Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

DİJİTAL FABRIKALAR İÇİN VAKUM TEKNOLOJİSİ

SCHMALZ

ELEKTRİKLİ VAKUM JENERATÖRLERİ, TUTUCULAR VE KOMPAKT EJEKTÖRLERİN AKILLI FABRİKA KULLANILABİLMESİ İÇİN DİJİTAL ENERJİ VE PROSES VERİLERİNİ GERÇEK ZAMANLI OLARAK SAĞLAMALARI GEREKİYOR. SCHMALZ, IO-LİNK, ETHERNET VE NFC GİBİ ARAYÜZLERİ VAKUM BİLEŞENLERİNDE BİRLEŞTİREREK, AĞ BAĞLANTILI ÜRETİM İÇİN GEREKEN AKILLI TEMELİ OLUŞTURUYOR.

Siber-fiziksel sistemler, dördüncü sanayi devriminin kahramanlarıdır. Gerçek nesneler sanal nesnelerle, yani makineleri bilgi işlem sistemleriyle birbirine bağlarlar. 1970’lerde başlayan elektronik ve bilişim yoluyla yapılan otomasyon dalgasına kıyasla, yeni inovasyon seviyesi çapraz sistem iletişimine dayanıyor. Cihazlar ilgili ara yüzleri içerdiği sürece enerji ve proses kontrolünün yanı sıra kestirimci bakım yapılmasını sağlar. Schmalz, sadece enerji ve performansla ilgili verileri yakalamak ve bulutta sunmakla kalmayıp aynı zamanda gözlemleyen ve analiz eden vakum otomasyonundaki ağ oluşturma için özel olarak özel bileşenler geliştiriyor. IO-Link ve Endüstriyel Ethernet arayüzleri sayesinde, Akıllı Saha Cihazları sensör ve aktüatör seviyesinden üst seviye kontrol cihazına (PLC) ve kontrol seviyesine kadar sürekli iletişim kurabilir. İletişim her iki yönde de gerçekleşiyor. Durum veya enerji tüketimi hakkındaki verileri aktarmaya ek olarak, kontrolör parametreleri değiştirmek ve bunları akıllı alan cihazına aktarmak için de kullanılabiliyor.

IO-Link ve Endüstriyel Ethernet arayüzüne ek olarak, Schmalz’ın akıllı vakum bileşenleri ayrıca bir NFC arayüzü (Yakın Alan İletişimi) içeriyor. Kısa mesafelerde kablosuz bilgi alışverişinde bulunmak için, akıllı saha cihazı ve kullanıcının NFC özellikli mobil uç cihazı, noktadan noktaya bağlantı ile birleştiriliyor. Bileşen, iletim için ayrı bir enerji kaynağı gerektirmiyor. Bunun yerine akıllı telefonla etkinleştirilen dahili bir bobin var. Bobin, bir işlemcide bir voltajı tetikler ve daha sonra bir anten yoluyla bilgisini iletiyor. Bu, kullanıcının işlem verilerini ve ayrıca bakım ve servis bilgilerini doğrudan akıllı telefondan almasını sağlıyor. Cihaz, kullanıcıyı basit bir şekilde bilgilendiriyor. Bir duraklama varsa, kullanıcıya şifreli hata kodları yerine sorunun kaynağı hakkında net bilgi sağlıyor. Akıllı telefon, bileşeni de parametreleştirmek için kullanılabiliyor. Schmalz, ControlRoom uygulamasını bu amaç için programladı. NFC üzerinden gerçekleştirilen parametre değişiklikleri doğrudan cihaza aktarılabilir veya bir cihazdan diğerine kopyalanabiliyor.NFC’nin ek bir avantajı, ürünü akıllı telefona doğrudan atama yeteneği. İki cihaz, maks. iki santimetreden haberleşebiliyor. Bu şekilde, kullanıcı hiçbir yakınlardaki bir cihazın yanlışlıkla değiştirilmediğinden emin olabiliyor.

HAVA AKIŞINDAN VERİ AKIŞINA

Kompakt terminal SCPSi’nin içine bir bakış, vakum uygulamaları için bileşen seviyesinde sayısallaştırmanın faydalarını gösteriyor. Sadece bir elektrik bağlantısı ve bir basınçlı hava bağlantısı olan tek bir kompakt ünitede 16 ayrı vakum jeneratörünü birleştiriyor. Schmalz, mümkün olan tek bir sistemi kullanarak farklı parçaların eşzamanlı ve ayrı ayrı ele alınmasını sağlıyor. Vakum bir venturi nozülü ile üretilir ve bir sensör ile kaydediliyor. Kullanıcı, IO-Link işlem verileri veya jeneratör ekranı üzerinden hassas vakum değerini okuyabiliyor. Döngüsel işlem verileri ayrıca ejektörleri kontrol etmek ve SCPSi’den bildirilen güncel bilgileri almak için kullanılıyor. IO-Link bağlantı ayarları ve parametreleri ile ölçüm ve analiz verileri de aynı şekilde kullanıcıya sunuluyor. Ayrıca, vakum bileşenlerinin teşhis ve işlevsel sistemin durumu hakkında bilgi topluyor, kalite ve performanstaki eğilimleri belirliyor. Verileri harici bir buluta aktardıktan sonra, gerçek katma değer üreten işlenir ve analiz ediliyor. Sistem, toleranstan veya ince değişikliklerden farklılaşan değerleri tanımlarsa, bunları hızlı ve net bir şekilde kullanıcıya bildiriyor.

Örneğin, sistem kestirimci bakım değerlendirmeleri için vakum kaçaklarını ve dinamik basıncı kontrol ediyor. Ayrıca, dinamik basınç değerleri saparsa, ejektörlerin tahliye süreleri limit değerlerini aşıyorsa veya sensör voltajı çalışma alanının dışındaysa durum izleme olayları tetikleniyor. Enerji izleme fonksiyonu, bağlı vakum sistemlerinin enerji tüketimini denetliyor. İzleme, sistem basıncı ve nozül büyüklüğü ölçümlerini içeren ölçülen hava tüketimine dayanıyor. Kullanıcılar, IO-Link işlem verilerini kullanarak harici olarak kaydedilmiş bir basınç değeri belirleyebiliyor. Bu değeri kullanarak, ejektör, hava tüketimine ek olarak mutlak hava tüketimini yüzde olarak ölçebiliyor.

KOLAY VE HIZLI ENTEGRASYON

Bu fonksiyon yelpazesi, kullanıcının verimli bir sistem sürdürmesini, makine durmalarını önlemesini ve sistem kullanılabilirliğini ve verimini arttırmasını sağlıyor. IO-Link kullanıcıya kompakt terminalin sistem ortamına entegrasyonu sırasında yararlar sağlıyor. Schmalz, kullanıcıya, cihaz hakkında tanımlama, bilgi içeren kapsamlı bir IO-Link konfigürasyon dosyası olan bir IODD (IO Cihaz Açıklaması) dosyası sunuyor. Parametreler, proses ve diyagnostik veriler ile iletişim özellikleri. IO-Link günlüğü veri aktarımı için otomatik bir işlem sağladığından, aygıtları değiştirmek de basitleştirilmiş. Bir cihaz aynı tipte bir yenisiyle değiştirildiğinde, eski cihazın ayar parametreleri master tarafından otomatik olarak yeni cihaza kaydediliyor. Kompakt terminal SCPSi, sürekli büyüyen bir akıllı saha cihazı yelpazesinin bir parçası. İşlem ve durum verileri, Endüstri 4.0 kavramlarını mümkün kılıyor. Kullanıcılar hızlı devreye alma, güvenilir çalışma ve minimum arıza süresi riskinden yararlanıyor. Kompakt ejektörlere ek olarak, Schmalz, digital fabrikalar için ayrıca otomasyon ve taşıma sistemlerinde düşük basınç ve aşırı basıncı ölçen ve izleyen elektronik vakum basınç şalteri VSi’nin yanı sıra IO-Link ve NFC’li özel tutucu SNGi-AE ve elektronik vakum jeneratörü ECBPi’yi sunuyor.