Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

İdeal Cihaz Veri Setine Giden Yol Eplan Data Portal

Eplan

Bugünlerde dijital cihaz verisi verimli bir mühendisliğin başlıca unsuru. Bunun önündeki en büyük zorluk ise verinin kalitesi ve söz konusu verinin derinliği. Eplan Data Portal, bu yılın başından beri hem aylık bazda hem de daha önce hiç olmadığı kadar sık güncelleniyor. Kullanıcılar artık cihaz verisini değerlendirmek için oylama fonksiyonunu kullanabiliyor ve bu sayede üreticilere pazardan uygulama bazlı geri dönüş sağlanıyor.

Eplan Data Portal, otomasyon mühendisliği alanında dijital cihaz verisi için merkezi bir platformu. Platform, halihazırda 230´dan fazla üreticiye 800,000´den fazla veri setini doğrudan indirme imkanı sunuyor.

Entegre yapılandırıcılar ve ilgili değişkenlerle birlikle bu sayı 2 milyonun üstüne çıkıyor. Veriler her ay güncelleniyor ve kullanıcılar, üreticiler platformdan daha iyi yararlanarak yüksek kalite veri sağlanmasına katkıda bulunuyorlar.

Bu güncellemeler, hem yeni üreticilerin eklenmesini hem de mevcut üretim verilerinin büyütülmesini, genişletilmesini ve güncellenmesini içeriyor.

Kalite Göstergesi Olarak Kullanıcı Oylaması

Kalitenin sürekli olarak iyileştirilmesi için atılan diğer bir adım ise; yeni kullanıcı oyu fonksiyonudur. Amazon gibi diğer portallarda da yaygın olan bu fonksiyon kullanıcıların sunulan içeriği yıldızlarla derecelendirmesini sağlıyor. Amaç ise ürünün kendisini değil, dijital verisini oylayıp nitelendirmek. Ortak bir topluluk aklı kullanarak, kullanıcılar günlük işlerinden elde ettikleri faydalı geri dönüşleri diğer kullanıcılara sunuyor ve onları yönlendiriyorlar. Bu üreticilere verilerini geliştirmeye devam etme noktasında önemli göstergeler sağlıyor. Böylelikle kullanıcılar veri kalitesine etkide bulunabiliyorlar.

Geliştirilmiş Kullanıcı Deneyimi İçin Sıralama Seçenekleri

Oylama fonksiyonuna bağlı olarak, kullanıcılar iki ilave seçenekle arama sonuçlarını portalda sıralayabiliyor. Bunlar, en yüksek oy alan cihaza göre ya da alternatif olarak cihaz veri setinin o zamana kadar ürettiği indirilme sayısına göre cihaz verisini filtrelemek.

Böylelikle kullanıcılar hangi ürünlerin iyi kaliteye sahip olduğunu ya da hangi cihazın kendi ürün grubu içinde en çok kullanılan olduğunu tam olarak öğrenebiliyor. Doğal varsayım ise, mühendislerin derecelendirme işlevini yoğun bir şekilde kullanacakları oluyor. Bu önemli bir katma değer olarak kabul ediliyor ve bu nedenle kullanıcı oylaması son derece iyi karşılanıyor.

Geleceğe Bakış

Kullanıcı deneyiminin yanı sıra doğru içerikle donatılmış kullanım kolaylığı ve basitliği gelecekteki bulut uygulamaları için değerli nitelikler. Kullanıcıların yeni arayüzü doğrudan deneme imkanına sahip oldukları yeni Eplan Data Portal´ın Lab Versiyonu Nisan ayından bu yana kullanımda. Kullanıcılar yeni arama işlevlerini denemek veya yeni gösterge panosunun görünümünü ve hissini keşfetmek isteyebilirler. Lab Sürümü bu özelliklerin tümüne sahip. Sürekli olarak genişletilecek yeni sürümler ise düzenli olarak test edilmesi planlanıyor. Böylece Eplan, kullanıcılarına geliştirme sürecinde ön gösterimi izleme imkanı sunmuş olabilecek…