Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

MOP APP UYGULAMASIYLA YÖNETİLEN MAKİNE VE ÜRETİM HATLARI

PILZ

Pilz ile Heliks’in geliştirdiği özel bir yazılım olan MOP App, saha uygulamalarıyla sektöre farklı bir bakış açısı sunuyor. Bu yazılım sayesinde otonom olarak makine ve üretim hattının tüm sağlıklı çalışma veri ve mesajları yönetilebiliyor. Pilz’in Endüstri 4.0 ürünlerini geliştiren Heliks’in çözümleri de bu konuda dikkat çekiyor. Daha önce Dirinler Makine’ye DirinSmart 4.0 uygulaması, Uludağ İnegöl Fabrikası’na izlenebilirlik sistemi, Delphi Automotive Bursa Fabrikası’na kaotik depo uygulaması ve Samsun Sigara Fabrikası’na ise Heliks uygulama platformu kuran Heliks beraberinde paydaşlarına yazılım çözümleri alanında birçok fayda sağlıyor.

MOP APP TPM 4.0 UYGULAMASI

MOP App otonom TPM (Total Productive Maintenance) için geliştirilmiş özel bir yazılım. Otonom olarak makine veya üretim hattının tüm Sağlıklı Çalışma Kontrolü; veri ve mesajları izliyor, analiz ediyor, veriyi ilişkilendiriyor, anomali tespiti yapıyor, raporlar ve bakımı yönetiyor.

Saha ile yönetim Bilgi Sistemi (MIS) arasında köprü kuran Heliks platformu üzerinden çalışıyor ve Ekipman Etkinlik Oranını (EEO) doğrudan etkiliyor. MOP App kullanılabilirliği ve performansı doğrudan, kaliteyi ise dolaylı olarak geliştiriyor. Ekipman ya da hat bakım yönetimini otonom hale getiriyor, standardize ediyor.

MAKİNA İMALATINDA PERFORMANS ARTIYOR

Makinenin tüm arıza ve sensör verilerini toplayan MOP App, bunları analiz ederek sürekli tasarım FMEA ile makine performansını artırıyor. Makine kullanıcılarına TPM raporlama yapan sistem; yanlış müdahaleleri önlüyor, makine kullanıcısına zaman ve maliyet kazancı sağlıyor, garanti kapsamını netleştiriyor ve maliyetleri düşürüyor. Servis ve bakım giderlerinin ciddi oranda azalmasına yardımcı olan bu sistem, aynı zamanda makine kullanıcıları için kolay yedek parça siparişi sağlıyor, imalatçı için ek satış yaratıyor, imalatçıya kalite ve imaj kazandırıyor.

Makine kullanıcıları açısından oldukça fayda sağlayan MOP App, arıza süresini ve frekansını azaltarak üretim maliyetini düşürüyor. Toplam ekipman etkinlik oranını artırıyor. Bakım maliyetini azaltıyor, üretim kapasitesini artırıyor. Tasarım ve proses FMEA’yı geliştirir, iyileşme sağlıyor. Kalitesizlik maliyetlerini dolaylı olarak, kazaya sebep olan arıza bakımlarının frekansını direkt olarak azaltıyor. Şirket bakım standartlarının oluşumunu sağlıyor. Çalışan motivasyonunu artırıyor.