Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

5G TEKNOLOJİSİ NELER GETİRECEK?

MEDIATREND / MELİH BAYRAM DEDE

5G TEKNOLOJİLERİ; YÜKSEK VE SÜRDÜRÜLEBİLİR VERİ HIZI, YÜKSEK KAPASİTE, ESNEKLİK, DÜŞÜK GECİKME HIZI VE DAHA DÜŞÜK ENERJİ KULLANIMIYLA PEK ÇOK CİHAZIN BİRBİRİYLE BAĞLANTISINI MÜMKÜN KILIYOR. PEKİ BU DÖNÜŞÜM SÜRECİNDE ALTYAPIYA YAPILAN YATIRIMLAR GELECEKTE ŞİRKETLERE NELER KAZANDIRIYOR?

Mobil iletişimde hala gelişmiş 4.5G teknolojisiyle hizmet alıyoruz. Yakın gelecekte 5G ile tanışacak ve daha verimli bir iletişim deneyimi yaşayacağız. Beşinci nesil mobil iletişim teknolojisi olan 5G, daha önceki teknolojilerin zirvesi kabul ediliyor. Mobil iletişim teknolojileri, başlangıçtan bu yana yetenek ve kapasitelerini geliştirerek ivme kazanmaya devam ediyor.

“ÇOK FAZLA BEKLEMEMİZE GEREK KALMAYACAK”

Türkiye’de son olarak gelişmiş 4.5G teknolojisiyle tanışmış ve yüksek hızda mobil internet kullanmanın konforuna sahip olmuştuk. Çok fazla beklememize gerek kalmayacak ve yakın gelecekte 5G teknolojisinin avantajlarını yaşamaya başlayacağız.

“TÜRKİYE, 5G’DE YOLA AVANTAJLI ÇIKIYOR”

Türkiye, 4.5G ihalesinin ardından Avrupa’da operatörlere en fazla frekans sunan ülkelerden birisi olmuştu. Bu adım 5G’de Türkiye’nin yola avantajlı çıkmasını sağlayacak. 5G teknolojisine geçiş sonrası, veri indirme hızlarının saniyede 10-50 Gigabit seviyelerine çıkması bekleniyor.

“193 ÜLKE 5G İÇİN UZLAŞMAYA VARDI”

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından resmi ticari duyurusunun 2020’de yapılacağı ilan edilen 5G teknolojisi için mobil operatörler ellerini çabuk tutmakta kararlı. Bu arada Birleşmiş Milletler’de 193 üyenin de 5G’ye geçiş için uzlaştığını hatırlatmakta da yarar var. Bu yılın sonu doğru ve 2019 başından itibaren ABD, Güney Kore, Kanada, Japonya ve Çin gibi ülkeler başta olmak üzere 5G teknolojisi devreye girecek. Türkiye’deki mobil operatörler de bu alana büyük yatırımlar yapıyor ve müşterilerine en güncel teknolojiyi sunmak için çaba sarf ediyor. Bu alanda Türkiye’deki mobil operatörlerin altyapılarını geliştirme ve test çabalarını takdir etmek gerekiyor. Türkiye, 5G mobil iletişim teknolojisiyle tanışan ilk ülkeler arasında olacak.

“YENİ TEKNOLOJİLER İÇİN KUSURSUZ ALTYAPI”

5G’nin yeteneklerini, yüksek ve sürdürülebilir veri hızı, yüksek kapasite, esneklik, düşük gecikme hızı ve daha düşük enerji kullanımı olarak özetleyebiliriz. 5G ayrıca Makineler Arası İletişim (M2M), Nesnelerin İnterneti (IoT), Her Şeyin İnterneti (IoE) gibi teknolojilerden yararlanmak için de gerekli altyapıyı sağlayacak.

“SENSÖRLER GECİKMESİZ KONUŞACAK”

Birbiriyle konuşan milyarlarca cihazın olacağı bir döneme doğru gidiyoruz. 5G’nin ticari duyurusunun yapılacağı 2020 yılında bir evde ortalama 500 sensörün çalışacağı öngörüsü yapılıyor. 5G, çok hızlı iletişim sağlaması nedeniyle gecikmeyi ortadan kaldırıyor ve neredeyse gerçek zamanlı iletişim sağlıyor.

“ÜRETİM TEKNOLOJİLERİNDE DEVRİM”

Bu da 5G’yi çeşitli endüstrilerde devrim niteliğinde yeniliklerin anahtar teknolojisi haline getiriyor. Fabrikalardaki makinelerin, sağlıkta kullanılan teknolojilerin, robot teknolojilerinin daha verimli ve esnek hale gelmesini sağlıyor. 5G teknolojisi, makineler arası iletişimde tam anlamıyla devrim anlamına gelecek altyapıyı sağlaması açısından çok önemli.

“KITALAR ARASI AMELİYAT MÜMKÜN OLACAK”

5G teknolojisinin gecikmesiz iletişim altyapısı sunmasıyla bir doktorun başka bir kıtadaki hastayı ameliyat etmesi mümkün hale gelecek. 5G teknolojisinin verimliliğine örnek olarak, 1 kilometrekare alan içinde 1 milyon cihazın sorunsuz veri alıp gönderebilecek olması gösteriliyor.

“HIZLI GİDEN ARAÇLARDA KESİNTİSİZ İLETİŞİM”

Günümüzdeki mobil iletişim teknolojisinde hızla giden araçlarda, örneğin trenlerde iletişimde kesilmeler yaşanabiliyor. 5G teknolojisi, bu olumsuzluğu da ortadan kaldırıyor. Yüksek hızlarda tren yolculuklarında bile artık sorunsuz iletişim sağlanabilecek.

DAHA VERİMLİ ŞEBEKE YÖNETİMİ”

Şebeke kapasitesinin ihtiyaçlara göre bölümlenerek sunulabilmesi 5G’nin bir başka üstün yönü. Bu sayede mobil şebekeyle iletişim kuran cihaz ve sensörlere ihtiyaca göre farklı kapasiteler sunulabilecek. 4K TV’ye farklı, termostata farklı kapasitelerde servis verilebilecek. Bu da kaynakların daha verimli kullanımını sağlayacak.

“PİLİ UZUN YILLAR DAYANAN SENSÖRLER”

5G teknolojisi enerji tüketimi açısından da devrimsel bir aşama kabul ediliyor. Minimum enerji sarfiyatı nedeniyle pili uzun yıllar dayanan sensörler hizmet vermeye devam edecek. Bu durum hizmet sürekliliği avantajı yanında enerji tasarrufu açısından da yeni bir çığır açacak.

Kaynakça: Mediatrend