Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Operatör Paneli İle Endüstri 4.0 Çözümleri

Emko Elektronik

Linux işletim sistemine sahip paneller, Emko Elektronik tarafından özel geliştirilmiş editör yazılımı yardımıyla programlanıyor.

Emko Elektronik tarafından geliştirilen Operatör Paneli artık Türkiye’de üretiliyor. %100 yerli Profesyonel Operatör Paneli – Proop 7” ve 10” boyutlarında dokunmatik ekran ve tasarımıyla otomasyonda konfor ve güven sunuyor. Linux işletim sistemine sahip paneller, Emko Elektronik tarafından özel geliştirilmiş editör yazılımı yardımıyla programlanıyor. Panel ve PLC arasındaki haberleşme için RS-232, RS-485, RS-422, Can Bus veya Ethernet bağlantısı kullanılabiliyor. Panel’in üzerinde yerleşik bulunan dijital-analog giriş-çıkışlar birçok uygulamada PLC ihtiyacını ortadan kaldırarak, proses izleme ve kontrolünü sağlayarak kullanıcıya esnek bir yapı sunuyor. Sonradan ilave edilen genişleme modülleri sayesinde, giriş ve çıkışlar çoğaltılarak kullanıcıya ek çözümler sunuyor.

Kablosuz Wi-Fi haberleşme özelliği sayesinde, IIoT (Endüstriyel Siber Fiziksel Sistemler) sensörler ile kolay bağlantı çözümleri sunuyor. Kablosuz Wi-Fi, GSM/GPRS Haberleşme ve kablolu ethernet haberleşme özellikleri sayesinde uzaktan izleme ve yönetimi yapılabiliyor.

Ayrıca EMKOWEB Yönetimi sistemine de bağlantı kurularak Operatör Paneli üzerinden izlenmek istenen veriler takip edilebiliyor. Ürün üzerinde bulunan kablolu ve kablosuz haberleşme seçenekleri ile Endüstri 4.0 çözümlerine kolay bir şekilde entegre olabilecek özelliklere sahip olmasıyla öne çıkıyor.

ERP Kurumsal Kaynak Planlama sistemine entegrasyonu ile üretimde kullanılan barkod okuyucu / yazıcı gibi üretim safhalarının takibi ve üretim yürütme sistemine (MES) bağlı olarak çalışan ara birimler Profesyonel Operatör Paneli “Proop”a kolaylıkla bağlanabiliyor.

SQL Client daha çok fabrika içi haberleşme/raporlama için kullanılırken, MQTT global çaptaki ERP/MES sistemlerinde internet üzerinden haberleşme için kullanılıyor.

Proop’un MQTT özelliği ile birlikte kullanıcı hiçbir sunucu kurulumu yapmadan, IOT Cloud servislerini kullanmaya başlayabiliyor, kendisi EMKOWEB Yönetimi gibi bir platform kurabiliyor ve üretimde personelin veri girişi yapabildiği kiosk olarak da kullanılabiliyor.