Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Tesis Lojistik Sistemleri: Çoklu Taşıyıcı Sistem İle Artık Çok Daha Esnek

Festo

Aynı ürünün bir üretim hattında her gün büyük miktarlarda üretildiği günler artık çok gerilerde kaldı. Artan ürün ve ambalaj çeşitleri, giderek kısalan ürün kullanım ömrü ile aynı zamanda özel ambalaj ve ürünlere yönelik trend, dolum ve ambalajlama makinesi üreticileri ile kullanıcılar için çok büyük güçlükler yaratıyor. Çoklu Taşıyıcı Sistemi kullanıcılara daha fazla esneklik ve daha yüksek rekabet yeteneği sağlayan bir çözüm sunuyor.

Endüstri 4.0 Yolunda

Çoklu Taşıyıcı Sistemi şimdiden Endüstri 4.0 ile ilgili opsiyonlar içeriyor. Bu opsiyonlar, tek tip parti boyutlarına kadar maliyet etkin üretim için esnek elektromekanik tasarımı ve aynı zamanda iş parçası taşıyıcıların ve sürücülerin merkezden dağıtılmış sensör ve akıllı sistemlerini içeriyor. Gelecekteki sistem optimizasyonu ve boyutlandırma için sanal bir simülasyon fonksiyonu bile hazır. Artık program verisi simülasyondan üretilebiliyor.

Maksimum Esneklik

Sistem içerisinde, şişeler, konserve kutuları veya kapaklı şişeler gibi doldurulması gereken kaplar, çok sayıda ürün şeklini kabul eden ve bireysel olarak çalıştırılan taşıyıcılar üzerinde birer birer hareket eder. Kendinden tahrikli taşıyıcılar, lineer motorlar ile kontrol edilir. Sıkışmalardan kaçınmak için, bireysel olarak veya gruplar halinde küme davranışı kurallarına göre ve işlemle eşzamanlı olarak hareket ederler. Taşıyıcılar serbestçe ve sorunsuz bir şekilde Çoklu Taşıyıcı Sistemi’ne girip çıkabilir. Mevcut bir tesis lojistiği sistemine bağlantı çok basit bir hale geliyor. Taşıyıcılar, birbirlerinden bağımsız olarak hızlandırılabilir, yavaşlatılabilir ve serbestçe konumlandırılabilir. Entegre RFID yongaları sayesinde, makinenin son ürünü imal etmek için ihtiyaç duyduğu tüm bilgiyi taşır. Sonuç olarak, tek-ünite üretimleri böylece mümkün hale gelir.

Tek Düğmeyle Format Ayarı

Optima ambalaj makinesi üç modül içeriyor. Doldurma, kapatma ve lazerle işleme. Modüler makine tasarımı esnek taşıma gerektiriyor; makine, taşıma sırasında altı şişeyi doldurabilir ve daha sonra aynı zamanda ikisini kapatabilir. Yani, üretimin yığılmalar olmadan devam edebilmesi için taşıyıcıların ikili gruplar halinde hareket etmeleri gerekir. Özelleştirilmiş lazerle işleme yapmak için, Çoklu Taşıyıcı Sistemi’yle kolayca sağlanabilecek sistem, sadece bir taşıyıcı ister.

Sonsuz Olanaklar

Çoklu Taşıyıcı Sistemi 3 m/sn hızla hareket eder ve 40 m/sn²’ye kadar tamamen sarsıntısız ve ideal hassasiyetle ivme kazanır. Daha kısa ayarlama süreleri, daha az bakım maliyetleri, daha düşük yıpranma oranları ve temizleme kolaylığı, bu çok fonksiyonlu taşıma sisteminin ilave avantajlarıdır.

Çoklu Taşıyıcı Sisteminin muhtemel uygulamaları neredeyse sınırsızdır. Büyük bir ürün çeşitliliğini yöneten tüm endüstri dalları için uygundur. Bunlar arasında, çok büyük sayıda ürün çeşidine sahip kozmetik endüstrisi, mevsimsel değişikliklerden hızla etkilenen gıda ve içecek endüstrisi ve son müşteriler tarafından bir online konfigüratör kullanılarak sipariş edilen tek seferlik ürünler sayılabilir.