündür. Bu sebeple üretim hatlarını ve üretilen makinaların dünyadaki trende uygun şekilde akıllı hale getirilmesi çok önemlidir. FATEK IoT ile tüm makinalar veya üretim hatları izlendiği gibi çeşitli platformlar aracılığıyla da kestirimci bakım kontrolü, veri erişimi ve veri günlüğü kayıtlarını elde edilebiliyor. Teknik açıdan bakılacak olursa, uzak bir cihaza ağ üzerinden bağlanmak genellikle karmaşık kurulumlar gerektiriyor. Bu işlemi HMI veya PLC cihaz verisi elde etmek için de böyledir.

Tüm ayarlar doğru bir şekilde yapılandırılmış olsa bile, sistemin verimsiz ve uygunsuz kullanımına yol açan birçok çevrimiçi kısıtlama ve veri güvenliği sorun olabiliyor. Birçok kullanıcı bu sebeplerden dolayı bu işlevi terk edebiliyor. Ancak FATEK IoT bulut hizmeti sayesinde tüm bu süreçler hem kolay hem hızlı hem de güvenli bir şekilde yapılabiliyor.

UZAKTAN İZLEME İÇİN HMI VE PLC ÇÖZÜMÜ: “iMonitor”

Cihazlar internete bağlanabildiği sürece, kullanıcılar cihazdaki verileri eşzamanlı olarak birden fazla cihazdan izleyip erişebiliyor ve uzaktan hata ayıklama için yararlı olan gerçek zaman verilerini, sistem alarmları ve veri kaydını alabiliyor. Profesyonel güvenli şifreleme mekanizması sayesinde operasyon ve ekipman bilgilerine erişimde etkin olarak korunuyor. Tüm bu işlevler için kullanıcıların herhangi bir internet ayarı yapmasına gerek kalmıyor.

Fatek IoT ayrıca iAccess özelliği ile uzaktan izleme ve bakım öngörmeyi de sağlyor. Cihazların yurtdışında veya şehir dışında kullanıldığında bakım personelinin oraya ulaşmak için fazlaca zaman harcaması ve sahada sorunu gidermesi gerekir. Tüm bu zaman kaybı ve maliyetler yerine İAccess ile cihaza kolayca bağlanılabiliyor, program indirilebiliyor ve hatta hata ayıklanabiliyor. Ayrıca, iAccess ve FATEK HMI Passthrough entegresiyile kullanıcılar PLC verilerini doğrudan izleyebiliyor ve PLC programını iAccess üzerinden güncellenebiliyor. Tüm bunları yaparken PLC ve HMI aynı anda kesintisiz çalışabiliyor.

FATEK IOT ANA ÖZELLİKLERİ:

Kurulumu kolay basit cihaz ve personel grubu yönetimi sunar
Güvenli bağlantı sunar
HMI ve PLC’nin uzaktan izlenmesine ve bakımına olanak sağlar
Veri günlüğübe ve trend analizlerine ulaşmanızı destekler
Alarm olayları günlüğünü ve bildirimleri (SMS, e-posta ve Uygulama bildirimleri) görmenizi olanak sağlar
Google harita ile cihaz konumunu izlemek için Google harita desteği sağlar
Android ve iOS Uygulamasını destekler.

FATEK IoT hizmetlerine erişmek hem basit hem de güvenilirdir. Herkes tarafından kullanılan Android veya iOS cep telefonu programları ve bilgisayarlardaki web tarayıcı üzerinden kolayca erişim sağlayabiliyor. Fatek IoT ile kullanıcılar özel hesap, id ve şifre ile giriş yapabiliyor ve Google’ın sunucuları üzerinde saklanan bilgilerine istediği yerden ulaşabiliyor.

FATEK IoT, Endüstri 4.0 uygulamaları için en hızlı ve en kolay yolları sağlıyor. Tüm yapılması gereken sadece FATEK IoT için başvurmak ve güncel bir yazılım ortamı sağlamak. Üstelik bunun için donanım aygıtlarını veya sistem topolojisini değiştirmeye gerek kalmıyor.

iMonitor Platform; web sitesi üzerinden izleme yapılan platform sayesinde bilgisayarlardaki web tarayıcıları (Chrome, Firefox, Safari) üzerinden IoT cihazlarının konum bilgisine, verilerine, alarm bildirimlerine ulaşılabilir. Anlık sıcaklık, nem, voltaj, duruş kalkış ve benzeri bilgiler izlenebiliyor, geriye dönük kayıtlar grafik üzerinden incelenebiliyor. Kestirimci bakımlar organize edilebilir.

Fatek IoT mobil uygulaması ile de iMonitor’dan yapılan işlemler yapılabiliyor. Android ve iOS ile uyumlu her cihazdan her an her yerde verileri izlemek mümkün oluyor. Evdeyken veya yurtdışı seyahatindeyken fabrikalar veya makineler izlenebiliyor. Ayrıca tanımlanan farklı kullanıcılar, hesap yetkilendirmeler sayesinde sadece ilgili kişilerin ilgili verileri görmesini sağlayıp karışıklığı önlemiş oluyor. Acil durumlarda gerekli grafikler, ekran görüntüsü alınıp WhatsApp, WeChat gibi uygulamalardan veya mobil mailden ilgili kişiye gönderebiliyor ve üretim hattına veya makineye anında müdahale edilebiliyor.

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ:

İnternet bağlantısı
Google Chrome, Firefox veya Safari internet tarayıcısı
Android: 5.0 veya daha yeni sürümü
iOS 11 veya daha yeni bir sürü
FvDesigner V1.5. 48 veya daha yeni sürümü
Yeni nesil Fatek ethernetli HMI