Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Emko Elektronik Tarafından Geliştirilen Operatör Paneli Türkiye’de Üretiliyor

Emko Elektronik

Emko elektronik tarafından geliştirilen operatör panelleri Ar-Ge çalışmalarının ardından Türkiye’de üretilecek.

Emko Elektronik, %100 yerli ve ileri teknoloji ürünler tasarlamaya ve üretmeye devam ediyor. Ar-Ge çalışmalarının ardından yazılımları, tasarımı ve modüler yapısı Emko Elektronik tarafından geliştirilen Operatör Paneli artık Türkiye’de üretiliyor.

PROOP – PROFESYONEL OPERATÖR PANELİ
%100 yerli Profesyonel Operatör Paneli Proop, 7” ve 10” boyutlarında dokunmatik ekranı ve şık tasarımıyla otomasyonda konfor ve güven sunuyor. Linux işletim sistemine sahip paneller, Emko Elektronik tarafından geliştirilmiş editör yazılımı yardımıyla programlanıyor. Panel ve PLC arasındaki haberleşme için RS-232, RS-485, RS-422, CAN Bus veya Ethernet bağlantısı kullanılabiliyor.

Panel’in üzerinde yerleşik bulunan dijital-analog giriş-çıkışlar birçok uygulamada PLC ihtiyacını ortadan kaldırarak, Proses kontrolünü sağlıyor ve kullanıcıya esnek bir yapı sunuyor. Sonradan ilave edilen genişleme modülleri sayesinde, giriş ve çıkışlar çoğaltılarak kullanıcıya ek çözümler sunuluyor.

Kablosuz Wifi haberleşme özelliği sayesinde, IIOT (Endüstriyel Siber Fiziksel Sistemler) sensörler ile kolay bağlantı çözümleri sunuluyor. Kablosuz Wifi, GSM/GPRS haberleşme ve kablolu Ethernet haberleşme özellikleri sayesinde uzaktan izleme ve yönetim yapılabiliyor.

Ayrıca, Emko Elektronik WEB Yönetimi sistemine bağlantı kurularak Operatör Paneli üzerinden izlenmek istenen veriler takip edilebiliyor. Ürün, üzerinde bulunan kablolu ve kablosuz haberleşme seçenekleri ile Endüstri 4.0 çözümlerine kolay bir şekilde entegre olabilecek özelliklere sahip olmasıyla öne çıkıyor. Panel’in ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) sistemine entegrasyonu ile barkod okuyucu/yazıcıların bağlantısı sağlanıyor ve üretim safhalarının takibi yapılabiliyor.

Aynı şekilde, üretim yürütme sistemine (MES) bağlı olarak çalışan ara birimler, Profesyonel Operatör Paneli “Proop”a kolaylıkla bağlanabiliyor.