Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

ROCKWELL AUTOMATION ENERGY OBSERVER PROJESİNİ DESTEKLİYOR

ROCKWELL AUTOMATION

Dünyanın ilk hidrojen ve yenilenebilir enerjiyle çalışan gemisi Energy Observer, geleceğin muhtemel enerji sisteminin gücünü kanıtlamak için altı yıllık bir dünya turunda. Rockwell Automation ise, sıfır sera gazı emisyonu veya küçük parçacık emisyonu ile çalışan geminin çalışmasına yardımcı olan otomasyon sistemlerinin resmi tedarikçisi ve hizmet çözümleri sağlayıcısı oldu. Dünya seyahati süresince, 24 saat boyunca enerji bağımsız şekilde çalışması için Energy Observer güneş enerjisi, rüzgar türbinleri, lityum-iyon bataryaların dahil olduğu kesikli yenilenebilir enerji türlerinin bir kombinasyonunu ve bir hidrojen üretim sistemi kullanıyor. Energy Observer takımı, geminin enerji yönetim sisteminin kontrolüne yardımcı olacak gelişmiş otomasyon çözümleri için Rockwell Automation ile çalışmaya başladı.

Gemi için sistemi izleme ve kontrol etmek için herhangi bir sorun yaşanmadan entegre olabilen AllenBradley ControlLogix programlanabilir otomasyon kontrolörü, Allen-Bradley PowerFlex sürücüler, AllenBradley POINT I/O, FactoryTalk View Site Edition (SE) denetim yazılımı ve FactoryTalk Historian veri depolama yazılımı gibi çözümler sunuluyor. Merkezi bir insan makine arayüzü (HMI) ise ekibe gerçek zamanlı bilgi saylayarak çözümü tamamlıyor.

Enerji yönetim çözümü Energy Observer ekibinin enerji kaynaklarının dağıtımını izlemesi, kontrol etmesi ve optimize etmesine yardımcı oluyor ve bir enerji kaynağından diğerine geçilmesi gerektiği konusunda akıllı kararlar alınmasını sağlıyor. Çözüm ayrıca geminin seyahati boyunca elde edilen tüm operasyonel veriyi kaydediyor ve kıyıdaki ekibe bu verileri yönlendiriyor. Bu akıllı kararlara gemide itici güç ve tuzsuzlaştırma gibi sistemlerde kullanılan lityumiyon bataryalar örnek verilebilir.

Güneş panelleri ve rüzgar türbinleri, PowerFlex gibi sürücüleri kullanarak bataryaları şarj ediyor. Uygun olmayan çevre koşulları nedeniyle batarya düzeyi yüzde 30 veya altına indiğinde geminin hidrojen enerji sistemi devreye giriyor bu sistem de okyanus suyunu tuzsuzlaştırma süreci sırasında yaratılan hidrojenle besleniyor ve ek batarya şarjı tedarik sürecini aktive ediyor.