Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

YENİLİKÇİ KABLOSUZ HABERLEŞME SİSTEMİ

SMC, ELEKTRİK GÜRÜLTÜSÜNDEN ETKİLENMEYEN, ZORLU ENDÜSTRİYEL ORTAMLARDA BİLE GÜVENİLİR OLARAK KABUL EDİLEN BİR KABLOSUZ FİELDBUS ÜNİTESİ OLAN EX600-W SERİSİ PİYASAYA SUNDU.

SMC, pnömatik ve kablosuz endüstriyel haberleşme teknolojisini harmanlayarak kullanıcılarına yeni çözümler sunmaya devam ediyor. Endüstriyel, bilimsel ve tıbbi tesisler için yüksek frekanslı, kısıtlı bir ISM bandı kullanan EX600-W, fabrika içerisinde ve yakınındaki elektrik gürültüsünden etkilenmiyor. Bundan dolayı otomotiv üretim ve kaynak hatları gibi zorlu ortamlar için kolaylık ve güvenlik sağlıyor. İletişimin son derece güvenilir olması, frekans atlatma tekniklerinin kullanılması, diğer kablosuz cihazların girişimini önlediği ve veri şifrelerinin yetkisiz erişimi durdurduğu bir teknoloji kullanarak bağlantı güvenliğini üst seviyeye çıkarıyor. EX600-W, ana operatörler tarafından dijital ve analog sinyallerin kontrol edildiği ayrıca pnömatik ürünleri yönetebilen kablosuz ve merkezi olmayan fieldbus sistemi sunan SMC’nin en son yeniliği. 1 ana modül altında 127 kablosuz alt modüle kadar kontrol imkanı sağlayabiliyor ve toplamda 1280 dijital giriş ve 1280 dijital çıkış sinyalini destekliyor. PLC’den bağımsız kendine ait diagnostik fonksiyonları bulunuyor. Kısa devre tespiti, Açık devre uyarısı ve otomatik arıza tanımlama özellikleri ile donatılmıştır. Ayrıca sayaç fonksiyonu ile tüm sensör, valf ve piston grubunun ömür durumunu otomatik olarak takip ediyor.

Sistemdeki kablo ve konektörlerin sayısındaki ciddi azalma, kurulum, devreye alma, modifikasyonlar ve bakım sürelerini en aza indiriyor. Fiziksel kablo konnektör hasarı ve devre kırılması riski de önemli ölçüde azaltılarak hem performans hem de üretkenlik seviyesini arttırıyor. Kabloların sistemden kalkması ile ayrıca kablo konnektör maliyetleri de en aza iniyor. EX600-W aynı zamanda, neredeyse her yere yerleştirilebildiği için daha büyük bir operasyonel esneklik sunuyor; özellikle haberleşmenin aktarılmasında sorunlar yaşanılan döner tabla uygulamaları, temiz oda uygulamaları, indeksleme masaları ve yaygın olarak robotik kolların üzerinde ve değişken hareketli parçalarla çalışan uygulamalar için ideal bir çözüm oluyor.. SMC, “EX600-W, müşterilerimize bugünün ve yarının iletişim ihtiyaçlarını karşılamak için kusursuz bir kablosuz çözüm sunuyor. EX600-W, yenilikçi bir iletişim ürünüdür. SMC kendi alanında dünya lideri olması ve herzaman yenilikçi bir firma olması dolayısıyla pnömatik ve kablosuz endüstriyel haberleşme teknolojisini harmanlayarak dünya pazarına üst düzey eşsiz yeni bir ürün daha sunmuştur” dedi.