Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

İç Hava Kirliliğinin Yönetimi İçin Yeni Partikül Sensörü

Siemens

Siemens sağlıklı iç hava koşullarının geliştirilmesi için, yeni partikül sensörünü pazara sundu. Sensör, havadaki partikül kirliliğinin izlenmesini sağlayıp bina otomasyon sistemine kolayca entegre edilebiliyor.

Siemens Bina Teknolojileri bölümü, Ocak 2018 ‘de sağlıklı iç hava koşullarının geliştirilmesi için, yeni Partikül Sensörünü pazara sundu. Sensör, havadaki partikül kirliliğinin izlenmesini sağlayıp bina otomasyon sistemine kolayca entegre edilebiliyor.

  • Binalarda iç hava partikül kirliliğinin lazer-bazlı sensörle izlenmesi ve kontrolü
  • Sağlıklı iç hava iklimi için sensor portföyüne yeni ek bir ürün
  • Uzun sensör ömrü ve kolay modül değişimi

Yeni Partikül Sensörü lazer teknolojisi ile çalışıyor ve PM 2.5 ve PM 10 (0.3 – 2.5 / 0.3 – 10 mikrometre arası) olarak iki kategoride havadaki partikül kirliliğini ölçüyor. Yeni Partikül Sensörü ticari ve üst seviye konut projelerinde kullanım için uygundur.

Zamanla, ince toz partikülleri sensör üzerinde birikir ve sensörün çalışma performansını azaltır. Siemens sensörün üzerindeki ekran sadece insan varlığı tespit edildiğinde aktif olur. Ortamda insan olmadığı zaman, parikül ölçüm sıklığı azalır ve bu sayede sensör ömrü önemli ölçüde uzatılmış olur. Sensör modülünün değiştirilmesi gerektiği zaman ise sensör, kullanıcıları ekranda veya ekransız modellerde LED ışığı yardımıyla uyarır. Yeni bir cihaz almaya veya ayarları değiştirmeye gerek kalmaz. Sensör modülünü değiştirmek gayet kolay olup herhangi bir özel yetkinlik gerektirmiyor.

Ekrandaki Renkler Toz Kirliliğinin Seviyesini Gösterir

Partikül Sensörü PM 2.5 partiküllerin ölçümü için kalibre edilmiş olup farklı bölgesel standartlara göre Hava Kalitesi (AIQ) İndeksi ayarlanabiliyor. Lazer ışığı saçılımı ile partikül yoğunluğu ölçülür. Cihazın kullanıcı arayüzü İngilizce, Almanca, Fransızca ve Çince olarak ayarlanabiliyor.

Partikül Sensörü, Siemens’in sağlıklı iç hava iklimi portfolyosuna yapılmış en son eklemedir. Karbondioksit (CO2) sensörü, havadaki CO2 seviyesinin azaltılmasında ve Oksijen seviyesinin arttırılmasında yardımcı olur. Bu sayede ortamdaki insanların yaşam kalitesi ve verimlilikleri arttırılmış olur. Efektif olarak yapılan sıcaklık ve nem kontrolü, birçok hastalığın önlenmesinde önemli bir etkendir. VOC (uçucu organik bileşik) sensörleri, binalardaki malzemeler, halı ve eşyalardan yayılan organik bileşenlerin ölçülmesine yarar. Bütün sensörler, analog ve Modbus çıkış verebilirler ve HVAC otomasyon sistemleri, Siemens Desigo ve Climatix gibi sistemlere entegre edilebilirler. Talep edilen iç ortamın oluşturulması için, sistem ek filtreleri devreye sokabilir veya havalandırma fanı gücünü artırabilir. Havadaki Partikül maddeler solunum yolu vasıtasıyla vücuda girer ve akciğerlere kadar inerler. Sonuç olarak akciğer kanseri ve kardiyovasküler hastalıklara neden olurlar. İnsanlar zamanların %90’a yakınını iç ortamlarda geçirir. Bu yüzden iç havadaki partikül kirliliğini kontrol etmek insan sağlığı açısından son derece önemlidir. Özellikle büyük şehirler ve sanayinin yoğun bulunduğu yerleşimlerde partikül kirliliğini önemli bir problemdir.

Partikül sensörü pm 2.5 partiküllerin ölçümü için kalibre edilmiş olup farklı bölgesel standartlara göre hava kalitesi (AIQ) indeksi ayarlanabiliyor.