Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

ÇEVRESEL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ MERKEZİNE ALAN ARITMA TESİSİ

YORGLASS

2017 YILINDA ALDIĞI ‘KARBON AYAK İZİ SERTİFİKASI’ İLE KENDİ SEKTÖRÜNDE DÜNYADA İLK VE TEK SERTİFİKALI ÜRETİM TESİSİNE SAHİP OLAN ŞİRKET, BOLU’DAKİ ÜRETİM TESİSİYLE DE “ÇEVRE DOSTU FİRMA” BELGESİNİ ALMAYA HAK KAZANDI. ŞİRKET BU YIL ÜRÜN, PROSES VE MAKİNE İLE ENTEGRASYON SAĞLAYACAK ALTYAPI YATIRIMLARIYLA ENERJİ VERİMLİLİĞİ ÇALIŞMALARINI VE YATIRIMLARINI BİR ADIM ÖTEYE TAŞIMAYA HAZIRLANIYOR.

Yorglass, çevresel sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği alanlarında hem Türkiye’de hem de dünyada ilklere imza atmaya devam ediyor. Gebze, Bolu, Eskişehir ve Manisa’da bulunan üretim tesislerinde tüm süreçlerini sürdürülebilirlik vizyonu çerçevesinde yapılandıran şirketin, “sıfır kirlilik” hedefine odaklanarak hayata geçirdiği arıtma tesisi, dünyada ilk olma özelliğini taşıyor.

SIFIR KİRLİLİK İLKESİYLE ÇALIŞAN ARITMA TESİSİ

Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketlerinden biri olarak çevre konusunda da öncü olmayı hedeflediklerini söyleyen Yorglass CEO’su Semavi Yorgancılar, “Enerji verimliliğini artırıcı önlemlerle, tüketilen enerji miktarının üretimdeki miktar ve kaliteyi düşürmeden, en aza indirilmesini hedefliyoruz.

Su tüketimimizden atık depolamaya, makine ve ekipman seçimlerimizden emisyon ölçümlerimize, tüm iş süreçlerimizde çevresel sürdürülebilirliği merkezimize alarak hareket ediyoruz, yatırımlarımızı da bu doğrultuda yapıyoruz’’ dedi. Standart motorlara inverter yatırımları yaptıklarını ve işletmelerine termal kamera sistemleri kurduklarını belirten Semavi Yorgancılar, “Kurutma sistemlerimizde enerji tasarruflu özel IR lamba kullanmaya başladık. Aynı zamanda enerji konusunda bilinçlendirme eğitimlerine katılıyor ve personelimize de bu eğitimleri veriyoruz. Yorglass olarak yeşil dünyamızın gelecek nesillere aynı güzellikte bozulmadan kalması hedefiyle çalışanlarımız ve paydaşlarımızla birlikte sinerji içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

DOĞAYA 10 HEKTAR ORMANLA EŞDEĞER OLUMLU KATKI

Dünyada ve Türkiye’de mikro aşındırıcılı dekor ve mat üretimi yapan firmalar arasında ‘Karbon Ayak İzi’ sertifikasını alan ilk firma olan Yorglass’ın intermodal taşıma yöntemleri kullanarak doğaya 9 ayda 107 ton eksik karbon ayak izi saldığı da belgelendi. Yorglass karbon salınımı tasarrufu ile 4861 çam ağacının; yani 10 hektar orman kadar doğaya olumlu katkı sağlıyor. Geçtiğimiz yıl Bolu Valiliği, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile Bolu Belediyesi’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği ‘Çevre Dostu Projesi’ kapsamında denetimleri de başarı ile tamamlayan Yorglass ayrıca, ‘Çevre Dostu Firma’ belgesi almaya hak kazandı.