Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

KOLABORATİF ÇALIŞMAYLA GELEN ESNEK ÇÖZÜMLER

OMRON

Üretim dünyası değişiyor. Üretim hatlarının daha kısa çalışma süreleri, daha fazla ürün çeşitliliği ve sıkışık teslim tarihleriyle başa çıkabilmesi için daha yüksek düzeyde esneklik kazanması gerekiyor. Üreticiler bu zorluklara yanıt olarak çeşitli görevleri yerine getirecek şekilde programlanabilen daha gelişmiş, birbiriyle bağlantılı ve akıllı sistemler sunuyor. Bu durum, söz konusu cihazların birçok farklı sistemi ve programlama dilini öğrenmek zorunda kalmadan nasıl programlanabileceği gibi yeni zorlukları beraberinde getiriyor. Omron; konfigürasyon, programlama, izleme ve 3D simülasyon için tam entegre dağıtım ortamları (IDE) Omron Sysmac Studio gibi araçlarla sunuyor. Ek olarak, günümüzde geliştirme ekipleri genellikle dünya genelinde farklı konumlarda faaliyet gösteriyor ve bir fabrika için geliştirilen çözümlerin her biri kendine özel gerekliliklere, standartlara ve yerel düzenlemelere sahip farklı konumlarda yinelenmesi gerekiyor. Farklı ekipler ve konumlar arasında kod yönetimi gerçekleştirmek dikkate alınması gereken bir zorluktur. Bu nedenle, kolaboratif geliştirme ve çalışmaya olanak sağlamak için bu IDE sistemlerinin aynı zamanda kod sürümü yönetimine yönelik araçlar içermesi gerekiyor.

Sysmac Studio Team Edition”

Sysmac Studio; konfigürasyon, programlama, simülasyon ve izleme fonksiyonlarını mühendislerin görsel denetim, hareket, kontrol, emniyet ve robotik sistemlerin tek bir sistemde yönetmesine olanak sağlayan basit bir arayüzde bir araya getiriyor. “Sysmac Studio Team Edition”, platformun zengin arayüzü içinde dağıtılmış bir sürümü kontrol sistemine sahiptir. Kolay proje karşılaştırma ve makine sürümleri için etkin yönetim özellikleri sunan bu sistem, birden çok geliştiricinin aynı proje üzerinde çalışmasına olanak sağlıyor.

Omron, en popüler açık kaynak dağıtılmış kontrol sistemi olan Git’i seçerek geliştirme ekiplerine tüm Git tabanlı bulut web veri havuzlarını seçebilme özgürlüğünü tanıyor. Sürüm kontrol sistemi, mühendislerin proje kaynak kodu üzerinde tam kontrol sahibi olarak bir projenin yerel sürümü üzerinde çalışmasına imkan sağlıyor. Yerel sürümde kod üzerinde yapılan iyileştirme ve değişiklikler, diğer ekiplerin koda erişebilmesi için bir uzak sunucuyla birleştirilebiliyor.

MAKİNELER ARASINDA İŞ BİRLİĞİ

Üretim hatları bugün bile işlenen ürün süreç içinde bir sonraki aşamaya geçmeden önce her biri belirli bir görevi veya bir görev setini yerine getirecek şekilde tasarlanmış birçok farklı makineden oluşuyor. Farklı üreticilerin kendi tercih ettikleri haberleşme ve çalışma protokollerini kullanması nedeniyle bu makinelerden her biri programlama ve çalışma için kendi kontrol sistemine sahiptir. Dolayısıyla, bu makinelerin birbiriyle iletişim kurmasını sağlamak bile başlı başına bir güçlük teşkil ediyor. Birçok standardın var olması bu güçlüğün aşılmasına yönelik iyi bir haber olarak kabul edilebilir. Örneğin, OPC Foundation tarafından tanımlanan OPC-UA haberleşme protokolü, endüstriyel otomasyon için platformlar arası birleştirilmiş yapı sunuyor. Omron gibi şirketler cihazlarının birbiriyle iletişim kurmasını sağlamak, üretim hatlarını optimum düzeyde çalışır vaziyette tutmak için gerçek zamanlı veri aktarımını sağlamak ve modern üretim hatlarına daha fazla esneklik ve verimlilik kazandırmak için cihazlarına daha fazla haberleşme fonksiyonu ekliyor.

EKİPLER ARASINDA İŞ BİRLİĞİ

Şimdi üretim hattındaki tüm makinelerin çevrimiçi olması daha fazla esneklik fırsatı yaratıyor. Yeni talimatlar üretim hattına indirilerek üretimde değişikliğe gidilebiliyor, yazılım uzaktan güncellenebiliyor ve hata düzeltme paketleri bağlı tüm cihazlara tıpkı bilgisayarınızdaki yazılımlar ya da telefonunuzdaki uygulama güncellemeleri gibi gönderilebiliyor. Yine de bazı zorluklar mevcuttur. İletişim standart hale getirilmiş olsa bile, makineler hâlâ kendi işletim dillerini ve kontrol sistemlerini kullanabiliyor. Omron Sysmac gibi entegre geliştirme sistemleri, standart ve sorunsuz bir arayüz sunarak bu zorluğu aşmaktadır. Bu arayüz, talimatların her bir makine için uygun özel kodlara dönüştürülmesini yöneten bir yazılım yoluyla programcıların bir imalat veya üretim hattının tamamını programlamasına olanak tanıyor.

Sysmac gibi entegre platformlar programcılara süreç yönetiminin tüm unsurlarına kolay erişim imkanı sunuyor. Görsel denetim, hareket, kontrol, emniyet ve robotik sistemler, standart ve kullanımı kolay bir grafiksel arayüze sahip tek bir sistemde yönetilebiliyor.

Sysmac, etkin proje yönetimi ve farklı sürümler arasında kolay karşılaştırma imkanı sağlayan popüler Git sürüm kontrol sistemini ekleyerek bunu bir adım daha öteye taşımıştır. Bu yaklaşım, farklı merkezlerdeki ekipler arasında işbirliğine dayalı ve verimli ortak geliştirme çalışmalarını destekleyerek verimliliği artırıyor. Farklı konumlarda bulunan çok sayıda geliştirme ekibi aynı proje üzerinde eş zamanlı olarak çalışabiliyor. Sürüm kontrol sistemi, mühendislerin proje kaynak kodu üzerinde tam kontrol sahibi olarak bir projenin yerel versiyonu üzerinde çalışmasına imkan sağlıyor. Ekip sürümünde kod üzerinde yapılan iyileştirme ve değişiklikler, diğer ekiplerin koda erişebilmesi için bir uzak sunucuyla birleştirilebiliyor. Dolayısıyla, projeler tamamen izlenebilir ve makine ve proje karşılaştırması ve yönetimi kolaylıkla yapılabiliyor. Kodda yapılan değişikliklerin tanımlanabilmesi sayesinde mühendisler zaten başka bir ekip tarafından çözülmüş bir sorunu çözmeye çalışarak vakit kaybetmiyor. Dağıtılmış bir revizyon kontrol sistemi olması nedeniyle, her bilgisayardaki her Git dizini, ağ erişiminden veya merkezi sunucudan bağımsız olarak tam sürüm takip etme yetenekleriyle birlikte tam güncelleme geçmişini içeriyor.

İNSAN VE MAKİNE ARASINDA İŞ BİRLİĞİ

Kolaboratif çalışmanın bir diğer özelliği de operatörlerin süreç izleme ve kontrol işlerini kolaylıkla yerine getirmesini sağlamasıdır. Makinelerin sezgisel ve kullanımı kolay olması gerekiyor. Daha az yeterliliğe sahip operatörlerin bile kontrollere hızlıca alışabilmesi için kullanıcı arayüzleri basit, tutarlı ve kullanımı kolay olmalıdır.

Sysmac kullanıcılara standartlaştırılmış bir kullanıcı arayüzü sunarak bu hedefe ulaşmıyor. Bu sayede, makine veya sistem bilgileri tüm makine kullanıcılarına her zaman Sysmac platformunun kullanıcı arayüzüne alışkın herkes tarafından anlaşılabilen, tutarlı bir şekilde sunuluyor.

İŞ PAYLAŞILDIKÇA AZALIR”

Yazılımın sonraki sürümü üzerinde çalışan uzak ekipler arasında veya operatörler ile makineleri arasında ya da doğrudan makinelerin kendileri arasında işbirliği gerçekleştirilirken, artan işbirliği üretim ve imalat hatları için önemli avantajlar sağlayabiliyor. Daha iyi iş birliği; yazılım üzerinde daha iyi kontrol imkanından süreç bilgilerinin daha anlaşılır şekilde aktarılmasına kadar birçok farklı şekilde verimliliği artırabiliyor, programcıların aynı işi iki kez yapmasını önleyebiliyor ve hatta meydana gelebilecek yüksek maliyetli duruş sürelerinin önlenmesine yardımcı olabiliyor.