Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

LİNKLER, KAREKOD TEKNOLOJİSİYLE DEPOLANABİLİYOR

EPLAN

EPLAN YENİ PLATFORMU 2.9 VERSİYONUYLA KOLAYCA KAREKODLAR OLUŞTURDUĞUNDAN, KULLANICILAR LİNKLERİ AKILLI TELEFONLARINDA YA DA CİHAZLARINDA TARAYIP DEPOLAYABİLİYORLAR.

Eplan Platformu 2.9 versiyonuyla hızlı şekilde oluşturulan karekodlar, sahada açılabilen linkleri barındırıyor. Katman yönetimi tüm değişikliklerin otomatik olarak kaydedilmesini sağlıyor bu da firma standartlarını daha kolay uygulanabilir hale getiriyor. Kapsamı genişletilmiş navigatörler kullanılarak proje verilerinin toplu şekilde düzenlenmesi hızlıca tamamlanabiliyor. Makrolar ise artık kolayca yeniden kullanılabiliyor.

Eplan Platformu 2.9 versiyonunda karekodlar kolayca oluşturulabiliyor. Kullanıcılar linkleri, daha sonra akıllı telefonlar ya da tabletler gibi cihazlarda taranıp açılacak biçimde belgelerinde depolayabiliyor. İç ve dış linklerin ikisi için de kullanılabiliyor, bu da tuşlarla uzun sure yazmayı mazide bırakıyor. Karekoldlar basılı belgelerde de çalışıyor, bu da kullanımı süratlendirip kolaylaştırıyor. Yerbelirleyici nesnelerdeki sembollerin değiştirilebilmesi de uygun değer setleri seçilerek gerçekleştirilebiliyor. Kullanıcılar, daha az sayıdaki makro varyantları ile daha şeffaf biçimde çalışabiliyorlar.

KENETLENEBİLİR KATMAN YÖNETİMİ

Katman yönetimi, kenetlenebilir iletişim kutularıyla daha da kolaylaştırldı. Tüm değişiklikler otomatik kaydedilebiliyor. Katmanlarda arama yapılabilmesi ve özelliklerinin değiştirilebilmesi, geliştirmelerin ana hatlarını meydana getiriyor. Artık, bir projede ya da alt projede özel bir katmana atanmış tüm nesneler için arama yapmak kolay. Tasarımcılar, arama sonuçları listesinde bulunan bir nesnenin Özellikler iletişim kutusunu, aramış oldukları katmana atanan özelliği değiştirmek için kullanabilecekler. Bu da projeye DXF ya da DWG biçimleri vasıtasıyla eklenen katmanların kolayca bulunabilmelerini, değiştirilebilmelerini ve kullanıcı tarafından tanımlanmış katmanlar olarak kullanılabilmelerini sağlıyor. Ek bir fayda da, navigatörlere benzer şekilde, kullanıcıların firma standartlarını basit adaptasyonlarla yerine getirebilmeleri.

HEDEFE ÇABUK ULAŞIRKEN: NAVİGATÖR EKRANI

Makro navigatörü liste görünümü, Eplan Platformu’nun önceki versiyonunda hücreler bulunan tabloya çevrilmişti; bu da düzenlemenin kolaylaşması gibi sonuçları getirmişti. En yeni versiyonda, bu işlev Parçalar Navigatörü gibi ek yöneticileri de kapsıyor. Bu da 2.0 versiyonuna, proje verilerinin toplu şekilde göz kırpma süresinde düzenlenebilmesi gibi pratik avantajlar sağlıyor. Bir makro projesi tamamlandığında, standartlaştırılmış makrolar, makro navigatöründe sürüklenip bırakılarak diğer projelere eklenebiliyor. Kullanıcının pencere ve sembol makro oluşturduğu bir makro ya da şema projesinde de, doğal olarak çalışıyor. Bu da, önceden yapılan klasörlerden hantal biçimde makro seçiminin artık gerekmemesi nedeniyle zamandan tasarruf sağlıyor. Ek bir fayda da, verilerin tekrardan kullanılıyor olması böylece proje kalitesini artırıyor ve garanti altına alıyor.

ZEKİCE YAPILANDIRMA: ÖZELLİK DÜZENLEMELERİ

Yeni yönetim iletişim kutusu, kullanıcı tarafından tanımlanan şema ve 3D cihaz yerleştirme özellik düzenlemelerinin biçimlendirilmesini çok kolaylaştırıyor. Kullanıcılar, bu nitelikleri yönetim iletişim kutusunda kolayca kontrol edip kullanılmayan kullanıcı tanımlı özellik düzenlemelerini kaldırabiliyorlar. Ortam menüsü kullanılan özelliklerin kolayca bulunmasını destekliyor. Bir projede yer alan tüm özellik düzenlemeleri bir yerde görüntülenebiliyor. Ek olarak, farklı bileşenler için özellik düzenlemelerini içe ya da dışa aktarırken çeşitli özellikler, eş zamanlı olarak düzenlenebiliyor. İsimler de kolayca çevrilebiliyor ve yeni arama olanakları da, firma standartları yerine getirilirken düzenleme yapılmasına yardımcı oluyor.

2.9 versiyonunda, projelerde ve parçalar yönetiminde birçok özellik ve girdi alanı için çok dilli giriş yapılabiliyor. Ardından kullanıcılar bunları tek bir dile manuel ya da otomatik olarak çevirebiliyor. Eplan Platformu 2.9 versiyonu, netliğin sağlanması için ek destek sağlıyor. Çok dilli girişin mümkün olduğu alanlar, kullanıcı arayüzünde standart biçimde, önünde bir ikonla işaretleniyor. Nasıl işliyor? Tasarımcı çok dilli alana giriş yaptığında, ilk olarak dile bağlı şekilde yer alıyor. Çevrilmesi gerektiğinde de belirlenen kaynak dile atanıyor.