Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Yüksek ve Çok Yüksek Frekanslı RFID Çözümleri

125 kHz düşük frekanstan 866 UHF ve 2.4 Microwave frekanslarına kadar çeşitli RFID donanım ve yazılım seçenekleri ile Meyerrfid her türlü RFID projesinin danışmanlığı, hazırlanması ve uygulanması aşamalarında başarılı projelere imza atıyor.

Meyerrfid ayrıca güncel yurt dışı eğitimleri ve benchmark testleri ile RFID dünyasındaki gelişmeler hakkında şirketlere ışık tutuyor.

Uygulama alanları
Lojistik ve Otomotiv: Otomobil, tır ve kamyon, lastik, araç parçaları, kanban kart, personel, kargo takip,
Tekstil ve Alışveriş: Mağaza güvenlik, tekstil, ürün, personel, kuyum ve araç takip,
Finans: Anahtar, personel, çanta, araç, güvenlik tur ve kapı geçiş takip,
Sağlık: İlaç, hasta, cihaz ve alet, personel ve inek ve koyun takip,
Turizm ve Kültür: Araç, personel, eşya, yolcu, bavul, kitap ve bisiklet takip,
Sanayi ve Enerji: Boru, kanban kart, araç, personel, kamyon ve el aletleri takip,
Medya: Gazete kağıt rulo, kaset takip, CD, personel ve alet.

Varlık yönetimi: Demirbaş takip sistemleri
• Stok denetim 15x daha hızlı: 2-5 dakika süren demirbaş işlemleri 10 saniyeye düşer,
• Düzenli ve doğru stok yönetimi,
• ERP sistemlerine gerçek veri sağlar,
• Düzenli bakım ile daha çok verimlilik sağlanır,
• Kiralık ekipmanların doğru yönetimi sağlanır,
• Kullanım ömrü bitmiş ürünlerin hızlı tespiti,
• Enerji kullanımında azalmalar sayesinde çevre dostu teknoloji,
• 2-5 metre okuma mesafesi ile uzaktan erişim,
• 10x35mm gibi küçük etiketler ile her şey takip edilebilir,
• Metal gibi zor yüzeylerde kullanılabilir,
• Yatırımın geri dönüşü hızlı ve verimlidir,
• Varlıkların bulunabilirlikleri artar,
• İş gücü kaybı barkod sistemlerinin güçlü alternatifi,
• Doğru ürünlerin doğru yerde olduğundan emin olunur,
• Kağıda alınan sayım notları RFID ile ortadan kaldırılır.

Depo yönetimi: RFID ile palet/forklift takip sistemleri

Forklift
Üretim forkliftlerle kolayca depoya veya paketlemeye taşınabilir. Bu süreçte hangi forkliftin hangi ürünleri ne zaman nereye taşıdığını takip etmek çok önemlidir. Bu bilgilerin gerçek zamanlı olarak ERP sistemleri tarafından bilinmesi, stok ve depo yönetimini çok kolaylaştırır.

Palet
Üretilen ürünleri paletlerle depolamak veya ulaştırmak rahatlık sağlar. Bu arada her paletteki ürün bilgisi ve anlık olarak yer bilgisinin elde edilmesi önemlidir. Bu sistem sayesinde büyük depoların takibi rahatlıkla yapılabilmektedir. Ayrıca ay, dönem ya da yıl sonu stok sayımları günlerce sürmez, sadece 1-2 saat içerisinde tek kişi tarafından yapılabilir.

Araç yönetimi: Kamyon takip sistemleri
Çimento fabrikaları, maden ve liman gibi lojistik taşıma faaliyetlerin yoğunlukta olduğu, işletmelere kamyon ve tır giriş çıkışının kayıt altına alınma zorluğundan dolayı RFID destekli Kamyon ve Tır Takip Sistemi olan TruckWare çözümü sunuluyor.

İşletmenin bütün giriş ve çıkışlarına yerleştirilecek olan RFID okuyucular ve kamyonların üzerine yerleştirilecek RFID etiketler sayesinde araç giriş çıkışları bilgisayar ortamında kayıt altına alınır. Elle girilen bu verilerin sisteme geçmesiyle işlemler daha hızlı olurken, daha güvenilir veriler elde etmek mümkün olacaktır. Mevcut olan sistem ile entegre edildiğinde ne taşıdığı, taşıma işleminin nereye yapıldığı, araç şoförü, tır hakkında arızalı olup olmadığı, bakım süreleri gibi detayları da anında alabilmek mümkündür.

İşletmeye (park alanına) girecek araçları 5-10 metreden otomatik tanıma, kartsız sistem sayesinde araç sırası beklemeden hızlı geçiş imkanı ve güçlü raporlama özellikleriyle sistemin tam denetimi sağlanır. Her türlü kamyon, tır veya taşıyıcıya takılabilir.