Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

ÜRETİM HATLARI VE MAKİNELERDEKİ GERÇEK ZAMANLI VERİLERLE SANAL NESNELER BİRLEŞİYOR

Schneider Electric

Schneider Electric, yenilikçi artırılmış gerçeklik yazılımı EcoStruxure Augmented Operator Advisor’ı sektöre sunduğunu duyurdu. EcoStruxure Augmented Operator Advisor, endüstriyel tesislerdeki otomasyon sistemlerinde bulunan elektrik panoları, üretim hatları ve makinelerdeki gerçek zamanlı verilerle sanal nesneleri birleştiriyor. Bu sayede operatörler ve teknisyenler mevcut sistemlerdeki bilgilere anında erişim sağlıyor. EcoStruxure Augmented Operator Advisor’ın makine veya endüstriyel tesislerde kullanılması birçok avantajı da beraberinde getiriyor.

ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLER:

• Arıza tespit süresini azaltır; Operatörler sistemdeki otomasyon verilerini gerçek zamanlı olarak tablet üzerinde görselleştirebilir, fiziksel herhangi bir müdahalede bulunmadan elektrik panolarını sanal olarak açabilirler. • Operasyon ve bakım süreçlerini hızlandırır; Teknisyenler sahada bulunan ekipmanların teknik dokümanlarına, kullanım kılavuzlarına, elektrik şemalarına ve ilgili videolarına anında erişim sağlayarak bilgiye daha hızlı ulaşabilirler. • İnsan hatalarını azaltır; Operatörlerin bakım ve arıza süreçlerinde adım adım yönlendirmeler yaparak EcoStruxure Augmented Operator Advisor, çeşitli uygulamalarda kullanılabiliyor; • Makineler; sahadaki ilgili bilgilere gerçek zamanlı ve anlık olarak erişim imkanı sağlıyor. • Elektrik panosu; elektrik panoları fiziksel bir müdahale olmadan sanal olarak açıyor. • Endüstriyel tesislerde; üretim hattına ilişkin verilerin tabletler üzerinde gerçek zamanlı olarak görüntülenmesini sağlıyor. EcoStruxure Augmented Operator Advisor’ın uygulama ara yüzü sistemdeki proses değişkenlerine, SQL veritabanına, elektrik şemalarına, web sayfalarına, talimatlara, notlara ve oynatılabilir videolara erişim imkanı sunuyor. Tak ve çalıştır bakım prosedürlerinin hızlı ve güvenilir şekilde tamamlanmasını sağlar.

Schneider Electric Endüstri İş Birimi Strateji Başkan Yardımcısı Alain Dedieu, “Elektrik dağıtımı yapan transformatörler üzerinde çalışan operatörler genellikle zamanlarının yarısını yazılım, veritabanı, faaliyet kayıtları, hatta eski dosya dolapları içinde teknik verileri aramak için harcar. Bir artırılmış gerçeklik çözümü olan EcoStruxure Augmented Operator Advisor, operatörlerin aradıkları bilgilere anında erişmelerini sağlar” dedi. lıştır yapısında sunulan bu uygulama farklı işletim sistemine sahip (iOS®, AndroidTM, Windows®) tabletlerde kullanılabiliyor ve SQL veritabanları dahil tüm sistem mimarilerinde kullanılabilecek şekilde PLC’lere erişim olanağı sağlıyor. Sahadaki önemli ve gerekli bilgilere anında erişim sunan, aynı zamanda bakım prosedürlerinin nasıl gerçekleştirileceği konusunda kullanıcılara kolaylık sağlayan EcoStruxure Augmented Operator Advisor, bakım ve arıza durumlarında karşılaşılan duruş süresi ve maliyetleri azaltarak bakım ve onarım süreçlerinde verimliliği artırıyor.