Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Zengin Özelliklere Sahip, Uygun Fiyatlı Yeni HMI Serisi

Omron işlevselliği ve kullanılabilirliği artıran, küçük ve orta boy makineler için ideal yeni HMI serisini duyurmaktadır. Boyutları 3,5 inç´ten geniş ekran 10 inç´e kadar değişen geniş model yelpazesine sahip olan seri, birçok farklı uygulama gerekliliği için uygundur ve uzun ömürlü LED arka aydınlatmalı TFT renkli dokunmatik ekran, geniş görüş açısı ve 65.000´den fazla renk gösterebilme özelliklerine sahiptir.

NB serisi HMI´ler, Omron PLC´lere ve cihazlarına (özellikle de Omron CP1 kompakt PLC´ye) ve diğer tedarikçilerin otomasyon ürünlerine bağlantı için Ethernet, seri ve USB arabirimleri kullanır. NB HMI ayrıca programının yeni sürümünü yüklemek ya da saklanan verileri yedeklemek için USB bellek kullanımını destekler.

Basitlik gözetilerek tasarlanan NB serisi HMI´leri, sezgisel operatör ekranları oluşturmak için gereken tüm özellik ve işlevleri sağlar; programlama yazılımı, Omron websitesinden ücretsiz olarak indirilebilir. Bu yazılım esnek pencere kullanımı, 32 dil desteği, hızlı animasyon oluşturma özelliği (örn. belirli durumlar ve makine işlevleri ile ilgili) ve çok sayıda güçlü makro sunar. Tasarım vaktinden tasarruf için projeler çevrimdışı simülasyon modunda test edilebilir.

Kullanıcıların üretim verimliliğini optimize etmek amacıyla NB serisi HMI´ler hem gerçek zamanlı hem de geçmiş verilerin grafiksel verilerini sunmak için birçok seçenek sağlar; böylece bilginin kolay anlaşılır olduğu bir görüş sunar. Bu veriler, bir PLC belleğinde saklanabilir veya USB port üzerinden taşınabilir bir belleğe aktarılabilir.

Kullanım sırasında, alarm durumları öncelik veya önem derecesini belirtmek amacıyla farklı yazı tiplerine veya renklere ayarlanabilir; ayrıca açılır pencere alarmı, duyulabilir sesli uyarı ya da PLC´de bit adresi ayarlama seçenekleri de bulunur. Farklı ekranlara veya eylemlere atanan farklı güvenlik seviyelerine izin verme ve her operatör için izin kontrolleri gibi çok sayıda güvenlik seçeneği mevcuttur. Kritik eylemlerin gerçekleştirildiğini onaylamak için standart operatör onay kontrolleri de bulunur. Makine tasarımcıları için yeni uygun fiyatlı ve zenginleştirilmiş işlevselliğe sahip Omron NB HMI kullanarak, operatörlere ve bakım personeline daha iyi işlevsellik ve makineleriyle daha iyi etkileşim imkanı sağlanabilir.