Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

DAHA FAZLA ESNEKLİK SAĞLAYAN KOMPAKT SCARA ROBOTLAR

STAUBLİ

Stäubli TS2 SCARA serisiyle yeni bir performans sınıfına giriyor. Tamamen yeniden tasarlanarak, hassas ortamlarda kullanım için de birçok yeni olanak sunan dört eksenli SCARA robotlar; özel JCS sürücü teknolojisiyle ultra kısa döngü sürelerini kolaylaştırıyor. Intek Engineering CSO’su Sølvar Flatmo, “Üretici, çok yüksek verimlilik ve düşük değişim sürelerine sahip esnek bir üretim çözümü istiyordu. Esnek üretim ekipmanları hakkındaki deneyimimizi Omron LD Mobil Robot gibi bir teknolojiyle bir arada kullanmak, üretimi durdurmadan yapılandırılabilen hatta değiştirilebilen esnek ve özelleştirilebilen üretim hatlarının oluşturulmasında sıra dışı bir yaklaşımdı. Yüksek verimli üretim için robotları sürekli çalışır durumda tutmak bir gerekliliktir ve bunun için hızlı hat değiştirme ve azaltılmış duruş süresi çok önemlidir” dedi. Yeni model bu serinin önceki modellerle hangi noktalarda benzerlikleri konusunda, Stäubli Robotik Direktörü Gerald Vogt, “Hiçbir şey. SCARA serimizi yepyeni bir görünüme kavuşturduk. Şimdi modüler tasarımda ilk defa, yeni standartlar belirleyen altı eksenli makinelerimizde kendi JCS teknolojimizi birleştiriyorlar. Bu teknoloji, dört eksenli TS2’nin muazzam performans kazanımlarının anahtarıdır. JCS teknolojisi, harici kablolamayı geçmişte bırakan eşsiz bir temiz oda tasarımı yapmıştır” dedi. Yeni robotlar ve onların öncülleri arasındaki farklar belirgindir. Dahili medya ve besleme hatları ile kompakt, kapalı tasarımları ile karakterizedir. Harici kablo demetleri bulunmamaktadır; böylece düzensiz konturlar, mekanik arıza kaynakları veya önlenebilir partikül emisyonları yoktur. Tamamen kapatılmış muhafaza ile isteğe bağlı olarak bir kapakla korunan ve özel vidalarla yapıştırılmış, robot kaidenin altında gizli bağlantılar (istenirse) ile ölü alan sistematik olarak hariç tutulmuştur. Bu, modern hijyenik tasarımın özünü oluşturuyor.

H1 GIDA YAĞI İLE HERHANGİ BİR PERFORMANS KAYBI YAŞANMIYOR

Stäubli, sağlık ve yaşam bilimi sektörünü yeni SCARA’larla daha da pekiştirmeyi amaçlıyor. Standart modelin piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra, ilaçların, tıbbi ve gıda uygulamalarının yanı sıra UL ve ESD uyumlu varyantlar için özel olarak modifiye edilmiş versiyonlar hazır bulundurulmalıdır. Vogt, “Yeni yüksek hızlı SCARA’larımız her amaca uygundur. Tüm montaj görevleri için standart robotlar var ancak bunlar yeni uygulama olanaklarını açtıkları hassas üretim ortamları için basit modifikasyonlarla yükseltilebilir. Gıda ve ilaçlardan fotovoltaiklere kadar değişen en katı hijyen veya temiz oda gereksinimlerine tabi uygulamaları düşünüyorum. Tüm TS2 modelleri H1 gıda yağı ile herhangi bir performans kaybı olmadan çalıştırılabilir” dedi.

Tüm olasılıklar için en iyi çözümü sağlamak amacıyla, yeni Stäubli SCARA robot ailesi, TS2-40, TS2-60, TS2- 80 ve TS2-100 olmak üzere dört üyeden oluşuyor. Dört eksenli TS2-100 ile Stäubli, önceki model serisinin çalışma yarıçapını (400 ila 800 milimetre) 1000 milimetreye çıkardı. Genel olarak, yeni SCARA’lar öncekilerden oldukça kompakt olmakla birlikte alan açısından daha fazla esneklik sağlıyor. İlk kez, dört eksenli makine isteğe bağlı bir entegre takım değiştirme sistemi ile sipariş edilebiliyor. Bu, SCARA’nın çevik kavrayıcılarının ve araçlarının kendilerini otomatik olarak değiştirmelerine ve böylece belirli uygulamalardaki çalışma süresini önemli ölçüde artırmasına olanak tanıyor. Bu sistemin bir başka avantajı ise, araçların veya kavrayıcıların bayonet kilitleme mekanizması vasıtasıyla saniyeler içinde manuel olarak değiştirilebilmesidir. Tüm medya ve sinyal bağlantıları otomatiktir.

ÇOKLU AVANTAJLARA SAHİP MODÜLER TASARIM

Dört modelin yakından incelenmesiyle ortak özellikler ön plana çıkıyor. Bu tesadüfi bir durum olmamakla birlikte sadece yeni modüler tasarımın bir sonucudur. Tüm makineler, dizinin altı eksenli TX2 nesliyle paylaştığı aynı robot ayaklarına sahiptir. Ayrıca; önkol, eksen ve sürücüler belirli modellerde aynıdır. Önkol durumunda, dört model TS2-40 ve TS2-60’da bulunan, TS2-80 ve TS2-100 üzerinde daha büyük olan iki farklı versiyondan biriyle donatılmıştır. Vogt, “Her şeyden önce, bu modüler tasarımı ile yeni SCARA’lar teslimat sürelerini önemli ölçüde azaltacak. Ayrıca gereksiz masraflardan sizleri koruyoruz ve yedek parça tedariğimizi daha rasyonel bir hale getiriyoruz. Şimdi kendi JCS teknolojimizi kullanıyoruz ve her durumda çok yüksek seviyede dikey entegrasyona sahibiz. Bu nedenle kullanıcılar; daha hızlı, daha sessiz ve daha esnek olan bu makinelerin yüksek performansından memnun kalmakla birlikte daha kısa teslimat süreleri de kendilerine kolaylık sağlayacaktır” dedi.