Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

EXCOM I/O SİSTEMİ KONTROL ODALARINDA YER AÇIYOR

TURCK

Beringen’deki Chevron Phillips Chemicals International NV (CPChem) Belçika tesisi Honeywell kontrol sisteminde kullanılan I/O sistemi üretici tarafından durduruldu. CPChem, Turck’un önceki sistemini değiştirmek için en uygun çözümü I/O sistemi olarak belirledi. Turck Mechatec, öncesinde tam olarak kablolaması yapılan kontrol kabinlerini excom rafları ve CPS için özel marshalling panelleri ile çok hızlı bir şekilde devreye alabiliyordu. Bugün, excom I&C odasında önemli miktarda yer kazandırıyor çünkü daha önce çok fazla yer kaplayan ayrı Ex yalıtımı excom’da entegre olarak sunuluyor. Tüm I/O’ların, Zone1 ve 2’de veya güvenli alanda bulunup bulunmadığına bakılmaksızın aynı şekilde işletiliyor olabilmesi büyük bir fayda sağlıyor.

Teknolojiyi ve IT anlamında; veri gözlükleri, akıllı saatler ve asistanı Alexa olan Amazon’un Echo modeli gibi dijital assistant’lar, diğer benzer cihazlar gibi çoğu zaman akıllı telefonların yerini alacak cihazlar olarak adlandırılıyor. Tüketici ve endüstriyel B2B işinin karakteristik özelliklerinden biri olarak teknoloji göçü, yeni inovasyonlara yer açıyor. Varolan cihaz türleri durdurulduğunda veya gereksiz hale geldiğinde işlevleri yani bir tesis veya makine için gerçekleştirdikleri fonksiyonların sağlanması için farklı bir aygıt tarafından ele geçirilmesi gerekiyor.

Petrokimya şirketi Chevron Phillips Chemicals International NV’de, Turck’un excom’u, önceki I/O sistemini ve Ex yalıtımını aynı muhafazada değiştirdi. Bu, tesis genişlemesi ve yenilikçi teknolojiler için I&C odasında yer açıyor. Beringen’deki tesis, 2011’in sonundan beri Chevron Phillips Chemicals International NV’ye (CPChem) ait. 1991 yılında Fin rafinerisi Neste tarafından kurulmuş. Beringen fabrikası sentetik yağlar ve yağlayıcılarda kullanılan polialfaolefinlerin (PAO) üretimine odaklanıyor. Bu yağlar öncelikli olarak otomobil endüstrisinde ve diğer endüstriyel sektörlerde kullanılıyor.

Finlandiyalı üretici 2013 yılında, Honeywell kontrol sistemleri için Beringen’deki kontrol kabinlerinde kullanılan I/O sistemi durdurulduğunda, Chevron Phillips International NV’deki mühendisler kullanılan I/O sistemi için alternatifler aradılar. Profibus DP üzerinden Honeywell kontrol sistemine bağlanabilecek ve Ex sinyallerini yalıtacak bir sistem aradılar, yani hem kendinden güvenli hem de kendinden güvenli olmayan cihazlar. Aynı zamanda en yeni teşhis fonksiyonlarını ve açık standartları destekleyen esnek bir sistem olmalıydı. Yeni I/O seviyesi de mümkün olduğunca az yer kapladı ve tesisin bütünlüğü etkilenmedi.

CPChem ilk önce Honeywell’e mevcut sistemi değiştirmek için uygun I/O sistemlerini önerip öneremeyeceklerini sordu. Honeywell, excom ürünlerini dahil ettikleri tavsiyelerini verdi. Dünya çapındaki birçok proje, Honeywell ve Turck arasındaki iş birliğine, buna eşit olarak çalışanların iş birliği ve kullanılan sistemler arasındaki etkileşime tanıklık ediyor.

PİLOT PROJE

CPChem ilk olarak I/O kartlarının bir excom rack ile değiştirildiği bir kontrol paneli içeren bir pilot proje ortaya çıktı. Bu, Bölge 1 veya 2’deki saha cihazları için kendinden emniyetli sinyallerdi. Pilot proje başarılı olduğu için, devam eden projeler de excom ile planlandı. Pilot projenin ilk bulgusu Excom çok yer tasarrufu sağlıyor. Diğer sistemler, Bölge 1’deki sinyaller için ayrı olarak bulunan bir Ex yalıtımına ihtiyaç duyuyor. Excom ile, sinyal işleme ve Ex izolasyonu, tek bir muhafazaya entegre ediliyor. Pilot projeden sonra, CPC’ye göre, eski sistemdeki cihazlarları içeren beş kontrol kabini değiştirmek için excom içeren üç kontrol kabini yeterliydi. Başarılı bir pilot projenin ardından, CPChem 2015 yılında toplam 172 I/O’yu değiştirmiş. Bu kez, Excom’un yer tasarrufu tamamen kullanılmıştır. I/O kartlarının değiştirilmesi planlandı ve tüm kontrol kabinleri gereksiz hale geldi. Bu açılan alan artık tesis genişlemesi veya ek teknolojilerin kurulumu için kullanılabilir. 2017 yılında takip eden projede 720 sinyal barındıran I/O kartları excom ile bağlandı.

MEVCUT KONTROL SİSTEMİNE HIZLI BAĞLANTI

I/O teknolojisini kurmak için kullanılabilecek süre kısaydı. Beringen fabrikasının her iki yılda bir en fazla 14 gün süren bir durma süresi olmasına rağmen, bu zaman dilimi içinde sadece fiziksel kurulumdan daha fazlası tamamlanmalıydı. Yeni cihazların da devreye alınması gerekiyordu ve genel sistemle etkileşimleri tamamen test edilebildi.

Turck’un, daha önce kullanılan CPChem’in kullandığı, hem excom hem de özel marshalling panelleri ile donatılmış, tam olarak önceden bağlantıları yapılmış kontrol kabinleri sağlayabilmesi büyük bir avantajdı. Turck’in özel çözümler için kendi servis sağlayıcısı olan Turck Mechatec, önceden bağlantıları yapılmış control panolarını monte etti ve marshalling panelleri ile bağlantı kurmaya hazır hale getirdi. Bu, tüm saha kablolarını sürdürmek mümkün olduğundan CPChem için kurulum süresini önemli ölçüde kısaltmış.

Sarah Gyssels, “CPChem için bir servis sağlayıcısı kontrol kabinlerini dikmek ve kabloları doğru terminallere bağlamak zorundaydı. Hazırlık çalışmaları çok önceden yapılabilirdi. Bu önemli bir faydaydı.

Çok fazla zamanımız olmadığından tak ve çalıştır ile çalışabildik. Asıl kurulum sadece bir iki gün sürdü. Ancak, testlerin daha sonra yapılması gerekiyordu. Kurulumdan önce FAT, Turck Mechatec’te gerçekleştirilirken, saha kabul testi kurulumdan sonra tesiste gerçekleştirilmelidir. Bu genellikle asıl kurulumun kendisinden daha uzun sürer” dedi.

TÜM SİNYALLER İÇİN TEK BİR SİSTEM

Sarah Gyssels: “Özünde güvenli olmayan sinyal için I/O kartlarının tüm geçişi 2019’a kadar tamamlanmalıdır. O zamana kadar, tüm 2000 I/O’ları excom ile bağlanacaktır. Tüm sinyallerin, kendinden emniyetli olsun olmasın, aynı sistem üzerinden bağlanması, operatörler için daha basit hale getirir. Bölge 1, 2 veya güvenli alan için Excom aynı GSD dosyasını ve aynı DTM’yi kullanır. Çalışanlar bu nedenle sistemi çalıştırmak için sadece bir mantık ve kullanıcı arayüzü ile tanışmak zorundadırlar. HART iletişimi şu anda CPChem tarafından kullanılmamakla birlikte, excom’un HART yeteneği daha sonraki yenilikler için donatılmak için önemlidir.”

BİR MODÜLÜN KANALLARI ARASINDA DA GALVANİK İZOLASYON

Diğer birçok sistemden farklı olarak, bir modülün bireysel kanalları galvanik olarak yalıtılmıştır. Harici enterferans durumunda, örneğin elektromanyetik dalgalar aracılığıyla, bu girişimin komşu kanallara da aktarılmamasını sağlıyor. Bu, ölçümü daha güvenilir hale getiriyor. Bir modül kanalındaki kısa devreler de aynı modülün diğer kanalları üzerinde herhangi bir olumsuz etkiye sahip değildir.