Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

MOBİL ROBOTLAR,”AKILLI FABRİKALARDA” ÜRETİMİ HIZLANDIRIYOR

OMRON

Esnek üretim konseptini gerçek hayata taşıyan Norveç’teki bir “Akıllı Fabrika’da”, Omron sistem entegratörü Intek Engineering tarafından geliştirilen ve uygulanan çok çeşitli robotlar kullanılıyor. Her biri kendi iş istasyonlarına veya hücrelerine sahip bir düzine endüstriyel robot, üretim sürecinin farklı adımlarında faaliyet gösteriyor. Bununla birlikte, modern akıllı fabrikanın yüksek verimlilik, emniyet ve rahatlık seviyesine ulaşabilmesi için Omron’un sistem entegratörü Intek Engineering’in hücrelerin birbiriyle akıllı şekilde iletişim kurmasını sağlaması gerekiyordu. Intek Engineering, bunu başarmak için Omron’un LD Mobil Robotlarını ve Enterprise Management yazılımını kullandı. Omron ürünlerini ve çözümlerini uzun yıllardır kullanan Intek, şimdi AIV kullanımını bir üst seviyeye taşıyor. Intek Engineering CSO’su Sølvar Flatmo, “Üretici, çok yüksek verimlilik ve düşük değişim sürelerine sahip esnek bir üretim çözümü istiyordu. Esnek üretim ekipmanları hakkındaki deneyimimizi Omron LD Mobil Robot gibi bir teknolojiyle bir arada kullanmak, üretimi durdurmadan yapılandırılabilen hatta değiştirilebilen esnek ve özelleştirilebilen üretim hatlarının oluşturulmasında ezber bozan bir yaklaşımdı. Yüksek verimli üretim için robotları sürekli çalışır durumda tutmak bir gerekliliktir ve bunun için hızlı hat değiştirme ve azaltılmış duruş süresi çok önemlidir” dedi.

ÜRETİM SÜREÇLERİ HIZLANIYOR

Omron LD mobil robotları 1,8 m/sn’ye kadar etkileyici hızlarla hareket ediyor. Bunun yanı sıra robotlar 85 cm genişliğindeki gövdelerini 95 cm genişliğe sahip robot hücrelerinde sorunsuz şekilde içe ve dışa doğru hareket ettirebiliyor. Zemindeki özel manyetik bantları kullanmaları için yönlendiren ikili sensörleri sayesinde robotlar, kendilerini milimetrik hassasiyet ile hizalayabiliyor. Bu hassasiyet üretim süreçlerinin hızlanmasına katkıda bulunuyor. Hızları ve hassasiyetlerine ek olarak, LD mobil robotlar soğuk depolar veya yüksek sıcaklığa sahip odalar gibi personel için tehlike oluşturan konumlarda çalışabiliyor.

OMRON SİSTEM ENTEGRATÖRÜ INTEK ENGINEERING İLE ESNEK ÜRETİM KONSEPTİNİ AKILLI BİR FABRİKADA HAYATA GEÇİREREK SÜREÇLERİN DAHA OPTİMİZE BİR HALE GELMESİNİ SAĞLADI.

kirlenmesine neden olabileceği yarı iletken ve eczacılık pazarları gibi temiz oda tesislerinde kullanım için ideal bir çözüm olabiliyor. Yeni fabrikadaki üretim hattında üretim hücrelerini destekleyen sekiz LD mobil robot kullanılıyor. Mobil robotlar, sistemde yer alan robotların hareketlerini planlayan ve düzenleyen Omron “Enterprise Manager” yazılımı tarafından kontrol ediliyor. Yazılım, bir merkezi beyin gibi, adeta robot içinde robot olarak çalışır. Kendisine sağlanan üretim sistemi haritası sayesinde, maksimum verimlilik sağlamak amacıyla konumdan pil seviyesine kadar birçok faktöre dayalı olarak hangi robotun nereye gideceğine karar veriyor. Sistemin geri kalanı gibi “Enterprise Manager” yazılımı da hızlı hareket ediyor ve anında karar alarak zaman kaybını önlüyor. Tüm bu unsurlar genel verimliliği yükseltiyor. “Enterprise Manager”, mobil bir robotun bitmiş ürünü hücreden almak ve bir sonraki aşamaya taşımak üzere her zaman hazır olmasını sağlıyor. Yazılım ayrıca robotun şarj edilmeye ihtiyaç duyup duymadığını kontrol ederek robotu şarj istasyonuna gönderiyor. Bu durum operasyon sırasında şarj takviyesi sağlamak için kısa süreli olarak da gerçekleşebiliyor. Doğal olarak, yazılım planlı duruş süreleri sırasında tüm robotları şarja gönderiyor. “Enterprise Manager” ayrıca kurulumun robot eklenerek genişletilmesini kolay hale getiriyor. Yeni bir robot eklendiğinde ek programlama gerekmiyor. “Enterprise Manager” bu robotu sorunsuz şekilde mevcut havuza ekliyor ve robota gideceği konumun talimatlarını veriyor.

LD MOBİL ROBOTLARLA GÜVENLİ ALAN

Endüstriyel robotların tesiste yüksek hızda çalışması, çalışanların operasyon sırasında üretim hücrelerine girmesini tehlikeli hale getiriyor. Her hücrede bu nedenle hücreye giriş durumunu algılayan ve sistemi otomatik olarak kapatan bir lazer ızgara bulunuyor. Ancak ürünlerin bir sonraki üretim aşamasına taşınması için LD mobil robotların hücreye girebilmeleri gerekiyor. Sonuç olarak “Enterprise Manager”, hücreleri bir robotun hücreye girmek üzere olduğu konusunda bilgilendiriyor ve böylece robot lazer ızgarasından geçerken acil durum kapatmasının tetiklenmesini önlüyor. Robotlar hücreler arasında hareket ederken yollarında bir kişi veya nesne olduğunu anlamak için kendi sensörlerini kullanıyor ve engelin etrafından dolaşıyor ya da kişinin geçmesine izin veriyor. Böylece tamamen otomatik üretim hatlarında yalnızca birkaç personel ve bakım personelinin çalışması gerekiyor olsa bile bu kişiler LD mobil robotlarla aynı alanda güvenli şekilde çalışabiliyor.

SONUÇ

Sølvar Flatmo konuyla ilgili şunları söylüyor: “Parçaları hücreler arasında kısa sürede taşıma becerileri Omron LD robotlarını tercih etmemizdeki temel nedenlerden biriydi. Robotlar ve Omron Enterprise Manager, birlikte yüksek hassasiyeti, hızlı, verimli ve güvenli şekilde hareket etmelerine olanak sağlayan gelişmiş kontrolü bir araya getiriyor. Üstelik, Enterprise Manager robotları kolay şekilde entegre etmemize olanak sağladı ve sistemi 100 robot ünitesini yönetebilecek kadar genişletmemizi basit hale getiriyor. Şu anda birçok müşterimiz bu teknolojiyi tesislerine entegre etmek ve teknolojiden fayda sağlama yollarını arıyor.”