Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Ultra Kompakt IPC: Hacim Tasarrufu Ve Esneklik Sağlıyor

Beckhoff Automation

Yeni ultra kompakt C6015 endüstriyel PC, otomasyon, görselleştirme ve iletişim görevlerinin yanında ethercat tabanlı uygulamalarda evrensel kullanım için tasarlandı. Son derece düşük maliyetli, kompakt ve esnek montajlı bir çözüm olarak özellikle maliyet veya hacim sınırlamaları olan durumlarda, IPC teknolojisi için yeni uygulama alanları açıyor.

Ultra kompakt C6015 IPC, daha önce Beckhoff’un kapsamlı portföyündeki en küçük boyutlu kontrol kabini IPC olan C6905’in sadece üçte biri büyüklüğünde tasarlandı.

Yaklaşık %25’lik fiyat avantajı da cihazı Beckhoff’un önceki en düşük fiyatlı x86 PC’lerine göre avantajlı bir konuma yerleştiriyor. Bu özellikleriyle, küçük ve orta ölçekli uygulamalarda, otomasyon, görselleştirme ve sistem genelinde haberleşmeyi, en az yer kaplayacak şekilde ve en yüksek maliyet verimiyle gerçekleştirilebilmesini sağlıyor.

Kompakt cihaz, PC tabanlı kontrol teknolojisinin şimdiye kadar kullanılmamış olduğu yerlerde ya da ana kartların genellikle pahalı özel çözümler olarak entegre edilmiş olduğu durumlar için yeni kullanım alanları açıyor.

Endüstriyel uygulamalara tamamen uygun olan çoklu çekirdekli IPC, yalnızca 82 x 82 x 40 mm’lik boyutlarıyla Beckhoff’un pc tabanlı kontrol teknolojisinin geniş ölçeklenebilirliğinin kanıtı.

Ödünsüz Endüstriyel Uyumluluk

Son derece kompakt ve düşük maliyetli uygulama özelliğine rağmen ultra kompakt C6015 IPC, endüstriyel uyumluluktan hiçbir şekilde ödün vermiyor. Buna, dört adede kadar işlemci çekirdeği olan entegre Intel® Atom™ işlemcinin yüksek bilgi işlem gücü de dâhil. Bundan başka IPC, sağlam bir alüminyum/çinko döküm muhafaza içinde, uzun süreli kullanılabilirlik sunan pasif soğutmalı bir cihaz olarak tasarlandı.

Cihaz aynı zamanda, +55 °C’ye kadar çıkan geniş çalışma sıcaklığı aralığı, titreşime ve darbeye yüksek dayanım gibi, endüstriyel ortamlar için standart özellikleri de eksiksiz olarak sunuyor. C6015 aynı zamanda, çok sayıdaki kurulum seçenekleri açısından da son derece esnek olanaklar sunuyor.

Kontrol kabininin arka yüzeyine dikey veya yatay olarak takılabildiği gibi, DIN raya da monte edilebiliyor. IPC’nin bu esnek yönlendirmeyle yerleştirilebilme özelliği, en dar montaj hacimlerinde bile çeşitli montaj senaryolarına olanak sağlıyor. Cihazın küçük boyutlarından ötürü bu özellik önem arz ediyor. Altı adede kadar ayrı kablo bağlanırken, küçük tasarımda bağlantı seviyesinin kablo yoluna optimal şekilde hizalanabilmesi kritik. Bu genellikle, makinenin yerleşim düzeni tarafından belirleniyor. Bunun dışında, tam kapsamlı ekipman çeşitliliği ve arabirim yapılandırması evrensel olarak uygulanan bir IPC için gereklilikleri karşılıyor.

30 GB kapasiteli bir SSD ve Windows Embedded Compact 7 işletim sistemi desteği, temel yapılandırmalı bir C6015’i bile güçlü cihaz hâline getiriyor. Windows 7 ve Windows 10 da isteğe bağlı olarak kullanılabiliyor. Diğer donanım özellikleri arasında 2 GB DDR3L-RAM (fabrikada 4 GB’a kadar genişletilebilir), bir ekran bağlantı noktası, 2 x 100 / 1000 Base-T bağlantı sağlayan tümleşik çiftli Ethernet adaptörü ve USB 3.0 ve USB 2.0 bağlantı noktaları bulunuyor.