Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Yüksek Verimli Piezo Valfleri

BTC firmasının Türkiye tek temsilcisi olduğu Hoerbiger Autom. Technik firmasının pnömatik sektörü için geliştirdiği yeni teknoloji Piezo Valfleri Türkiye pazarına sunuldu. Ürün, yüksek verimi, düşük enerji tüketimi ve diğer göze çarpan özellikleri ile otomasyon sektörü için tasarımlarda yenilikler yaratıyor.

Piezo teknolojisi
Piezo kelimesi, Yunanca’dan türetilmiştir; “sıkıştırmak, basınç uygulamak” anlamlarına gelmektedir. Piezoelektrik özelliği, bazı malzemelere uygulanan mekanik basınç sonucunda, malzemenin elektrik alan ya da elektrik potansiyel yaratma yeteneğidir. Bu etki, malzemenin içindeki polarizasyon yoğunluğundaki değişmeyle doğrudan alakalıdır. Eğer malzeme kısa devre değilse, uygulanan stres malzemede bir voltaj meydana getirir.

• Basınç regülatörlerinin özellikleri
• Elektrik kontrolü ile 3 yönlü basınç regülasyonu,
• 0-0,2 bar, 0–2 bar, 0-6 bar ve 0-8 bar arasında hassas basınç ayarı,
• 1600 lt/dak. debiye kadar kontrol,
• %5 ile %2,5 hassasiyet ile basınç kontrolü,
• 0-10 VDC veya 4-20 mA sinyal girişi,
• Feed back’li,
• IP 65 standardı.

B – Yön valflerinin özellikleri
– 3/2, 5/2 ve 5/3 monoblok ve dilimli yön valfleri,
– 10 bara kadar çalışabilme,
– 50-1300 Litre/dak. arası debilerde çalışabilme,
– M5, G1/8, G1/4 ölçülerinde giriş ve çıkışlar,
– -10°C ile + 60°C arası sıcaklıklarda çalışabilme,
– 4,5 VDC – 30 VDC veya 1-20 mA elektrik değerinde çalışabilme,
– Yanıcı maddelerde güvenlik en üst sınır noktası olan IP 65 uygunluk.

Bu teknolojinin kullanıldığı yön valfleri ve oransal basınç regülâtörleri aşağıda belirtilen birçok sektörde tercih edilmektedir.