Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Depo Otomasyon ve İzlenebilirlik Uygulamalarında Balluff Çözümleri

Balluff

İzlenebilirlik; bir sürecin her adımının belgelenmesidir. Kimlik tanımlama yoluyla bir maddenin geçmişi, bulunduğu konum ve tüm aşamalarının kaydının oluşturulmasıdır.

Balluff, özellikle RFID teknolojisinin uygulanması ve esnek çözümleri sayesinde depo-raf sistemlerinin izlenebilirliğini otomasyon teknoloji ile birleştiriyor. BIS Endüstriyel RFID sistemlerimiz, modern bir fabrikadaki bilgi akışı üzerinde bir sap oluşturulmasına yardımcı olur.

Nesneler RFID kullanılarak otomatik olarak tanımlanıyor ve izlenebiliyor. Bunu yapmak için, bir bellek işlevi gören bir veri taşıyıcısı nesneye eklenir ve tanımlanmasına izin veriyor. Veriler, veri taşıyıcı ile okuma / yazma kafası arasında, işlemci birimi aracılığıyla kontrolöre aktarılıyor.

Balluff, düşük frekanslı (LF), yüksek frekanslı (HF) ve ultra yüksek frekanslı (UHF) ürün yelpazesi için geniş bir yelpazede yenilikçi ürünler sunuyor. BIS V frekanstan bağımsız işlemci ünitesi ile, tüm sistemler esnek bir şekilde birbirleriyle birleştirilebilir. Bunu yaparak daha fazla esneklik ve daha düşük envanter seviyeleri sayesinde maliyetlerden tasarruf edilir.

BALLUFF RFID TEKNOLOJİSİ

 1. BIS M HF (13.56 MHz)
 2. BIS C LF (70/455 kHz)
 3. BIS L LF (125 kHz)
 4. BIS U UHF (860 … 960 MHz)

BIS HF (13.56 MHz)

RFID sistemi BIS M (13.56 MHz), büyük hacimli veriler için yüksek iletim hızı ile global ISO standartlarını ve altyapısını destekler.

Veri taşıyıcılarının ve okuma / yazma kafalarının çeşitli kombinasyon seçenekleri sayesinde, sistem birçok uygulama için kullanılabilir. Örneğin, yakın çevrede parça takibi veya üretim kontrolündeki uygulamalar (paletleme, iş parçasına kayıt) için uygundur.

ÖZELLİKLER

 • 4 pinli standart kablolama ve IO-Link bileşenlerinin kullanılabilirliği
 • Pasif veri taşıyıcıları ile birlikte, maksimum 400 mm’ye kadar algılama mesafesi
 • Global RFID standartları ISO 15693 ve ISO 14443A ile uygulamalarda sorunsuz entegrasyon
 • Genel olarak yaygın olarak kullanılan tüm veri yolu sistemleri
 • Kolay, hızlı devreye alma
 • Balluff yüksek hızlı bileşenleri (ISO 15693’ten 8 kat daha hızlı)
 • Müşteriye özel çözüm ve ürünler
 • Tüm kullanım yerlerinde kolay entegrasyon için çeşitli aksesuarlar

BIS C LF (70/455 kHz)

Özellikle yüksek performanslı ve esnek BIS C düşük frekanslı RFID sistemleri, soğutma sıvısı ve yağla zenginleştirilmiş işleme merkezlerinde güvenilir ürün / parça tanımlama özelliğine sahiptir.

Tam bir konumlandırma her zaman gerekli değildir. Birçok veri taşıyıcı da dinamik olarak “geçerken” okunabilir ve yazılabilir. LF (70/455 kHz), kısa aralıklar üzerinden ürün tanımlaması için ilk tercihtir. Diğer kullanım alanları, konveyör sistemleri, FTS ve palet taşıma sistemleri ve montaj teknolojisi ve tedarik organizasyonu ile ürün taşımacılığıdır.

ÖZELLİKLER

 • Çok çeşitli uygulamalar ve zor kullanım koşulları için veri taşıyıcılarının çeşitliliği ve okuma / yazma kafaları
 • Aşınma, bakım gerektirmez ve kirlere karşı duyarsız. 
 • Tüm global standart veri yolu sistemlerinde kullanılabilen işlemci ünitelerinde özel test yazılımı ile yüksek enterferans direnci ve güvenli veri transferi 
 • 8 kbyte’a kadar bellek kapasitesi

BIS U UHF (860 … 960 MHz)

Balluff’un UHF sistemleri, otomasyon süreçlerinde veri şeffaflığı ve izlenebilirlik sağlar. UHF, tüm süreçleri kapsayan tanımlama çözümleri için standart bir teknolojidir.

Form, etiket bilgilerinin hızlı bir şekilde algılanmasına ve sürekli iletim güvenliğine ulaşılmasına yardımcı olur. Merkezi olmayan depolama ürünü ve işlem verilerini sorgulayarak UHF, malzeme akışının her aşamasında izlenebilirlik uygulamalarının merkezi bir bileşenidir. Bu nedenle, tüm tedarik zincirinde sürekli bir veri şeffaflığı sağlanır.

ÖZELLİKLER

 • Global olarak kullanılan standart arayüzler aracılığıyla uygulamalarda sorunsuz entegrasyon
 • ISO 18000-6C ve EPC Gen2 Class1 global standardına uygun
 • Veri taşıyıcıları ve antenleri birleştirmek için çok çeşitli olanaklar sayesinde esnek kullanım
 • 6 m ve üzeri algılama performansı
 • Bunch yeteneği, birçok veri taşıyıcısının (etiketler) eş zamanlı algılanmasını sağlar
 • Bus arayüzleri ve daha yüksek seviyeli IT sistemleri ile klasik kontrol sistemlerine bağlantı için uygun
 • Gerçekleştirilebilen komple sistem çözümleri