Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

5G ALTYAPISI İÇİN İŞ BİRLİĞİNİN ÖNEMİ ARTIYOR

ÇIN ULUSLARARASI RADYOSU

NORVEÇ, 5G ALTYAPISI İÇİN HUAWEI İLE ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEK.

Norveçli telekomünikasyon şirketi Telenor, ülkedeki 5G ağının inşasında Çinli Huawei şirketinin ürettiği donanımları kullanmaya devam edeceklerini açıkladı. Telenor Grubu’nun CEO’su Sigve Brekke, basın toplantısında şirketin önümüzdeki 4 ile 5 yıl içinde telekomünikasyon şebekesini revize edeceğini, özellikle bazı bölgelerde 5G ağları kurulacağını söyledi. Brekke, bu süreçte Huawei’nin ürettiği donanımları kullanmaya devam edeceklerini bildirdi. Bazı medya organlarında çıkan haberlerde, Norveç’te devletin de ortak olduğu Telenor şirketinin 5G ağının inşası sürecinde Huawei’yi dışlayabileceği iddia edilmişti.Telenor’un Huawei ile iş birliğini ertelemesi için hiçbir gerekçe bulunmadığına işaret eden Brekke, Huawei ile işbirliğini sürdürmeyi umduklarını, bu işbirliğinden memnun olduklarını kaydetti.

Telenor’dan yapılan açıklamada, ülkedeki 5G ağının inşası kapsamında Ericsson’un donanım tedarikçileri listesine dâhil edildiği belirtilerek, buna gerekçe olarak ise ülkede giderek artan bilgi tüketimi gösterildi. Öte yandan, Norveç Dijitalleşme Bakanı basına yaptığı açıklamada, “Eğer telekomünikasyon operatörleri, daha önce Norveç hükümeti ile güvenlik iş birliği yapmayan ülkelerden tedarikçiler seçmek isterse, söz konusu tedarikçiler tarafından sağlanacak donanımların miktarı ülkedeki mevcut donanımların yarısını aşmamalı” dedi.