Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Güvenilir Ambalajlama İçin Dinamik Ve Esnek Çözümler

Festo

Festo’nun bağımsız olarak yapılandırılabilen, esnek Multi-Carrier-System (MCS) konveyörleri, ürünler ve karton kutular için senkronize edilip yüksek iş hacmiyle güvenilir ambalajlama yapıyor.

Ambalajlama makineleri operatörlerinin farklı sistem gereklilikleri var. Sistemlerin güçlü, güvenilir ve kompakt olması, yüksek iş hacmine imkân vermesi ve kullanımı kolay olması gerekiyor. Ambalaj makinesi üreticisi ECONO-PAK, hassasiyet ve işlevsellik sunan bir makine geliştirdi. HK-S, kompakt olup güvenli bir ambalajlama işlemi garantisi veriyor. Makinenin, çizilmeye karşı son derece hassas yüzeye sahip 120 tüpü, karton kutularına dikkatli bir şekilde yerleştirmesi sadece bir dakika sürüyor.

Tekrar Yükleme İçin Pit Duruşu

Ambalajlama işleminde makinenin verimliliği, karton kutulayıcı ve MCS’in birlikte çalışmasına bağlı. İstasyon 1’de (besleme), bir konveyör, tüpleri, hassas şekilde iş parçası taşıyıcılarının yönünde, 0,41 metre/saniye hızla hareket eden iki hat üzerinde paralel olarak taşıyor. Yükleme işlemi sırasında, transferin herhangi bir hasar oluşturmaması için taşıyıcılar duruyor. Taşıyıcılar daha sonra kaybedilen zamanı telafi etmek için hızlanıyor ve hem paralel olarak çalışan karton kutulayıcının hızıyla, hem de itici aksamıyla senkronize oluyor (0,31 m/sn).

Tüpler bir kılavuz oluk yoluyla karton kutu hattına aktarılıyor ve kesintisiz bir prosesle paketleniyor. Taşıyıcılar konveyör boyunca tamamen sarsıntısız olarak ve minimum titreşimle hareket ediyor.

Senkronizasyon Hayati Önem Taşır

İstasyon 2’de (yükleme alanı) ürün iticileri, tüpleri ürün kartuşlarından karton kutuların içine itiyor. Tüp ve kutu arasında çarpışmalardan kaçınmak için bu süreç boyunca taşıyıcı ve itici aksamın tamamen senkronize çalışması önem taşıyor.

Yeni malzemeler her zaman el altında: Servo kontrollü besleme konveyörleri, iki tüpü paralel bir şekilde taşıyıcıların yükleme istasyonuna taşıyor.

Hassas tüp besleme: Tüplerin çizilmemesini veya yüzeylerinde çöküntü oluşmamasını garanti etmek için, yükleme işlemi sırasında taşıyıcı hareket etmiyor.

Ürün, itici üst kısımda ürün yuvasından çıkar çıkmaz, taşıyıcı kendi bireysel hızına dönerek ilerlemeye devam ediyor. Hattın sonunda boş taşıyıcılar yeniden yüklenebilecekleri başlangıç noktasına dikey olarak yöneliyor.

Çok Sayıda Avantaj

İnce, küçük boyutlu sistem tasarımı, yerden kazanılmasını sağlıyor, taşıyıcıların dikey geri dönüşü de yerden kazanımı arttırıyor. Ayrıca taşıyıcılar; servo kontrollü bir dişli kayış vasıtasıyla geri dönüyor, bu da taşıyıcı sürücünün, bu bölümdeki lineer motor teknolojisinden bağımsız olduğu anlamına geliyor. Bu, işletme maliyetlerini azaltır ve sistemin daha kolay ve daha verimli ayarlanarak kontrol edilmesini sağlıyor.

Markus Zerbe, tüm bu artılara ek olarak, MCS’nin en önemli avantajının, ürünle karton kutu arasında tam senkronizasyona olanak sağlaması ve her birinin pozisyonunu doğru şekilde muhafaza etmesi olduğunu belirtiyor. Doldurma konumunun hassas şekilde korunması, tüplerin taşıyıcılara nazikçe kaymasını ve taşıma sırasında hasar görmemelerini sağlamak için önemli. Tüplerin sağlamlığının en büyük öncelikleri olduğunu ifade eden Zerbe, “Bunu da MCS’nin lineer motor teknolojisi sayesinde sağlıyoruz. Ayrı ayrı taşıyıcılar, birbirlerinden bağımsız olarak hızlandırılabiliyor, yavaşlatılabiliyor ve serbestçe konumlandırılabiliyor” dedi.

Markus Zerbe, Satış Müdürü, Econo-Pak,

“Talep artışı olursa, MCS’ye her zaman ilave taşıyıcılar eklenebilir. Bu, müşterimiz için önemli bir kriter.”

Senkronize hareket, verimliliği artırır: Taşıyıcı ile itici aksamının tamamen senkronize hareketi sayesinde tüpler karton kutuların içine yerleştiriliyor.

Kritik geçiş: MCS ve karton kutulayıcı bu bölümde senkronize edilir; karton kutuya yerleştirme arkada gerçekleşiyor.

Yerden kazandırır ve verimlidir: Servo kontrollü dişli kayışlı silindir kullanılarak taşıyıcıların ekonomik geri dönüşü sağlanır.

 

Multi-Carrier-System Ve Kapalı Döngü Sisteminin Avantajları:

Düşük maliyetli dişli kayışlı silindir dönüşü ile son derece esnek MCS konveyörünün özellikleri aşağıdaki gibi sıralanıyor:

  • MCS ile döngü işlemi ve sürekli hareket bir hat üzerinde birleştirilebilir.
  • Taşıyıcılar ve MCS için V-kılavuzların kombinasyonu sayesinde mükemmel hassasiyete sahip maksimum dinamik tepki.
  • Serbestçe tanımlanabilen ayrı montaj konumu ile kompakt tasarım.
  • Taşıyıcının konveyör boyunca sarsıntısız hareket etmesi.

Matthias Bauer, İş Geliştirme Planlama Mühendisi

“Multi-Carrier-System, üretim süreçlerini daha önce hiç olmadığı kadar dinamik ve esnek hale getiriyor.”

Hesaplanabilir Esneklik, Multi-Carrier-System’in Üretim Süreçlerine Entegrasyonu

Yeni Multi-Carrier-System, üretim proseslerinin esnekliğini önemli ölçüde arttırıyor. Bu yapılandırılabilir taşıma sistemi, bağımsız olarak mevcut lojistik yapıya entegre edilip, prosesle hassas bir şekilde senkronize edilebiliyor. Proses içinde tam olarak ihtiyaç duyulan yerde, geleneksel taşıma çözümlerini destekleyebiliyor. Multi-Carrier-System MCS, modüler mekanik sistemi sayesinde, çok çeşitli makine konseptleri ve uygulama ihtiyaçları için uygun. Diğer konveyörler aynı kalıyor.

Entegre Kontrol Konsepti; taşıma hareketinin sarsıntısız kontrol edilmesine, son derece hassas hareket kontrol fonksiyonlarına ve ilave makine modüllerinin koordinasyonuna imkân veriyor. Kesintisiz format değişimleri ve daha kısa takım yenileme süreleri verimliliği önemli ölçüde artırırken, yüksek dinamik tepki, proses sırasındaki pasif süreleri asgariye indiriyor. MCS, Festo ve Siemens tarafından müşterek olarak gelişti. Güçlü Siemens kontrolör, sistem için tüm hareket kontrol görevlerini birleştiriyor.

Öne Çıkan Özellikler:

Esneklik: Konum, hız ve ivme, ayrı ayrı her taşıyıcı için bağımsız olarak ayarlanıyor.

Dinamik Yanıt: maks. 4 m/sn ve 50 m/sn²

Kontrolör: MCS ve ilave makine modülleri için Siemens SIMOTION/SIMATIC

Plastik zincirli konveyörlü MCS: mevcut malzeme akış sistemlerine kesintisiz bağlanması sayesinde, ambalaj endüstrisinde, mevcut tesis lojistiğine entegre ediliyor.

Çift kayışlı konveyörlü MCS: daha yüksek üretim verimi için, örneğin montaj işlerinde, mevcut transfer sistemlerine entegre ediliyor.

Kapalı döngü sistemi olarak MCS: MCS milsiz silindirler ile maliyet etkin dişli kayışlı taşıyıcı, geri dönüş rayının kombinasyonu sayesinde, daha fazla esneklik sağlıyor.