Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

ÜRETİMİN GELECEĞİNE KISA BİR BAKIŞ

OKUMA

PİYASAYA YENİ SÜRÜLEN STANDROID SİSTEMİ İLE OKUMA, TAKIM TEZGÂHLARINA EKLENEBİLEN, KURULUMU KOLAY BİR OTOMASYON ÇÖZÜMÜ SUNUYOR.

Küçük ve orta ölçekli işletmelerde daha fazla üretkenlik için ARMROID, geleneksel robotların aşırı derecede karmaşık veya çok pahalı olabileceği durumlarda otomasyon çözümleri sunuyor. Bu çözüm, takım tezgâhına bir eklemli robotun entegre edilmesiyle sağlanıyor; bu sayede eklenen robot sistemlerinin kurulum ve konfigürasyonlarına gerek kalmıyor. Bir robot otomasyonlu hücrenin kullanılmasıyla, robot kolu, iş parçalarını yükleyebiliyor ve boşaltabiliyor. Böylece otomatik seri üretime olanak sağlanıyor. Robot, takım tezgâhının normal CNC kontrolü ile işletildiği için, pahalı ve zaman alıcı olan personel eğitimine gerek kalmıyor. Operatörler, robotun, işleme prosesini geliştiren ve destekleyen birçok işlevini kolaylıkla kullanabiliyor. İş parçası ile talaşın karışmasını önlemek için, yüksek basınçlı çift püskürtme ve talaş birikimini önlemek için robot temizleme, makinenin talaş yönetiminde gelişme sağlıyor. Robot, aynı zamanda, titreşim oluşumunu önlemek için iş parçasını destekleyerek işleme prosesinin kendisini de geliştiriyor. ARMROID, Avrupa’da 2019 yılında satışa sunulması planlanıyor.

ÖZEL EĞİTİM OLMADAN KOLAY OTOMASYON

Piyasaya yeni sürülen STANDROID sistemi ile Okuma, takım tezgâhlarına eklenebilen, kurulumu kolay bir otomasyon çözümü sunuyor. Robot, makinenin yanına yerleştirilen ve yer tasarrufu sağlayan otomatik bir hücrede geldiği için, kurulum son derece basittir.

Güç kaynağı ve ağ kablosu da bağlandıktan sonra kurulum yalnızca bir gün içinde tamamlanmış oluyor. Kompakt tasarımı sayesinde, STANDROID, geleneksel robotlardan çok daha az yer kaplıyor. Yaklaşık iki paletlik bir taban alanı gereksinimiyle,, bu çözüm boş alanı az olan üretim tesislerine entegre edilebiliyor. Operatörlerin, STANDROID kullanımı için özel bir eğitime ihtiyaçları yoktur çünkü sistemi işletmek, bir takım tezgâhını işletmeye benziyor. Maksimum güvenlik için, bir 3B simülasyon sürekli olarak robotun hareketini önceden kontrol ediyor, böylelikle çarpışmanın olmadığı işlemler sağlıyor.

ÜST SEVİYE TANILAMA İÇİN YAPAY ZEKA

Okuma, CNC kontrolüne yapay zeka (AI) ekleyerek, makinelerin ve takımların bakım ve tanılama işlemlerinde büyük farklar yaratıyor. Derin öğrenme kabiliyeti ve titreşim verilerinin analizi sayesinde, yapay zeka, torna milinin yatak durumuna dair kesin bir tanılama sağlayabiliyor. Bu nedenle, üreticiler daha torna mili hasarları meydana gelmeden önce yatakları değiştirebiliyor. Makinenin yapay zekası ayrıca, delme koşullarını gerçek zamanlı olarak izliyor, böylelikle kırılan matkap uçlarına bağlı kusurlu iş parçası sayısı da azalmış oluyor. Ayrıca, matkap ucu aşınma koşullarıyla ilgili bir görüntüleme sağlayarak takım maliyetlerini en aza indiriyor, böylelikle operatörlerin zamanından önce değiştirmek yerine takım bütün kullanım süresi boyunca tam olarak kullanmalarını sağlıyor. Bu sayede, takımın kullanım süresi 1,4 kat uzatılabiliyor. Yapay zeka uygulamaları, Avrupa’da 2019 yılında satışa sunulması planlanıyor.

OKUMA, CNC KONTROLÜNE YAPAY ZEKA EKLEYEREK, MAKİNELERİN VE TAKIMLARIN BAKIM VE TANILAMA İŞLEMLERİNDE BÜYÜK FARKLAR YARATIYOR. DERİN ÖĞRENME KABİLİYETİ VE TİTREŞİM VERİLERİNİN ANALİZİ SAYESİNDE, YAPAY ZEKA, TORNA MİLİNİN YATAK DURUMUNA DAİR KESİN BİR TANILAMA SAĞLIYOR.

GELECEĞİN FABRİKASI

Okuma, ticaret fuarındaki standında bütün takım tezgâhlarını birbirine bağlayarak ziyaretçilerin veri optimizasyonlu üretime ve endüstri 4.0 çözümlerinin sunduğu potansiyellere dair bir izlenim edinmelerini sağlamıştır. Akıllı fabrika çözümü “Connect Plan”, bütün takım tezgâhlarını birbirine bağlayarak, tüm tesisin yakından izlenmesine olanak sağlıyor. Toplanan veriler, takım tezgâhlarının kullanımını gösteriyor ve üreticilerin Factory Monitor’deüretim tesisinin işleyiş durumunu görüntülemelerini sağlıyor. Bu, üretim prosesinin son derece etkili bir optimizasyonuna olanak tanıyor ve verimliliği artırıyor. Aynı zamanda, operatörlerin parçaların arıza ya da kusurlar meydana gelmeden hemen önce değiştirilmeleri anlamına gelen öngörücü bakım yapabilmelerini sağlıyor. Sonuç ise çalışmama sürelerinin önemli ölçüde azalması ve bakım masraflarının daha düşük olmasıdır. Akıllı fabrika çözümü NET BOX suite-C ile üreticiler, diğer üreticilerin makinelerini bile ağa bağlayabiliyor.