Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

GELİŞEN ROBOT TEKNOLOJİSİ İSTİHDAMI ARTIRACAK

Robot teknolojisindeki hızlı ilerleme, üretim yapısını esnetirken, çalışanları da bu yapıya adapte etmeye ve yeni beceriler geliştirmeye teşvik ediyor. Gelişen robot teknolojisinin insanları işinden edeceği tartışmaları devam ederken, uluslararası araştırmalar da istihdamın bu gelişmeden olumlu etkileneceğini ortaya koyuyor. İstihdamın olumlu etkilendiği ülkelerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Universal Robots Türkiye Satış Geliştirme Yöneticisi Kandan Özgür Gök, geleceğin istihdam yapısında aranacak yetkinlik ve becerilere değindi.

“ROBOTLAR İNSANLA İŞ BİRLİĞİ HALİNDE ÇALIŞACAK”

Robotlarla beraber artan verimliliğin istihdam üzerindeki olumlu etkisinin en gelişmiş sanayi ülkelerinde şimdiden görüldüğüne işaret eden Gök, “Uluslararası Robot Federasyonu’nun (IFR) yayınladığı habere göre, örneğin ABD otomotiv endüstrisi, 2010 ve 2015 yılları arasında 60 binden fazla sanayi robotu kurulumu yaptı. Aynı dönemde ABD otomotiv sektöründeki çalışan sayısı 230 bin arttı. Alman otomotiv sektöründe 2010’a kıyasla yaklaşık 14 bin artışla 2015 yılında faaliyete geçen robot sayısı 93 bine yükseldi. Aynı dönemde istihdam yaklaşık 93 bin işten 813 bin işe ulaştı. McKinsey Global Institute’e göre; işlerin yüzde 90’ından fazlası gelecekte tamamen otomatikleştirilemeyecek. Bunun yerine robotlar insanla iş birliği halinde çalışacak” dedi.

GELİŞEN ROBOT TEKNOLOJİSİNİN İSTİHDAMI AZALTACAĞIYLA İLGİLİ TARTIŞMALAR SÜRERKEN, ULUSLARARASI ARAŞTIRMALAR YENİ İŞ SAHALARININ ARTACAĞINA DİKKAT ÇEKİYOR. UNIVERSAL ROBOTS TÜRKİYE SATIŞ GELİŞTİRME YÖNETİCİSİ KANDAN ÖZGÜR GÖK, ROBOTLARLA BİRLİKTE ARTAN VERİMLİLİĞİN İSTİHDAM ÜZERİNDEKİ OLUMLU ETKİSİNE DEĞİNİYOR.

“BİLİŞSEL ESNEKLİK, KARMAŞIK PROBLEM ÇÖZÜMÜ VE DUYGUSAL ZEKA BECERİLERİNE İLGİ ARTACAK”

İnsanla iş birliğine dayalı cobot’ları ile öne çıkan, lider kolaboratif robot firması olduklarını vurgulayan Gök, “Robot teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte özellikle mekan odaklı bazı işlerin fonksiyonunu yitireceği gerçeğine rağmen çok daha fazla yeni iş sahasınının da artacağını söyleyebilirim.

KANDAN ÖZGÜR GÖK, TÜRKİYE SATIŞ GELİŞTİRME YÖNETİCİSİ: “UNIVERSAL ROBOTS OLARAK UR AKADEMİ İLE İŞ BİRLİĞİNE DAYALI ROBOT (COBOT) KAVRAMINI ÖĞRENMEK İSTEYENLER İÇİN ÜCRETSİZ BİR PLATFORM SUNUYORUZ. BU PLATFORMLA 87 DAKİKADA ROBOT PROGRAMCISI OLMAK ÇOK KOLAYLAŞIYOR”

Dünya Ekonomi Forumu 2015-2020 iş Raporu’na göre; yeni iş alanlarında çalışabilmek için bazı becerilerde yetkinlik ihtiyacı ortaya çıkacak. Karmaşık problem çözümü, yaratıcılık, bilişsel esneklik, eleştirel düşünme ve duygusal zeka gibi beceriler daha önemli olacak” dedi.

“COBOT’LAR YENİ İSTİHDAM MODELİNDE ÖNEMLİ ROL ÜSTLENİYOR”
Yeni istihdam modelinde araştırmacı, eleştirel ve öğrenme kabiliyeti gelişmiş çalışanlara ihtiyaç duyulacağını ifade eden Gök, “Robot teknolojisine artan yatırımlarla birlikte, kullanılacak cihazları tanıyan, bu teknoloji sistemlerini kullanabilen kişilere ihtiyaç ortaya çıkmaya başladı. Bu açıdan, profesyonel uzmanlık gerektirmeyen cobot’larımız hızlı kurulum, esnek konumlandırma ve iş birliğine dayalı (collaborative) yapısıyla herkes tarafından kolay programlanabiliyor olması sayesinde yeni istihdam modelinde önemli bir rol üstleniyor. Universal Robots olarak UR Akademi ile iş birliğine dayalı robot (cobot) kavramını öğrenmek isteyenler için ücretsiz bir platform sunuyoruz. Bu platformla 87 dakikada robot programcısı olmak çok kolaylaşıyor” dedi.

DÜNYA EKONOMİ FORUMU 2015-2020 İŞ RAPORU’NA GÖRE; YENİ İŞ ALANLARINDA ÇALIŞABİLMEK İÇİN BAZI BECERİLERDE YETKİNLİK İHTİYACI ORTAYA ÇIKACAK. KARMAŞIK PROBLEM ÇÖZÜMÜ, YARATICILIK, BİLİŞSEL ESNEKLİK, ELEŞTİREL DÜŞÜNME VE DUYGUSAL ZEKA GİBİ BECERİLER DAHA ÖNEMLI OLACAK”