Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Yenilenebilir Enerji ve Verimlilikte Türkiye’deki Tek Fabrika: “HKTM”

HKTM A.Ş.

HKTM fabrikası, LEED Yenilenebilir Enerji Ve Enerji Tasarrufu Optimizasyonu kriterlerinden tam puan almış Türkiye’deki tek proje olup, bu kriterleri fazlasıyla yerine getirdiği için USGBC tarafından “Tasarımda İnovasyon Seviyesi” nedeniyle ekstra puanlar verilerek ödüllendirilen de tek proje olmuştur.

Sektöründe ileri teknoloji ve ihracat ağırlıklı katma değerli imalata yönelik yatırımlarıyla Türkiye ve yakın çevresinin Hareket ve Kontrol Teknolojileri Merkezi olma hedefiyle büyüyen HKTM, birbirini tamamlayan hizmet ve üretim süreçlerinde 3 alana yoğunlaşıyor. “Elektromekanik ve Robotik” ile “Mekanik ve Otomasyon” bölümleri, başta Beyaz Eşya, Cam ve Gıda sektörleri olmak üzere Fabrika Otomasyonu konusunda robot ağırlıklı uygulamalarla verimlilik artışına yönelik sistemler kurarken, “Hidrolik” bölümü, Demir- Çelik, Barajlar, Presler gibi Ağır Endüstri uygulamaları için hidrolik silindir imalatı ve güç üniteleri yapıyor.

Marka değerinin bir bütün olduğu gerçeğinden hareketle, çevreye gösterdiği özen yanında sektöründe de en iyiyi hedefleyen HKTM, 29’u mühendis olmak üzere 66 kişilik ekibiyle Türkiye’nin 854. Ar-Ge Merkezi olma özelliğini de taşıyor.

Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi’nde inşa edilen çevre dostu fabrikasında gerçekleştirdiği yenilikçi uygulamalarıyla, yüksek enerji ve su verimliliği, iç ortam kalitesi, malzeme ve kaynakların etkin kullanımı, çevreci ve sürdürülebilir politikalarıyla, dünyanın en prestijli, tanınırlığı ve kabul edilebilirliği en yüksek yeşil bina sertifikası olan LEED (Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik) kriterlerini yerine getirerek, bu sertifikayı LEED GOLD seviyesinde almaya hak kazanan sektöründe ilk, Türkiye’deki 14. Fabrika oldu.

YÖNETİM KURULU BAŞKANI
TUNÇ ATIL,

“Hareket ve kontrol teknolojileri alanında çalışan bir mühendislik firması olarak önceliğimiz, en yenilikçi teknolojileri, dünyanın sınırlı kaynaklarına saygıyla üretmek, çünkü bizim için mühendislik, her şeyden önce, dünyanın daha iyi bir yer olmasını sağlamaktan geçiyor”

REFERANS BİNAYA GÖRE ENERJİ TASARRUF ORANI %51
HKTM fabrikası, LEED yenilenebilir enerji ve enerji tasarrufu/optimizasyonu kriterlerinden tam puan almış Türkiye’deki tek proje olup, bu kriterleri fazlasıyla yerine getirdiği için USGBC (Amerikan Yeşil Binalar Konseyi) tarafından “TASARIMDA İNOVASYON SEVİYESİ” nedeniyle ekstra puanlar verilerek ödüllendirilen de tek proje olmuştur.

– Çatısındaki fotovoltaik paneller aracılığıyla güneş enerjisinden ürettiği yılda 100.000 kWh elektrik enerjisiyle CO2 salınımını engelleyerek 92 adet yetişkin ağacı kurtaran,
– Toprağın altındaki sabit sıcaklıktan faydalanarak ısı pompasına giren suyun sıcaklığını yükseltip, bu artış yerden ısıtma sistemiyle birleştiğinde ofis ısıtmasında %40 enerji tasarrufu sağlayan,
– Gri su geri kazanım sistemiyle lavabolarda kullanılan suların arıtılarak rezervuarlarda tekrar değerlendirilmesine olanak veren,
– “Solarwall” (Güneş Duvarı) sistemiyle güneş enerjisini kullanarak fabrikanın ısıtılmasında doğalgazdan %40 tasarruf sağlayan,
– Elektrikli araçlar için şarj sistemi kurmuş olan ve benzer yatırımlarla çalışanlarına çevreci ve sağlıklı bir ortam sunan HKTM, geçtiğimiz yıllarda en yüksek puanlarla aldığı birinciliklerle Kocaeli ve İstanbul Sanayi Odaları ile Sürdürülebilirlik Akademisi ve Sağlıklı Kentler Birliğinin Çevre ve Enerji Verimliliği ödüllerine de hak kazanan örnek bir tesis.

ÇEVRE VE ENERJİ VERİMLİLİĞİ
68 puanla Türkiye’de 2. en yüksek notla LEED GOLD sertifikasını alan HKTM’nin “Çevre ve Enerji Verimliliği” konularındaki başarısı bir tesadüf değil. 2016 yılında, Türkiye’nin ilk Çevre Ödülleri organizasyonu olan Kocaeli Sanayi Odası’nın 1995 yılından bu yana çevre bilincinin gelişmesine, çevren in korunmasına ve iyileştirilmesine katkıda bulunan sanayi kuruluşlarının ödüllendirilmesi amacıyla düzenlediği Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri organizasyonunda tüm adaylar içinde en yüksek puanla Birincilik Ödülünü almasıyla bilinen HKTM, aynı yıl Sürdürülebilirlik Akademisi 3. Sürdürülebilir İş Ödülleri organizasyonunda da KOBİ dalında “Karbon ve Enerji Yönetimi Sürdürülebilir İş Ödülü” nün sahibi olmuş, Kocaeli Gazetesi 2016 Doruktakiler Ödüllerinde “Yılın Yenilikçi Şirketi” seçilmişti. 2017’de İSTANBUL SANAYİ ODASI Enerji Verimliliği ödül töreninde Kobi Enerji Verimliliği Uygulama Projesi Birincilik Ödülünü yine HKTM kucakladı. Aynı yıl, Sağlıklı Kentler Birliği’nin düzenlediği Çevreci Tesis Ödül Töreninde de ödüle layık görülen firmalar arasında yer aldı.