Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

DİJİTAL İŞ BİRLİĞİ IOT ENDÜSTRİSİNE DEĞER KATIYOR

Advantech ilk IoT Co Creation Zirvesi’ni Çin’in Suzhou kentindeki Suzhou Uluslararası Fuar Merkezi’nde 5000’den fazla katılımcıyla beraber gerçekleştirdi. Zirvede Advantech en yeni IoT platformu WISE-PaaS 3.0’ı ve WISE-PaaS tabanlı, yazılım ve sektörel iş ortaklarıyla yakın iş birliği içerisinde hazırlanan 32 adet IoT Hazır Çözüm Paketi’ni (SRP) katılımcılarıyla paylaştı. Bu etkinlik birçok sektörde yazılım/donanım bütünleşmesinin gerçekleştirilmesi ve tam kapsamlı bir IoT ekosistemiyle değer zinciri oluşturulmasına hizmet ederken, Advantech ve iş ortaklarının IoT’de bir sonraki faza geçtiklerine dair önemli bir kilometre taşı niteliği taşıyor.

Advantech’in Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı KC Liu, “IoT uygulamalarının çok çeşitli, oldukça geniş kapsamlı ve birçok alt bölüme ayrılmış pazar yapısına dikkat çekerek birçok sektörde mevcut donanımların yazılımlarla bütünleştirilmesi ve tam kapsamlı bir değer zincirinin oluşturulmasını Advantech’in IoT endüstrisinin gelişimindeki başlıca rolü olarak konumlanıyor” dedi. Bu yaklaşımla paralel şekilde Advantech 2014’te lansmanını gerçekleştirdiği WISE-PaaS platformuyla ve takip eden süreçte platformu baştan sona bağlanabilir hale getirerek ve sensörler, Kenar bilişimi, iletişim, PaaS platformları, Bulut hizmetleri ve Hazır Çözüm Paketleri gibi hizmetleri de ekleyerek tam kapsamlı bir IoT tedarik zinciri oluşturdu.

KC Liu bu zincirin tam anlamıyla uygulanabilmesi için başarının anahtarı, “Platform teknoloji tedarikçileri ile sektör profesyonelleri arasında uygun iş birliği ve bütünleşmenin sağlanarak, yazılım ve donanım sistemlerinin bir araya getirildiği standart hale getirilmiş ve yinelenebilir Hazır Çözüm Paketleri oluşturulmasından geçiyor. Sistem Bütünleştiricilerin de Hazır Çözüm Paketleri’nin kullanıcı tarafındaki kurulumunu ve düzenli bakımını üstlenerek sahada çözümü hayata geçirme ve endüstriyel IoT tedarik zincirini tamamlamak için konumlanacak. Advantech bu doğrultuda hedeflerine ulaşmak için birçok farklı alanda geliştirme çalışmaları gerçekleştirecek. Önceki donanımlar mevcut iş merkezleri tarafından yönetilmeye devam edecek. Yeni yaklaşımın özünü teşkil eden WISE-PaaS ise üyelik sistemi üzerinden iş merkezinin yapacağı paylaşımla usulüyle maliyet merkezi tarafından yönetilmesi hedefleniyor. Hazır Çözüm Paketleri için yazılım geliştiriciler ve Sektör Odaklı Çözüm Bütünleştiricilerle (DFSI) kurulacak iş ortaklıkları, gerek görülen hallerde küçük paylı ortak yatırımlara dönüştürülecektir” dedi.

VERİ TOPLAMA, YÖNETME VE ANALİZ ETME SÜREÇLERİ OLANAKLI HALE GELİYOR

Advantech CTO’su Allan Yang ise; “Advantech’in uzun yıllara dayanan yerleşmiş ve güvenilir marka algısının sağladığı avantajların yanı sıra, WISE-PaaS platformunun daha gelişmiş hale gelerek değerini artırmasının Advantech’in tüm IoT ekosistemi içerisindeki önemini öne çıkarıyor. Kenar Bilişimi Platformları ve Evrensel IoT Bulut Çözümleri; bilişim kaynağı sağlayıcılarını, bulut hizmetleri operatörlerini, hazır çözüm paketlerini, ekipman kullanıcılarını ve üreticileri birbirlerine bağlayarak endüstriyel IoT tedarik zincirinin oluşmasını ve her sektördeki yazılım ve donanım bütünleşmesine ivme kazandırmayı mümkün kılıyor. Advantech’in bulut veri işleme ve uygulama geliştirmedeki becerileriyle iş ortaklarının uzmanlıkları bir araya getirildiğinde ortaya çıkan Operasyonel Teknolojiler (OT) ve Bilişim Teknolojileri (IT) bütünleşmesi ideal veri toplama, yönetme ve analiz etme süreçlerini olanaklı hale getiriyor. Günümüzde birçok firma bağlanabilirliğe ve veri toplama cihazlarına yatırım yapıyor ve IoT de hızlı gelişimine devam ediyor olsa da, henüz IoT verisinden değer üretme sürecinin başlarındayız. IoT yazılım modüllerimiz, veri toplamadan elde edilen ticari değeri baz alan operasyonel Bulut platformu hizmetleri oluşturmak için tasarlandı. Bu nedenle WISE-PaaS’ın geliştirme süreci için bizim ana rotamız veri güdümlü inovasyon. Birçok iş ortağımız Yapay Zeka güdümlü ekipman ve akıllı iş akışı yönetimi uygulamaları gerçekleştirmek için veri toplama yatırımları yaptılar ve aynı zamanda toplanan veriden değer ortaya çıkarabilmek için birçok farklı yöntem ve araç arayışındalar. Birçok iş ortağımız genellikle seneler içinde topladıkları bu oldukça değerli, sektöre özel bilgileri şirketleri dışındakilerle paylaşma konusunda çekingenler. Advantech bu bağlamda her endüstriyel sektördeki can alıcı noktaları öğrenerek sağlayabileceği en etkili teknolojik desteği sağlamayı öncelikliçer hedef olarak görüyor. İşbirlikçi dönüşüm yaklaşımı ve IoT tabanlı Bulut çözümlerinin iş birliği gerektiren yapısıyla beraber tüm tarafların güçlü yanlarının bir araya getirilerek kazan-kazan durumu oluşturulabileceğini fark ettik” dedi.

IoT gelişimine katkı sağlamak adına WISE-PaaS 3.0, dört ana işlev modülü sunuyor:

  • WISE-PaaS/SaaS Composer görünür iş akışı içeren bir Bulut yapılandırma aracı. WISE-PaaS/SaaS Composer, basit ve sezgisel 3D modelleme uygulamaları ve etkileşimi için özelleştirilmiş bileşen grafiklemeyi destekliyor. Veriyi milisaniyelik aralıklarla güncelleyip WISE-PaaS/Dashboard aracılığıyla kritik yönetim verisini en kolay anlaşılacak şekilde görselleştirerek değerli verinin rahatça ayıklanmasını ve operasyonel verimliliğin artırılmasını sağlıyor.
  • WISE-PaaS/AFS (Yapay Zeka Framework Hizmeti – AI Framework Service) bir yapay zeka eğitme modeli ve dağıtım hizmeti çerçeve altyapısı. Sahip olduğu basit “sürükle ve bırak” arayüzü sayesinde geliştiricilerin sektörel verinin girişini kolayca gerçekleştirmesini olanaklı kılıyor. Yapay Zeka algoritmalarıyla birleştirildiğindeyse, bu hizmet etkili bir çıkarım motoru oluşturarak Kenar bilişim platformlarına otomatik dağıtım sağlıyor. WISE-PaaS/AFS; model tutarlılık yönetimi, modeli yeniden eğitme ve otomatik yeniden dağıtma imkanlarıyla beraber uygulama sahasındaki birçok Yapay Zeka modelini aynı anda kontrol ederek otomatik model tutarlılığı geliştirmesi ve yaşam döngüsü yönetimi hizmetleri sunuyor.
  • WISE-PaaS/APM (Varlık Performans Yönetimi – Asset Performance Management) ekipman network bağlantısı uzaktan bakım hizmetleri çerçeve yapısı olarak tanımlanabilir. WISE-PaaS/APM sahadaki birçok farklı türdeki endüstriyel kontrol ekipmanı ve iletişim protokollerine bağlanıyor. En güncel Kenar bilişimi açık standardı olan EdgeX Foundry’i destekleyerek ekipman yönetimi ve iş akışı bütünleştirme şablonları sunyor. AFS ve APM birlikte değerlendirildiğinde Makineden Zekaya (M2I) uygulama geliştirme süreçlerini hızlandırıyor.
  • Mikroservis geliştirme framework hizmeti: WISEPaaS geliştiricilerin hızlıca program tasarım yapıları oluşturabilmelerine olanaklı kılan bir mikroservis geliştirme platformu sağlayarak geliştirme süreçlerini kolaylaştırıyor. Hizmet bulma, yük dengeleme, hizmet yönetimi ve yapılandırma merkezi gibi mikroservis işlevleri, dahili ve esnek destek mekanizmaları içeriyor.