Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

FİBER VE SERİ ÇEVİRİCİ MODEMLER

ARESKOM

ODW SERİSİ FİBER ÇEVİRİCİ MODEMLER ENDÜSTRİYEL SEVİYEDEKİ EMC KRİTERLERİNİ KARŞILIYOR.

ARESKOM İletişim Ltd; Endüstriyel Data Haberleşmesi, Endüstriyel Ethernet, Endüstriyel Network konusunda İsveçli WESTERMO firmasını çözüm sağlayıcısı ve distribütörü olarak faaliyet göstermeye devam ediyor. Tekonlojik gelişmeleri yakından izleyerek üretim yapan Westermo ürünleri; Galvanik izolasyon, “Surge&Transient protection”, “Power supply yedeklilik”, -40 C / +70 C Çalışma sıcaklık aralığı, IP-40 koruma standatı, yüksek MTBF (500.000 saat ve üstü) gibi genel özelliklere sahip. Fiber Optik modemler, genellikle uzun mesafelerde yüksek hızda data haberleşmesi için kullanılıyor. Fiber Optik cihazlar ise; elektromagnetik enterferanslar, gürültülerden kaynaklı problemleri ortadan kaldırdıklarından sert ve zorlu iç, dış ortam koşulları için uygunlar. ODW serisi fiber çevirici modemler endüstriyel seviyedeki EMC kriterlerini karşılıyor.

ODW serisi fiber modemler ve çeviriciler DIN raya monte edilmekle birlikte, -40 / + 70 derece geniş sıcaklık aralığını desteklemekte olup, yedekli DC enerji besleme (çalışma gerilim aralığı 10-60 VDC ) giriş imkanı sağlıyor.

KONFİGÜRASYON VE DİAGNOSTİK: DIP-switchler ile kolayca yapılabiliyor.

SERT VE ZORLU ENDÜSTRİYEL ORTAMLAR

Tüm arayüzleri için galvanik izolasyon ve aşırı akım ve voltaj (transient protection) koruması bulunuyor. Hem mesafe hem de arayüz olarak geniş ürün çeşitliliği bulunuyor. Yedekli halka (redundant ring) yapısında 1000 km’ye kadar ( her 80 km’de bir adet ) kullanılabiliyor.

Ayrıca bazı ODW serisi modemlerde Bi-Di Fiber seçeneği de bulunuyor. (Bi-directional fiber uygulaması özellikle fiber kıl sayısının kısıtlı olduğu durumlarda sıklıkla kullanılıyor.

Ya da mevcuttaki 2 kıl standart (TX ve RX in ayrı kıllar üzerinden olduğu) fiber kablonun 1 kılının kırılması veya arızalanması durumunda da kullanılabiliyor. Tek yapılması gereken mevcuttaki Fiber SFP arayüzü ODW fiber modemden çıkartıp yerine Bi-di SPF arayüz takmaktır.

WESTERMO ODW SERİSİ FİBER MODEMLERİN GENEL ÖZELLİKLERİNDEN BAZILARI (MODELE BAĞLI OLARAK)

-Arayüz ve Veri Haberleşme çeşitliliği ( RS-232 / RS-422 / RS-485 / Profibus DP )

-Protokol esnekliği ( Profibus, Modbus), Transparan data haberleşmesi

-120 Km ye kadar veri haberleşmesi

-Fiber Optik kablo çeşitliliği (Multi Mode, Single Mode, Bi-di ( Tek Kıl Fiber ) )

-Profibus DP uyumlu, EN50170, 12 Mbps a kadar tüm standart data hızları desteği

-(ODW-710 )

-RS-232, 250 Kbit/s ye kadar very hızı, çift kanal, V/Y mod desteği ( ODW-720 )

-RS-422/485, 1,5 Mbit/s kadar very hızı, asenkron – senkron protocol desteği ( ODW-730 )

-En hızlı ring iyileştirme ( 1 ms den az Ring recovery, 0,5 ms den az Latency

-(250 adet ODW fiber modem ile ring oluşturabilme)

-IP21 koruma ve çevre sınıfı, –40 ila +70°C çalışma sıcaklık aralığı, DIN ray montaj

-500.000 saat MTBF (MIL-HDBK-217K standartına göre)

-Düşük enerji tüketimi, kompakt ebetlar, çift 10 – 60 VDC enerji besleme (yedekli)

-Endüstriyel EMC, şok ve vibrasyon testleri

-3 lü Galvanik izolasyon ( Fiber – Power – Seri Arayüz )

-Kolay kurulum ve kullanım (Dip-switch ayarları, otomatik data hızı ayarlama, gelişmiş diagnostic LEDler)

-DNV, Industrial IT Enabled, EN50121 gibi sertifikalar

Profibus DP çalışan ODW-710 serisi ODW fiber modemler, kendisine bağlı olan Profibus DP cihazı ile haberleşme hızını otomatik olarak ayarlayabiliyor. Özellikle yedekli halka (redundant ring) uygulamalarında hayati önemli olan arıza durumunda alternatif yolun çok kısa zamanda (milisaniyeler mertebesinde ) bulunup networkün atlamalı (multidrop) olarak çalışmaya devam etmesidir. Halkada bir kopma veya halkadaki cihazlardan birinin arızalanma durumu olursa, ODW-710-F2 Fiber modem alternatif yolun bulunma süresi ( recovery time ) açısından en hızlı ürünlerden biridir.

ODW SERİSİ FİBER MODEMLER VE ÇEVİRİCİLER DIN RAYA MONTE EDİLMEKLE BİRLİKTE, -40 / + 70 DERECE GENİŞ SICAKLIK ARALIĞINI DESTEKLEMEKTE OLUP, YEDEKLİ DC ENERJİ BESLEME (ÇALIŞMA GERİLİM ARALIĞI 10-60 VDC) GİRİŞ İMKANI SAĞLIYOR.