Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Uprox+ Sensörleri VENSYS Rüzgar Türbinlerinde Rotor Konumunu Kontrol Ediyor

TURCK

Yaz olimpiyat oyunları için Çin lisanslı ortağı Goldwind tarafından inşa edilen 43 VENSYS rüzgar türbini, çevre dostu elektrik sağladı. Bunu başarmak için, Turck tarafından üretilen uprox + sensörlerini kullanarak en iyi rotor pozisyonunu garantiledi.

Yenilikçi bir jeneratör tasarımı ile Saarland merkezli VENSYS Energy AG, Pekin’e kadar uzanıyor. Yaz Olimpiyat Oyunları için Çin lisanslı ortağı Goldwind tarafından inşa edilen 43 VENSYS rüzgar türbini, çevre dostu elektrik sağladı. Bunu başarmak için, Turck tarafından üretilen uprox + sensörleri sürekli olarak en iyi rotor pozisyonunu garantiledi.

Dünya Çapında Büyüme

Almanya’nın Saarbrücken kentinde inşa edilen ve test edilen VENSYS rüzgar türbinleri şu anda Kanada’daki Higgins Mountain Wind Plant’in yanı sıra Alman Grevenbroich şehrinde de çalışıyor. Sadece bu yıl, Çinli ortak Goldwind, üç tesisi 1000’den fazla rüzgar türbiniyle çalıştırmayı planlıyor. Emniyet açısından, pitch kontrol sistemi bir rüzgar türbininin en önemli bileşenleri arasında yer alıyor.

Sistem, güç tüketimini değiştirebilen bir rüzgar türbini üzerinde rotor kanatlarının çalışma açısını ölçüyor, denetliyor ve kontrol ediyor. Örneğin, pitch kontrolü, başlatılırken rotor kanatlarının rüzgarla dönmesine izin veriyor. Çalışma sırasında, çalışma açısını ayarlayarak değişen rüzgar koşullarına rağmen çıkış sabit kalabiliyor. Ancak bir fırtına yükselirse pitch kontrolü hasarı önlemek için rotor kanatlarını rüzgarın ters yönünde otomatik olarak döndürüyor.

Sensörler Güvenilirliği Garantisi

VENSYS’te Elektro-Teknoloji Direktörü Dr. Stephan Joeckel, “Bir arıza, ölümcül sonuçlara yol açabilir” diyor. Bu alanda ölçüm teknolojisinin güvenilirliğinin en yüksek önceliğe sahip olmasına şaşmamak gerek. VENSYS Energy AG’nin indüktif sensörler konusunda Turck’u tercih etmesinin nedeni budur. Her bir rüzgar türbininde, her bir kanatta iki adet olmak üzere altı uprox + sensor, eş zamanlı olarak rotorların kesin konumunu belirler. Bunu yapmak için, her bir sensör rotor kanatlarının uç konumunu kaydeder. Yedinci bir sensör, türbinin bakım kapağının konumunu belirler. Tüm sensörlerden gelen verilerle, kontrol sistemi her bir rotor kanatlarının doğru konumda olmasını sağlar. Güç, motor ile rotor kanadı arasında yağsız ve bakım gerektirmeyen dişli kayışla iletilir. Bu süreçte, güç birkaç dişe dağılır, böylece aşınmayı en aza indirir ve güvenliği ve güvenilirliği arttırır.

Sadece 2007’de Turck sensörleri VENSYS’in 60 rüzgar türbinini herhangi bir zorlukla karşılaşmadan donattı.  Şimdiye kadar sadece iyi deneyimlerimiz var diye teyit ediyor. Yüksek güvenilirlik, yüksek kalite ve cazip bir fiyat-performans oranına ek olarak, yüksek EMC değerine karşı gösterdiği yüksek direnç de uprox + sensörlerin tercihinde önemli bir faktör oldu. Rüzgâr türbinlerinin jeneratörüne doğrudan yakınlığı ve aydınlatma riski nedeniyle, EMC konusu bu uygulama alanında önemli bir rol oynamaktadır.” dedi.

Dayanıklı Ve Sızdırmaz

Rüzgar santralleri, nispeten yüksek partikül konsantrasyonlarına sahip kıyı bölgelerinde sıklıkla yer aldığından, tüm tesis komponentleri geçirimsizlik söz konusu olduğunda özellikle yüksek gereksinimleri karşılamalıdır. Bu alanda da uprox+ serisi bazı puanları topladı. Standart tasarımda, uprox+ sensörler VENSYS geliştiricilerinin yüksek gereksinimlerini karşılayan IP68 koruma derecesine sahip bir krom kaplamalı pirinç muhafaza içine yerleştirilmiştir.