Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

ENDÜSTRİYEL IoT NEDEN ÖNEMLİ?

AKADEMİ 4.0

IoT, MAKİNE ÖĞRENİMİ VE BULUT TEKNOLOJİSİYLE BİRLİKTE ŞİRKETLERE OPERASYONLARI İÇERİSİNDE EŞİ BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ DÜZEYDE BİLGİ SAĞLAYAN YÜKSEK DERECEDE BAĞLANTILI, BİRLEŞİK BİR SİSTEM OLUŞTURARAK VERİMLİLİĞİ VE ÜRETKENLİĞİ GELİŞTİRİYOR.

Endüstriyel Nesnelerin İnterneti izleme, verimlilik ve üretkenliği geliştiriyor. Ancak Nesnelerin İnterneti’nin (IoT) endüstriye uygulanması oldukça etkileyici sonuçlar verebiliyor. Accenture’a göre, bu teknolojinin endüstriyel ortamlarda kullanılması, 2030 yılına kadar küresel ekonomiye 14.2 trilyon dolar ekleyebilir. İster fabrika zeminindeki tüketici ve üretici arasındaki daha büyük bağlantılar oluşturabilen bir izleme sistemi olsun, ister değerli veri iç görüleri kazanıyor olsun, IIoT’nin gerçekten dönüşümlü olabilmesinin birçok yolu var.

IIOT NEDİR?

IIoT, Nesnelerin İnterneti bağlantısını sektöre getiriyor. Pratikte, bu bir bilgisayar ağındaki ekipman ve makineler gibi fiziksel öğelerin birbirine bağlanması, bu cihazların birbirleriyle konuşmasını, veri toplamasını ve bilgileri merkezi bir kontrol noktasına geri beslemesi ve yetiştirmesi anlamına geliyor. Bu tür makineden makineye (M2M) iletişim, sensör verileri ve otomasyon yıllardır endüstride var olmasına rağmen, IoT bu yetenekleri geliştiriyor.

IIoT, makine öğrenimi ve bulut teknolojisi ile birlikte şirketlere operasyonları içerisinde eşi benzeri görülmemiş düzeyde bilgi sağlayan yüksek derecede bağlantılı, birleşik bir sistem oluşturabiliyor. Dahası, bu tür sistemler nispeten ucuz olup kurulumu kolaydır. Sensörler gibi IoT elektroniği kablosuz, ucuz ve kurulumu kolaydır – gerektiğinde özel amaçlı olarak yerleştirilebilir, hareket ettirilebilir veya sistemde büyük bir bozulma olmadan çıkarılabiliyor.

İZLEME VE ANALİZ

Endüstrideki en önemli maliyet faktörlerinden biri, planlanmayan kesinti(arıza) sürelerinin etkisidir. Üretimde, küçük bir bileşendeki bir arıza, tüm sistemin kapatılmasına, maliyetlere neden olmasına ve verimlilik seviyelerini ciddi şekilde etkilemesine yol açabiliyor. Aslında, planlanmamış makine duruş sürelerinin maliyetinin yalnızca İngiliz imalatında her yıl 180 milyar £’dan fazla olduğu tahmin ediliyor. IoT kullanarak şirketler, parçaların ve makinelerin sağlığını izleyerek, bozulma ve kırılmaların ne zaman gerçekleşeceğini tahmin etmek için sensör verilerini gelişmiş analitikle birleştirebiliyor. Sistemlerin sağlığını bu şekilde izlemek, belki de IoT için en olgun ve gelişmiş kullanım durumudur. Verimlilik seviyelerini ve verimliliği artırarak arızaları daha az olası hale getiriyor.

Makinelerden geniş miktarda veri toplanması, endüstriyel operasyonların küresel ölçekte analiz edilmesini de mümkün kılıyor. IIoT tabanlı analizler – çoğu zaman bir bulut platformu üzerinden- verimlilik ve ürün kalitesi gibi faktörlere ilişkin gelişmiş görüşler sağlıyor. Yapay zekâ destekli veri analizi programları, zaman içinde operasyonların değerli bir resmini oluşturarak iyileştirme alanlarını izole edebiliyor veya beklenmedik büyüme fırsatlarını tanımlayabiliyor.

FABRİKA KATINDAN UZAKTA

Üretim üzerindeki etkisinin yanı sıra IoT’nin ağır sanayi dünyasında etkileyici uygulaması var. Örneğin, petrol ve gaz endüstrisi özellikle izleme, sağlık ve güvenlik ve çevresel amaçlar için değerli olan daha fazla bağlantıya sahip IoT için birincil kullanım durumudur. Petrol sahaları ve platformlar gibi uzak yerlerde, IoT ağları pahalı uydu iletişimlerine ve hantal kablolu sistemlere kıyasla ucuz bir alternatiftir. Arıza ve kırılmaların sadece paraya mal olduğu değil, aynı zamanda çalışanların güvenliğini de tehdit edebileceği tehlikeli endüstriyel ortamlarda gelişmiş izleme özellikleri son derece önemlidir. Dahası, endüstri aktörlerinin operasyonlarını çevresel faktörlerden korumaları da çok önemlidir.
Kimyasal sızıntılar, petrol sızıntıları ve kirlenme gibi kazaların çevredeki alanlar üzerinde büyük etkisi vardır. IIoT, şirketlere sistemlerinin sağlığı hakkında daha fazla bilgi veriyor, işlerin ciddi şekilde yanlış gitme olasılığını en aza indiriyor ve bu gerçekleştiğinde daha hızlı hareket etmelerini sağlıyor.

TÜKETİCİ KORUMA

IoT’nin bir diğer önemli (ancak sıklıkla unutulan) uygulaması endüstriyel ürünler sektöründedir. Buzdolabı veya çamaşır makinesi gibi IoT bağlantılı bir tüketici ürününün bakım gerektirmesi konusunda sizi uyarabileceği gibi, endüstriyel ekipmanda da bu uyarıyı gerçekleştirebiliyor. Bu da, gelişmiş kullanıcı deneyimi sağlıyor. Ürünlerin beklenmedik şekilde arızalanması daha az olasılıklı oluup eğer bakım gerekirse teknisyen hangi parçalara ihtiyaç olduğunu önceden biliyor. Bu otomatik bakım aynı zamanda IIoT’nin endüstriyel ürün tedarikçilerine nasıl değer katma fırsatı verdiğinin bir örneğidir. Uzaktan izleme, bakım ve sigorta gibi ek hizmetler bir ürünle birlikte paketlenerek kolay bir ek gelir kaynağı sağlıyor. Bunun hepsi IoT’nin bağlantısı sayesindedir. IoT’nin endüstrideki uygulamaları, endüstrilerin kendileri kadar çeşitlidir. Düşük üretkenlik seviyeleri ve daha verimli olma ihtiyacı ile uğraşan birçok sektörde IoT, sorunlarına ideal bir çözüm olabilir.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde IIoT’daki yaygın yatırım ve kullanım durumlarıyla, birçok endüstrinin işleyişinde gerçek değişiklikler göreceğiz gibi gözüküyor.

KAYNAKÇA:
https://akademi40.org/endustriyel-iot-neden-onemli/