Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

ENDÜSTRİ 4.0 IŞIĞINDA FABRİKA OTOMASYON ÇÖZÜMLERİ

BALLUFF

Fabrika otomasyonu ve Otomotiv Yan Sanayii’nde arıza tespiti, proaktif çözümler, izlenebilirlik ve otomasyon temelli sistem çözümlerinde Balluff, kullanıcı dostu, esnek ve uzun ömürlü ürün gruplarıyla hızlı çözümler sunuyor.

SEKTÖREL I/O LİNK ÇÖZÜMLERİ

Örnek bir konveyor hattı tasarımında, hat üzerindeki tüm kablolar belirli bir tesisat ve kablo taşıyıcılar vasıtasıyla ilgili panoya taşınıyor. Biriken kablo demetlerinin tek tek şemaya uygun olarak sisteme girilmesi, etiketlenmesi ve projeye işlenmesi gerek işçilik gerekse de maliyet açısından oldukça külfetlidir. Ayrıca sistem ekipmanlarını herhangi bir haberleşme protokolüne adapte etmekte oldukça karmaşık ve maliyetli bir çözüm oluyor. Balluff, esnek endüstriyel çözümleriyle burada devreye girerek sistem üzerindeki farklı sensör ve otomasyon ekipmanlarını sahip olduğu bus protokolüne bakmaksızın tek bir noktada toplayıcı bir çözüm sunuyor (IO Link).

Avantajları:

  • Mevcut sisteme kolay entegrasyon, basit montaj özelliği
  • Kablolamada %80 e kadar azalma
  • Konveyor uygulamalarında esnek ve modüler çözüm
  • Makine tasarım ve montaj maliyetleri ile bakım ve arıza kaynaklı giderlerde azalma

FABRİKA OTOMASYONUNDA KOMPAKT SENSÖR ÇÖZÜMLERİ

Günümüzde montaj ve işçilik maliyetlerin minimize etmek adına birçok ürün grubu kompakt yapıya dönüyor. Balluff, ”Mini Sensors” ile sektörlerin bu beklentisini karşılıyor. Balluff kompakt sensör grubu ile kullanıcılara minimum boyut ile maksimum performans sağlıyor.,

Minyatür sensör grubunda fabrika otomasyonu için; endüktif, kapasitif, ultrasonik ve optik sensör çözümleri mevcut. Özellikle robotik uygulamalarda düşük ağırlık sağlanarak yüksek çevrim hızı elde edilmek isteniyorsa minyatür sensörler mutlaka uygulamada kullanılmalıdır. Diğer bir avantajı ise; dar makine bölgelerindeki esnekliği, performans kaybı yaşamaksızın sağlamasıdır.

BALLUFF MAKİNE-İNSAN ARAYÜZÜ

Makine tasarımında, mevcut hatların izlenmesinde ve iyileştirilmesinde izlenebilirlik ve kolay erişim konusunda Balluff, ”smartlight” çözümüyle farklılık yaratıyor. Bu çözümle birlikte operatörler, bakım personeli ve tüm çalışanlar makinenin veya prosesin anlık durumundan ve üretimin her aşamasından anında haberdar oluyor. Programalanabilir ve esnek yapısı sayesinde smartlight farklı ışın yığınlarının aynı anda kullanılmasına imkan sağlıyor.

IP67 koruma sınıfına sahip ürün I/O link uyumlu olup, farklı bus haberleşme ağlarına entegre edilebiliyor. Smartlight üç farklı çalışma modunda programlanabiliyor.