Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

SANAYİ 4.0 EVRESİNDE İŞLETMELERE SINIF ATLATTIRAN KOMPAKT PLC

MITSUBISHI ELECTRIC’İN İNOVATİF PLC’Sİ MELSEC IQ-F KURULUM KOLAYLIĞI VE YENİ MÜHENDİSLİK YAZILIMI SAYESİNDE SOFİSTİKE UYGULAMALAR İÇİN İDEAL ÇÖZÜM SUNMAYI HEDEFLİYOR.

Dünya genelinde pek çok farklı sektörde faaliyet gösteren fabrikalara hızlı entegrasyon, üretkenlik, esneklik ve verimlilik konusunda katma değer sağlayan Mitsubishi Electric, sanayicilerin tercihi olan kompakt PLC’nin Mitsubishi Electric tarafından geliştirilen en yeni nesli MELSEC iQ-F ile işletmelere Sanayi 4.0 evresinde sınıf atlatıyor. Ürünün kurulum kolaylığı ve yeni mühendislik yazılımı sayesinde sofistike uygulamalar için ideal çözüm sunduğunu vurgulayan Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri Ürün Yönetimi Departman Müdürü Cem Kıbrıslı, kompakt PLC MELSEC iQ-F’in teknik özelliklerini anlattı. TÜM

OTOMASYON BİLEŞENLERİNİ TEK YAPIDA BİRLEŞTİREN IQ PLATFORM’UN TEMEL YAPITAŞI

Mitsubishi Electric’in Sanayi 4.0’a yanıtı olan e-F@ctory konseptinin oluşturulmasını sağlayan tüm önemli otomasyon bileşenlerini tek bir çatı altında birleştiren iQ Otomasyon Platformu’nun önemine dikkat çeken Kıbrıslı; “iQ Platform, Mitsubishi Electric’in CNC (Bilgisayarlı Sayısal Kontrol), Motion (Hareket), Robot, PLC ve Proses uygulamaları olmak üzere tüm otomasyon disiplinlerini bir araya getirerek aynı anda çalışabilmelerini ve herhangi bir haberleşme kanalı kurmadan birbirleriyle konuşabilmelerini sağlıyor. Otomasyon yaşam döngüsü boyunca oluşturabileceği maliyetleri ve mühendislik zamanlarını azaltıp üretkenliği artıran ve sahadaki bilgiye ulaşımı kolaylaştıran Mitsubishi Electric iQ Platform, bu sayede toplam sahip olma maliyetini minimize ediyor. iQ Platform ile birden fazla robot dar bir hücre içerisinde birbirlerine temas etmeden çalışabiliyor ve birbirleriyle senkron olarak hareket edebiliyor. Yeni nesil kompakt PLC MELSEC iQ-F ise iQ Platform’un temel yapıtaşlarından biri olarak öne çıkıyor” dedi.

YÜKSEK HIZLI İŞLEMCİ VE YÜKSEK GÜVENLİK

MELSE iQ-F’in 34 nanosaniye içerisinde LD komutunu uygulayabilen yüksek hızlı bir işlemciyle çalıştığını belirten Kıbrıslı, ürünün aynı zamanda yüksek hızlı sistem yolu haberleşmesi sayesinde ağır veriye sahip akıllı iletişim fonksiyon modüllerinin kullanılmasında bile maksimum performans sağladığını söyledi. Kompakt PLC MELSEC iQ-F’in veri hırsızlığını önlemek ve yetkisiz kişilerin kanuna aykırı eylemlerini engellemek için gelişmiş güvenlik fonksiyonlarına sahip olduğuna dikkat çeken Kıbrıslı, ürünün programları ve cihazları flash ROM gibi kalıcı hafızada sakladığını ve pile ihtiyaç duymadığını vurguladı.

CEM KIBRISLI, TÜRKİYE FABRİKA OTOMASYON SİSTEMLERİ ÜRÜN YÖNETİMİ DEPARTMAN MÜDÜRÜ: “6 EKSEN DAHİLİ ETHERNET PORTU ÜZERİNDEN EK MODÜLE GEREK OLMADAN SERVO VEYA İNVERTER SÜRME FIRSATI TANIYAN MELSEC IQ-F; YÜKSEK HIZLI SİSTEM YOLU, KAPSAMLI DAHİLİ FONKSİYONLAR, GELİŞMİŞ GÜVENLİK FONKSİYONLARI VE BATARYASIZ OLMA ÖZELLİKLERİ İLE BİRLİKTE MÜKEMMEL PERFORMANS SUNUYOR”

AZ YER, ÇOK İŞ

Eski modeline göre hızı yaklaşık 150 kat arttırılmış haberleşme sistemine sahip MELSEC iQ-F’in dahili 4 eksen pozisyonlama özelliğiyle de dikkat çektiğini belirten Cem Kıbrıslı, “MELSEC iQ-F, kompakt PLC segmentinde yüksek işlem hızının yanı sıra dahili Modbus, dahili analog giriş çıkışı ve dahili 8 hızlı giriş-çıkış özelliği ile segment üzeri performans ve fonksiyonalite sergiliyor. Standart donanımında yer alan analog giriş/çıkışlar, ethernet ve hızlı girişleri sayesinde panolarda çok az yer kaplarken çok iş yapabiliyor ” dedi.

YÜKSEK VERİMLİ SÜRÜCÜ KONTROLÜ VE SEZGİSEL PROGRAMLAMA

Yeni nesil kompakt PLC MELSEC iQ-F’ in mükemmel performans, yüksek verimli sürücü kontrolü ve kullanıcı bazlı programlama konseptiyle tasarlandığını ifade eden Kıbrıslı, ürünün tek başına kullanımdan ağlı sistem uygulamalarına kadar kullanıma imkan tanıdığını söyledi. Gelişmiş temel performans, kumanda cihazlarıyla işbirliği ve geliştirilen programlama ortamı aracılığıyla MELSEC iQ-F’in uygulama kapsamının daha da genişletildiğini belirten Kıbrıslı, “6 eksen dahili Ethernet portu üzerinden ek modüle gerek olmadan servo veya inverter sürme fırsatı tanıyan MELSEC iQ-F; yüksek hızlı sistem yolu, kapsamlı dahili fonksiyonlar, gelişmiş güvenlik fonksiyonları ve bataryasız olma özellikleri ile birlikte mükemmel performans sunuyor. Kolay dahili pozisyonlama, basit enterpolasyon fonksiyonları ve özel bir pozisyonlama yazılımına ihtiyaç duyulmadan gerçekleştirilebilen simple motion modülü ile 4 eksen eşlenik hareket kontrolü verimli kumanda kontrolüne olanak tanıyor.

Aynı zamanda bu modül ile 4 modül başına veya 8 eksen fiber optik haberleşmeli elektronik cam, senkronizasyon, master slave eksen kontrolü ve işaret işleme fonksiyonları sunuyor. Sürükle ve bırak konseptiyle kolay programlama, modüllere özel fonksiyon blok kütüphaneleri ile daha kısa programlama süresi ve çeşitli fonksiyonlar için parametrik kurulum sezgisel programlama ortamını sağlıyor. Inverter ve servo ürünleri başta olmak üzere sisteme bağlanacak tüm ürünler için hazır fonksiyon blokları sunuyor” dedi.

GELİŞMİŞ FONKSİYONLAR BİR ARADA

MELSEC iQ-F ile geleneksel olarak programlanması gereken çeşitli cihaz ayarlarının tablo formatına yazılabildiğini ifade eden Kıbrıslı, “Bu yeni nesil teknolojide, dahili fonksiyonların yanı sıra uzantılar da sadece değerlerin parametrelere girilmesi yoluyla ayarlanabiliyor. Yorumlar ve komutlar, programı etkilemeden serbest bir şekilde yazılabiliyor. Dahili hafıza içerisinde çeşitli sayıda hafıza noktaları yeniden atanabiliyor ve kullanılabiliyor. Ayrıca sembollerin aritmetik işlemlere eklenebilmesi sayesinde programların tanımlanması kolay ve sezgisel hale getiriliyor” dedi.

PROGRAMLAMA ZAMANI AZALIYOR

İnovatif PLC MELSEC iQ-F sayesinde yüksek hız kıyaslama tablosu için 32 tabloya kadar, çok nokta çıkışlı yüksek hız kıyaslama tablosu içinse 128 tabloya kadar ayarlama yapılabildiğini söyleyen Kıbrıslı; “Bu ürünle konumlandırma, tablo operasyon talimatlarıyla birlikte kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. Çok tablolu operasyon ve çok eksenli tablo ile basit lineer enterpolasyon gibi gelişmiş konumlandırmaya bile imkan tanınıyor. İletişim kolaylıkla parametrelerle ayarlanabiliyor ve harici bir kaynaktan gelen izinsiz erişim uzak şifrelemeyle engellenebiliyor. 110 tip basit standart fonksiyon ile özel modül fonksiyon bloğu seçeneği sunuluyor ve bu fonksiyonlar sürükleyip bırakılarak parçalar olarak kullanılabiliyor. Böylece, fonksiyonlar özel komutlarla beraber kullanıldığında programlama zamanı ciddi oranda azaltılabiliyor” dedi.