Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Sürdürülebilir Mikroşebeke Elektrifikasyon Platformu: “Ecostruxure™ For Energy Access”

Schneider Electric

Schneider Electric, insanlığın enerjiye erişim hakkını desteklemek üzere yapılan çalışmaları “Ecostruxure™ For Energy Access” teknolojisi ile destekliyor.

Schneider Electric, uzak bölgelerde yaşayan insanlara daha iyi bir yaşam sunma ve sürdürülebilir tarımı teşvik etme misyonu doğrultusunda mikro şebeke projelerinin sayısını hızla artırıyor. Şirket, Nisan ayında lanse ettiği, mikro şebeke projeleri için kapsamlı bir ölçüm, analiz ve raporlama çözümü sunan EcoStruxure™ for Energy Access ile toplumlara bu alanda verimliliği ve kârlılığı en üst düzeye çıkarmalarında yardımcı oluyor.

Sürdürülebilir, Güvenilir, Yeşil Ve Güvenli Enerjiye Erişim

Sahraaltı Afrika, Latin Amerika ve Güneydoğu Asya’da yoğun olmak üzere, dünyadaki her yedi kişiden biri halen elektriğe erişim sağlayamıyor. Birleşmiş Milletler, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin (SDG) 2030 yılı için global enerji karmasındaki yenilenebilir enerji payını artırırken, uygun fiyatlı, güvenilir ve modern enerji hizmetlerine evrensel erişim sağlamayı hedefliyor. Bu hedef, temiz enerji teknolojisine daha açık erişimi, temiz enerji altyapısına yatırımları kolaylaştırmak için enerji verimliliğini artırmayı ve uluslararası iş birliğini geliştirmeyi içeriyor.

IEA, 2030 yılı itibariyle gelişmekte olan ülkelerde yaşayan insanların %30 ilâ %40’ının güneş gibi yenilenebilir enerji kaynakları tarafından beslenen mikro şebekelerden güç sağlayacağını öngörüyor.

“IEA 2017 Dünya Enerjiye Erişim Görünümü” raporuna göre, mikro şebekeler uzak bölgelerde enerjiye erişimi genişletmenin en uygun maliyetli yolu. IEA ayrıca, 2030 yılı itibariyle gelişmekte olan ülkelerde yaşayan insanların %30 ilâ %40’ının güneş gibi yenilenebilir enerji kaynakları tarafından beslenen mikro şebekelerden güç sağlayacağını öngörüyor.

Bununla birlikte kullanılabilir enerji, en azından başlangıçta, cep telefonu şarjı ve LED aydınlatma gibi sadece temel hizmetlere erişime olanak verirken, son kullanıcılar genellikle günde 1,50 dolara yakın bir kazanç sağlıyor. Bu projelerin verimliliğini en üst düzeye çıkarmak ve gelişip büyüyebilmelerini garantilemek için hassas yük yönetimi ve ölçümün yanı sıra gerçek zamanlı izleme ve analizlere ihtiyaç duyuluyor.

“Ecostruxure™ For Energy Access” Yazılım Platformu, Mikro Şebeke Verimliliğini Garanti Ediyor

Schneider Electric, ana faaliyet alanı ve beş temel sürdürülebilirlik mega trendi ile on yedi Sürdürülebilir Kalkınma Hedefini gerçekleştirmek için aktif olarak faaliyet gösteriyor. Bu beş mega trend; iklim, sirküler ekonomi, etik, sağlık, eşitlik ve kalkınmadan oluşuyor.

Schneider Electric’in teknoloji sayesinde hayatın herkes için, her yerde ve her zaman devam ettiğinden emin olmak için çalıştığını belirten Schneider Electric Sürdürülebilirlik Bölümü Kıdemli Başkan Yardımcısı Gilles Vermot Desroches, “Enerjiye Erişim programı ile Schneider Electric, sosyal haklardan yoksun insanların elektriğe erişebilmelerini sağlamak konusunda önemli bir rol üstleniyor. Şirketimiz, iş, yenilikçilik ve sorumluluğu birleştiren üç özel alanda faaliyet gösteriyor, bunlar: Yatırım, teklif ve eğitim girişimcilik. 2009 yılındaki lansmanından bu yana sürdürülebilirlik programımız, 4,6 milyonu aşkın hanenin güvenilir, temiz ve uygun maliyetli enerjiye erişimini sağlayarak, 14 adet genç ve yenilikçi şirkete yatırım yaparak ve 45’ten fazla ülkede 148.000’den fazla insanı eğiterek yaşamı iyileştirmiştir” dedi.

“Schneider Electrîc, şebeke dışı bölgelerde son dört yılda 23,5 mwp’nin üzerinde bir miktara eşdeğer güç üreten 350’den fazla piko şebeke (<4kwp) ve 600’den fazla mikro şebeke kurulumu gerçekleştirdi”

Bu kapsamda, Paris Expo Porte de Versailles’de gerçekleştirilen ve 5.000’den fazla uzman, müşteri ve iş ortağını ağırlayan İnovasyon Zirvesi’nde Schneider Electric, veri odaklı analizler ile şebeke dışı kurulumların kârlılığını ve verimliliğini artıran uygun maliyetli, esnek ve açık bir mimari ve platform olan “EcoStruxure™ for Energy Access”in tanıtımını gerçekleştirdi. Desroches; “EcoStruxure™ for Energy Access”, Schneider Electric’in Enerjiye Erişim programı kapsamındaki hizmetlerine eklenen en son ürünüdür. Basit, esnek ve açık mimarisi ve kolay erişilebilir analiz ve raporları sayesinde sürdürülebilir şebeke dışı elektrifikasyonda ölçeğin büyütülmesini sağlamak için tasarlandı. Bu alanda potansiyel oldukça büyük ve şirketimiz, dünya çapında şebeke dışı bölgelerde son dört yılda 23,5 MWp’nin üzerinde bir miktara eşdeğer güç üreten 350’den fazla piko şebeke (<4kwp) ve 600’den fazla mikro şebeke kurulumu gerçekleştirdi” dedi.

Schneider Electric’in fenerler, sokak lambaları, su pompaları ve ev sistemlerini içeren uygun maliyetli güneş enerjisi ürünlerinden oluşan villaya ürün yelpazesine ek olarak “EcoStruxure™ for Energy Access”, aşağıdaki amaçlar için “EcoStruxure™ Energy Access Advisor” ve “EcoStruxure™ Energy Access Expert” çözümlerini sunuyor:

  • Tesis performansı izleme ve hane halkı yük dengesini ve enerji kredisini gerçek zamanlı olarak raporlama, operasyonel verimliliği iyileştirecek trend verilerini sağlama
  • Piko şebekelerin ölçeklendirilmesi ve dönüşümüne olanak sağlama, ilgili tekliflerle daha fazla satış fırsatı yaratma ve kullanılabilir enerji artarken iş modellerini özelleştirme.

EcoStruxure™, Schneider Electric’in IoT özellikli, açık ve birlikte çalışmaya uygun mimarisi ve platformudur. Platform; güvenlik, güvenilirlik, verimlilik, sürdürülebilirlik ile bağlanabilirlik etrafında gelişmiş değerler sunar.

EcoStruxure™; bağlı ürünlerden Edge kontrolüne uygulamalardan analitikler ve hizmetlere kadar her seviyede yenilikçi çözümler sunmak için IoT, mobilite, algılama, bulut, analiz ve siber güvenlik alanlarındaki gelişmelerden faydalanır. 20.000’den fazla sistem entegratörünün desteğiyle 480.000’den fazla kurulumda uygulanmış olup 1,5 milyondan fazla varlık arasında bağlantı sağlıyor.

“Ecostruxure, Uttar Pradesh” Mikro Şebeke Projesinin Merkezinde Yer Alıyor

“EcoStruxure™ for Energy Access”, Kuzey Hindistan’da, hanelerin %54’ünün halen elektriksiz olduğu Uttar Pradesh eyaletinde bulunan Malhpur köyündeki bir mikro şebekede kullanıldı. Burada yaşayan halk, cep telefonu şarjı için az sayıda kaynağa sahip olup ve aydınlatma için gaz yağı lambaları kullanıyordu.

HCL Vakfı tarafından finanse edilen ve yönetilen Malhpur mikro şebekesi, Malhpur köyünün güvenilir elektriğe erişebilmesini sağladı. Malhpur halkının hayatında ilk kez güvenilir elektriğe erişimi gerçeğe dönüştü. Yük izleme ve ölçüm hizmetleri, HCL Vakfı’nın yük tüketimi tepe değerini optimum hale getirmesine olanak verdi.

63’ten fazla uzak köyde 50.000 kişinin daha elektriğe erişiminin sağlanması için yaklaşık 50 adet benzer mikro şebekenin daha kurulması gerekiyor. Bu mikro şebekelerin güneş enerjisi kurulu kapasitesi 11kWp ila 55kWp arasında olacak. Kırsal bölgelerdeki bu haneler, projeden anında fayda sağlamaya başladı. Gelirlerinin genellikle %20-25’ine karşılık gelen elektrik giderleri, elektrifikasyon sayesinde %15- 20’ye düşürüldü. Proje büyüdükçe, su pompalama ve pirinç öğütme gibi yeni fırsatlarla yerel ekonomik faaliyetleri artırırken, güvenilir cep telefonu şarjı ve bağlantı olanaklarının yanı sıra evlerde ve işletmelerde LED aydınlatma fırsatlarını da beraberinde getirdi. Aynı zamanda okul ve sağlık merkezlerinin ilk kez elektriklendirilmesi de yaşam kalitesi üzerinde önemli bir etki yaratıyor.