Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAMI MÜMKÜN KILAN IOT ÇÖZÜMLERİ

SKYSENSE

Son yıllarda yaşanan ciddi çevre problemleri ve artan nüfus, azalan doğal kaynakların dikkatli bir şekilde kullanımı ve tüketimini gün geçtikçe daha da önemli hale getiriyor. Skysens, sürdürülebilir bir yaşam ve çevre için kendi özel teknolojisiyle geliştirdiği kablosuz IoT çözümleriyle 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü destekliyor. Skysens’in IoT sistemleri, hayatın farklı alanlarında olduğu gibi doğal kaynak yönetimi ve çevresel koşulların gözlemlenmesinde de kullanılıyor.

GEREKLİ MİKTARDA SULAMA TAKİBİYLE İSRAFIN ÖNÜNE GEÇMEK MÜMKÜN”

5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında, yaşanılabilir alanlar için birbirinden farklı IoT sistemlerinden yararlanmanın mümkün olduğunu ifade eden Skysens Kurucu Ortağı Burak Polat, “IoT tabanlı akıllı sulama sistemleri sadece gerekli noktalara gerekli miktarda sulama yapılmasını ve bitki verimini artırıyor. Bu sistemler aynı zamanda fazla sulamadan dolayı oluşacak su kayıplarının engellenmesini de sağlıyor. Su sayaçlarına takılarak tüketimin anlık olarak izlendiği IoT sistemleri sayesinde su tüketiminin ve israfının kontrol altına alınmasını sağlanıyor. Su kaynaklarının verimli kullanılması, her geçen yıl daha önemli bir konuya dönüştüğü için bu çok kritik bir konu” dedi.

HAVA KALİTESİ ÖLÇÜM SİSTEMLERİ İLE SAĞLIĞI TEHDİT EDEN SEVİYELERDEN ANINDA HABERDAR OLUNUYOR”

Şehirleşme oranı arttıkça hava kirliliğinin sebep olduğu olumsuz sonuçlara dikkat çeken Polat, “Hava kirliliği dünyada her yıl binlerce ölüme ve hastalıklara yol açıyor. Şehirlerin farklı noktalarına yerleştirilen hava kalitesi ölçüm cihazları ise sağlık koşullarını tehdit eden seviyelerden yekileleri anında haberdar edebiliyor. Hatta bazı şehirlerde hava kalitesindeki kritik seviyelere göre şehre giren araç sayısı kısıtlanabiliyor ya da ücretlendirme caydırıcı olacak şekilde değişebiliyor.” dedi.

DOĞRU ENERJİ KULLANIMI HAVA, TOPRAK VE SU KİRLİLİĞİNİ DE ÖNLÜYOR”

Enerji kullanımına da değinen Polat, “Şehirlerde kullanılan akıllı aydınlatma sistemleri daha az enerji tüketilmesini sağlayarak, enerji tüketiminin yol açacağı hava, su ve toprak kirliliğini engelleyebiliyor. Aynı zamanda sayaçlarda yapılacak takip ile kullanılmayan sistemlerin uzaktan kapatılması gibi aksiyonları almak da mümkün.” dedi.