Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

İŞ BİRLİĞİYLE ÜRETİM KAPASİTESİNİ ARTIRAN YENİ NESİL FABRİKALAR

MITSUBISHI ELECTRIC

Yurt içi ve yurt dışında başta enerji, su, beyaz eşya, otomotiv, yem ve çimento olmak üzere birçok farklı sektörde anahtar teslim projeler hayata geçiren Geotek Otomasyon, Mitsubishi Electric ile önemli iş birliklerine imza atıyor. Üstün teknolojisine güvendiği Mitsubishi Electric’in fabrika otomasyon sistemleri alanında İzmir bayisi olan Geotek Otomasyon; son kullanıcılara özel enerji, HES, proses, su ve yem otomasyonu ile mekatronik çözümlerin yanı sıra OEM partnerleriyle de beyaz eşya, otomotiv, elektrik, tekstil, ağaç işleme, cam, gıda, tütün, deri, ambalaj gibi birçok sektörde de hizmet veriyor. Mitsubishi Electric’in Sanayi 4.0’a uyumlu fabrika otomasyon ürünleri ile fabrikalara hız, esneklik ve verimlilik kazandıran Geotek Otomasyon, Mitsubishi Electric’in SCADA çözümünün otomatik olarak PLC ve SCADA projeleri oluşturabilen sihirbaz arayüzleri sayesinde geliştirme ve yapılandırmada harcanan mühendislik zamanını önemli ölçüde azaltıyor. Bu çözümle aynı zamanda yaşam döngüsü boyunca tesisin devam eden bakımını kolaylaştıracak standart bir yapıya imkan tanıyor. Geotek Otomasyon, gıda ve ambalaj sektörünün öncü markalarında Mitsubishi Electric ürünleriyle hayata geçirdiği dikey-yatay paketleme ve poşet dilme projeleri ile sağladığı başarılarla dikkat çekiyor.

DR.OETKER’DE ÜRETİM KAPASİTESİ YÜZDE 30 ARTTI

Dr. Oetker için gerçekleştirdiği dikey paketleme projesinde Mitsubishi Electric’in FX5U PLC, FX5-40SSC, MR-JE, MR-J4, GS2107-WTBD, FX4-4AD-PT, FR-D720 ürünlerini; yatay paketleme projesinde ise FX3U-PLC, MR-MQ100, MR-E SUPER, MRJ3-B, GT1050 ürünlerini tercih eden Geotek Otomasyon önemli başarılara imza attı. Üretim kapasitesinde dikey paketleme projesiyle yüzde 30, yatay paketleme projesiyle yüzde 25 artış yakalanan Dr.Oetker’de, poşet kapama çenesinde tork kontrolü sayesinde güvenli ve kaliteli işleme imkan tanındı. Bakım ve arıza kaynaklı duruşlar sebebiyle kaybedilen üretim zamanından yüzde 80 tasarruf sağlanırken, posizyonlamada elde edilen avantajla poşet boylarında hassasiyet yakalandı.

Operatör kullanım kolaylığı sunulan projede ürün dozajlamada servo kontrolü ile hassasiyet ve pid kontrol ile çene sıcaklıklarında stabilite sağlandı. Boş-dolu ürün kontrolü ile fire poşet tasarrufu elde edilen Dr.Oetker’de kesintisiz çalışan CAM kontrol sayesinde yumuşak geçişler ve daha az mekanik yorgunluğa imkan tanındı.

KAYBEDİLEN ÜRETİM ZAMANINDAN YÜZDE 80 TASARRUF

Donuk gıda sektörü firmalarından birinin dikey paketleme projesinde Mitsubishi Electric’in FX5U, PLC, FX5U-40SSC, FX3U PLC, FX3U-CAN, MR-J4, MR-JE, GS2107-WTBD ürünlerini; yatay paketleme projesinde ise FX5U PLC, FX5-40SSC, MR-JE, MR-J4, GS2107, FX3U-4LC ürünlerini kullanan Geotek Otomasyon, firmanın üretim kapasitesinde dikey paketleme projesiyle yüzde 20, yatay paketleme projesiyle ise yüzde 30 artışa imkan tanıdı. Poşet kapama çenesinde tork kontrolü sayesinde güvenli ve kaliteli işleme olanağı sunulan projede, bakım ve arıza kaynaklı duruşlar sebebiyle kaybedilen üretim zamanından yine yüzde 80 tasarruf sağlandı. Geotek Otomasyon bu önemli projeyle; poşet boylarında hassasiyet, operatör kullanım kolaylığı, ürün dozajlamada servo kontrolüyle hassasiyet, pid kontrol ile çene sıcaklıklarında stabilite, fire poşet tasarrufu, çalışma sistematiğinde yumuşak geçişler ve daha az mekanik yorgunluk gibi pek çok avantajı bir arada sundu.

OPERATÖR KULLANIM KOLAYLIĞI

Mitsubishi Electric’in PLC, MR JE, FX3U-4ADPT, GS2107 ve FR-D720 ürünlerini kullanarak Poyraz Ambalaj’da poşet dilme projesini hayata geçiren Geotek Otomasyon, firmanın üretim kapasitesinde yüzde 35 artış, bakım ve arıza kaynaklı duruşlar sebebiyle kaybedilen üretim zamanından ise yine yüzde 80 tasarruf elde edilmesine imkan tanıdı. Operatör kullanım kolaylığı sunan projede pid kontrol ile çene sıcaklıklarında stabilite ve poşet boylarında yüksek hassasiyete imkan tanınırken, FR-D720 dancer kontrol ile bobin açma ve beslemede de hassasiyet sağlandı.