Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Elektrik Gürültüsünden Etkilenmeyen Kablosuz Haberleşme Sistemi

SMC

SMC, kullanıcılara Ethernet / IP ve Profinet uyumlu, merkezi olmayan bir çözüm sunuyor. Endüstriyel, bilimsel ve tıbbi tesisler için yüksek frekanslı, kısıtlı bir ISM bandı kullanan EX600-W, fabrika içerisinde ve yakınındaki elektrik gürültüsünden etkilenmiyor. Bundan dolayı otomotiv üretim ve kaynak hatları gibi zorlu ortamlar için kolaylık ve güvenlik sağlıyor. İletişimin son derece güvenilir olması, frekans atlatma tekniklerinin kullanılması, diğer kablosuz cihazların girişimini önlediği ve veri şifrelerinin yetkisiz erişimi durdurduğu bir teknoloji kullanarak bağlantı güvenliğini üst seviyelere çıkartıyor.

EX600-W, ana operatörler tarafından dijital ve analog sinyallerin kontrol edildiği ayrıca pnömatik ürünleri yönetebilen kablosuz ve merkezi olmayan fieldbus sistemi sunan SMC’nin en son yeniliği. Bir ana modül altında 127 kablosuz alt modüle kadar kontrol imkanı sağlayabiliyor ve toplamda 1280 dijital giriş ve 1280 dijital çıkış sinyalini destekliyor. PLC’den bağımsız kendine ait diagnostik fonksiyonları bulunuyor. Kısa devre tespiti, açık devre uyarısı ve otomatik arıza tanımlama özellikleri ile donatılmış ürün, sayaç fonksiyonu ile tüm sensör, valf ve piston grubunun ömür durumunu otomatik olarak takip ediyor.

Sistemdeki kablo ve konektörlerin sayısındaki ciddi azalma, kurulum, devreye alma, modifikasyonlar ve bakım sürelerini azaltıyor. Fiziksel kablo konnektör hasarı ve devre kırılması riski de önemli ölçüde azaltılarak hem performans hem de üretkenlik seviyesini artırıyor. Kabloların sistemden kalkması ile ayrıca kablo konnektör maliyetleri de düşürülüyor.

EX600-W aynı zamanda, neredeyse her yere yerleştirilebildiği için daha büyük bir operasyonel esneklik sunuyor; özellikle haberleşmenin aktarılmasında sorunlar yaşanılan döner tabla uygulamaları, temiz oda uygulamaları, indeksleme masaları ve yaygın olarak robotik kolların üzerinde ve değişken hareketli parçalarla çalışan uygulamalar için ideal bir çözüm olabiliyor.

SMC, müşterilerinin bugünün ve yarının iletişim ihtiyaçlarını karşılamak için kusursuz bir kablosuz çözüm olarak sunulan EX600-W, yenilikçi bir iletişim ürün. Pnömatik ve kablosuz endüstriyel haberleşme teknolojisini harmanlayarak dünya pazarına yeni bir ürün daha sunan SMC yenlikçi bir firma olmayı sürüdrüyor.” dedi.