Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

YAPILANDIRILAN VERİLERLE İŞ AKIŞI DAHA SEZGİSEL HALE GELİYOR

VALMET

VALMET, DNA OTOMASYON SİSTEMİ İÇİN PROSES OTOMASYONU TEKNOLOJİSİNİ İLERİYE TAŞIYAN YENİ WEB TABANLI KULLANICI ARAYÜZÜNÜ TANITTI. MODERN WEB TEKNOLOJİLERİNİ KULLANAN YENİLİKÇİ VALMET DNA KULLANICI ARAYÜZÜ (DNA UI), OTOMASYON SİSTEMİNİN KULLANIM ALANINI GELENEKSEL KUMANDA ODASINDAN ÇIKARIYOR.

Valmet, DNA otomasyon sistemi için proses otomasyonu teknolojisini ileriye taşıyan yeni web tabanlı bir kullanıcı arayüzü geliştirdi. Valmet DNA Kullanıcı Arayüzü (DNA UI), başta kağıt hamuru, kağıt, enerji olmak üzere tüm endüstrilerde kullanılan Valmet DNA Otomasyon Sisteminin sürekli yenilenmesinin bir adımı oldu.

FARKLI KULLANICI GRUPLARININ İHTİYAÇLARINA UYGUN BİLGİLER

Sezgisel kullanıcı deneyimi sunarak çeşitli kullanıcı gruplarının ihtiyaçlarına hizmet etmek, yeni Valmet DNA UI’nın geliştirilmesinde odak noktası oldu. Sistem, gösterilen bilgileri çeşitli kullanıcı ve kullanıcı gruplarının ihtiyaçlarına göre uyarlıyor.

İlgili bilgiler, otomasyon sistemi kullanıcılarının süreci her zamankinden daha iyi kontrol etmelerine olanak sağlamak üzere görsel şekilde yapılandırılmış, anlaşılması kolay panolar, süreç ve alt süreç görünümlerinde sunuluyor.

Valmet AR-GE Otomasyon İş Birimi Genel Müdür Yardımcısı Jukka Ylikoji, “Müşterilerimizin bilgiyi nasıl kullandığını anlamak bizim için çok önemli, bu sayede farklı kullanıcı gruplarına bilgileri daha hızlı işlemelerinde yardımcı olabiliriz. Yeni DNA UI’da, iş akışını daha sezgisel hale getirmek için verileri yeni yöntemlerle yapılandırdık ve görselleştirdik. Bu da verilere dayanarak daha hızlı sonuçlar elde etmemize yardımcı oluyor” dedi.

KUMANDA ODASI ARTIK SINIRLARI BELİRLEMİYOR

Alışılageldiği üzere sistem bilgisi ve onu kullanan insanlar kumanda odasına bağlı çalışmak zorunda. En yeni web teknolojileri ile kurulan Valmet DNA UI, fabrika veya tesislerdeki ekiplerin konumlarından bağımsız olarak ihtiyaç duydukları her an ilgili bilgilere erişmelerini sağlayan güvenli bir web tabanlı erişim ile birlikte sunuluyor. Ylijoki, “Lojistik ve laboratuvardan toplantı odasına kadar tesislerdeki tüm çalışanlar süreç hakkında özel bilgilere ihtiyaç duyuyor. Valmet DNA UI ile kullanıcıların duruma hakim olabilmek amacıyla artık kumanda odasında kalmaları gerekmiyor. Valmet DNA UI sayesinde kumanda alanı ciddi genişliyor” dedi.

ARTAN FARKINDALIK VERİMLİLİĞİ ARTIRIYOR

Dijital endüstriyel otomasyonda 40 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan Valmet, endüstriyel tesis işletiminin güvenli ve verimli yapılmasının yanı sıra belirlenen kalite ve üretim hedeflerini karşıladığından emin olmak istiyor.

Ylijoki, “Kullanıcılar için, yeni Valmet DNA UI, tam bir farkındalık hissi anlamına gelecektir. Kullanıcılar daima kontrolü ellerinde tutabilecek ve kararlarını desteklemek için gerekli bilgi içeriğini kolayca yönetebilecekler. Bu ise verimlilik sağlayacak ve süreç boyunca tasarruf sağlanmasına yardımcı olacaktır” dedi.

Valmet DNA UI, mevcut Valmet DNA Otomasyon Sistemlerine güncelleme olarak da kullanılmak üzere piyasaya sunulan ilk web tabanlı kullanıcı arayüzü. Bu, gelecekte mevcut müşterilerin web tabanlı kullanıcı arayüzünün tam sistem yenilemesi yerine yükseltme yoluyla sunduğu avantajların önünü açabileceği anlamına geliyor.