Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

AKILLI ŞEBEKE AĞ GEÇİTLERİ İLE GELİŞMİŞ BAĞLANTI

HMS NETWORKS

IXXAT SG-AĞ GEÇİTLERİ, ENDÜSTRİYEL ETHERNET SİSTEMLERİ ARASINDA VERİ ALIŞVERİŞİNİ MÜMKÜN KILIYOR.

Ixxat SG-ağ geçitleri IEC61850 veya IEC60870- 5-104 tabanlı enerji ağları ve ortak fieldbus ile Endüstriyel Ethernet sistemleri arasında veri alışverişini mümkün kılıyor. HMS Networks, Mediabraker işlevi ve IEC60870-5-101, DNP3, OPC-UA ve MQTT desteğinin de aralarında bulunduğu bir dizi yeni özelliği sunmaya başladı. Bununla birlikte kullanıcı yönetimi de iyileştirilip Ethernet switch’ine sahip bir versiyon da kullanıma sunuluyor. Enerji sektörü, yenilenebilir enerjilere olan dönüşüm, elektromobilite ve saf enerjiden üreten tüketicilere geçiş ile birlikte hızla gelişmeye devam ediyor. Bu değişimler ise enerji dağıtım ağları içerisindeki iletişim üzerinde yüksek taleplerle sonuçlanıyor. Varolan altyapının yeni şartlara adapte edilebilmesi için son derece esnek ve güvenli çözümler gerekiyor, ki bunların arasında artan siber saldırı risklerinin de azaltılması yer alıyor. HMS tarafından sunulan yeni ve genişletilmiş Ixxat® SG ağ geçitleri hem daha fazla esneklik hem de daha fazla güvenlik ihtiyacına cevap veriyor.

Ixxat SG ağ geçitleri, VPN ve IEC60870-5-104 protokolü aracılığıyla güvenli veri iletimini destekliyor. Ancak, TSO (İletim Sistemi Operatörleri) spesifikasyonlarına göre, ilave bir güvenlik katmanı eklemek ve böylece kötü niyetli kodun terminal cihazına geçmesini önlemek için iletim ortamının da değiştirilmesi gerekiyor.

IEC60870-5-101 protokolünün entegrasyonu, kullanıcının 101 uyumlu cihazlarını TSO şartnamelerine uygun olarak ilgili operatörlerin kontrol odalarına bağlamasını sağlıyor. Ixxat SG-ağ geçitleri, Ethernet tabanlı (IEC60870-5-104) ve seri (IEC60870-5-101) iletişimi arasında kolay “ara” sağlıyor. Yalnızca bir Ethernet bağlantı noktası ve bir seri arabirimiyle, belirli MediaBreaker sürümü bu uygulamaya en iyi şekilde uyarlanmış. Mediabreaker entegrasyonu sayesinde, IEC60870-5-101 protokolü artık seri arayüz üzerinde de mevcut hale geliyor. Bu, eski cihazların yenileri ile değiştirilmeden modern kontrol odalarına ve kontrol cihazlarına bağlanmasını sağlıyor.

Ixxat SG ağ geçitleri artık veri toplama ve basit kontrol görevleri için yeni işlevler sunuyor. Popüler OPC-UA ve MQTT standartlarına sunulan destek ile, SG-ağ geçitleri, çeşitli enerji ve endüstriyel ağlardan verilerin güvenli bir çift yönlü bağlantı ile değerlendirilip reaksiyon gösterilebildiği Microsoft, Google ve diğer sağlayıcıların sunduğu servislere veri beslemek için kullanılabiliyor. OPC-UA ve MQTT, tüm SG-ağ geçidi versiyonları için herhangi bir ekstra ücret olmadan sunuluyor.

ENTEGRE ETHERNET ANAHTARI

Yeni SG-ağ geçidi anahtar sürümü ile ikinci bir Ethernet portuna doğrudan 4 cihaz bağlamak ve iletişimi (enerji protokolleri, OPC-UA, MQTT veya Modbus-TCP) ikiden fazla ağa esnek bir şekilde dağıtmak mümkün. Bu da harici anahtar ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

SG ağ geçitleri artık İngiltere, Avustralya, ABD ve diğer ülkelerdeki enerji sektöründeki şirketler tarafından yaygın olarak kullanılan DNP3 protokolünü de destekliyor. Ayrıca, kullanıcılar bağlı cihazların daha da kolay yapılandırılması ve yönetimi için güncellenmiş bir kullanıcı arayüzünden de yararlanabiliyor.