Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

ENERJİ VERİMLİLİĞİ ENDÜSTRİDE REKABET AVANTAJI SAĞLIYOR

SKYSENS

ENERJİ MALİYETLERİNİN ÖNEMLİ BİR KISMININ ENDÜSTRİYEL ALANLARDA GERÇEKLEŞTİĞİ GÜNÜMÜZDE, ÖZELLİKLE ULUSLARARASI REKABET GÜCÜ AÇISINDAN ÖNEMLİ OLAN ENERJİ VERİMLİLİĞİ, ŞİRKETLERİN GÜNDEMİNE YERLEŞİYOR VE ENERJİ TASARRUFUNA YÖNELİK ÖNLEMLERİN ARTMASINA NEDEN OLUYOR.

Çağımızın endüstriyel anlayışı rekabet edebilir olmayı gerektiriyor. Her üretici üretimi ve kaliteyi artırırken, enerji verimliliğini de artırmayı amaçlayarak endüstrideki yüksek rekabet dünyasında öne çıkmaya çalışıyor. Üretim sürecinde enerji verimliliğini artırmak için yalıtım, kontrol sistemleri, aydınlatma gibi alanlarda uzun yıllardır uygulananan çalışmaların dışında yeni teknolojilere de ihtiyaç artıyor.

Skysens’in IoT sistemleri, enerji verimliliğini artırmak ve enerji tüketim maliyetlerini aşağı çekmek açısın dan önemli rol oynuyor.

Böylece gereksiz tüketimin önüne hızlıca geçilebilirken, yatırım geri dönüşü de hızlı bir şekilde alınıyor.

“ENERJİ TÜKETİMİ TAKİBİ SİSTEMLERİMİZLE VERİMLİLİĞİ ARTIRMAK VE MALİYETLERİ DÜŞÜRMEK MÜMKÜN”

IoT çözümlerinin azalttığı maliyetlerin yanı sıra endüstriyel verimliliğe etkisine de vurgu yapan Skysens Kurucu Ortağı Burak Polat, “Fabrikalardaki enerji tüketimi standart otomasyon sistemleri ile belirli seviyelerde takip edilebiliyor, örneğin bir fabrikanın toplam enerji tüketimini mevcutta kullanılan sistemler aracılığıyla takip etmek mümkün.

Fakat bu sistemlerle, makine ya da ekipman bazında takip enerji tüketimi takibi yapmak, hem çok zor hem de çok maliyetli. Ekipman bazında takiplerin yapılamaması da fabrikalarda olması gerekenden daha fazla enerji tüketen, çalışmadığı halde bekleyen ya da üretim saatleri dışında açıkta kalan makineler nedeniyle fazla enerji tüketiminin yapılmasına sebep oluyor. Endüstriyel alanlarda kullanılacak, kendi teknolojimizle geliştirdiğimiz enerji takip sistemleri ile her ekipmanın ve makinenin ayrı ayrı enerji tüketimlerini takip edebiliyoruz, bunları karşılaştırıp, anomalileri, fazla ve gereksiz tüketimleri tespit edebiliyoruz. Bu sayede üretim alanlarındaki verimliliği artırmak ve maliyetleri düşürmek mümkün oluyor” dedi.

HIZLI YATIRIMIN GERİ DÖNÜŞÜ

Uygun maliyetli ve tak-çalıştır çözümleri ile yapılan yatırımın çok kısa sürede geri dönüşünün alınmasının mümkün olduğunu, farklı endüstriyel alanlarda bu uygulamaları yaptıklarını ve verimliliği artırmaya yardımcı olduklarını belirten Polat, “Üretim yapılan ürün çeşidinden ve sektörden bağımsız olarak enerji verimliliği tüm endüstriyel alanlar için oldukça önemli bir konu, ülkemizdeki toplam enerji tüketiminin yüzde 40’ını üretim tesislerindeki tüketim oluşturuyor ve rakamlar oldukça yüksek. Dolayısıyla bu boyutta enerjilerin harcandığı fabrikalarda gereksiz tüketimlerin önüne geçmek, üretim maliyetlerini düşürüp hem fabrikanın hem de ülkemizin gelirinin artmasını destekliyor” dedi.