Otomasyon dergisi, Türkiye'nin otomasyon konusundaki ilk ve en köklü dergisidir. 1992 yılında “Türkiye’de Otomasyonsuz Fabrika Kalmasın” sloganıyla yola çıkan dergi, Türkiye endüstrisinin otomasyon konusunda bilgilendirilmesini kendisine misyon edinmiştir. Dünyadaki ve Türkiye'deki gelişmeleri anında okuruna iletmeyi; otomasyon alanında yapılacak yatırımların, doğru ve kârlı olabilmesi için yol gösterici bir rol oynamayı amaçlamıştır.

Yüksek Güçlü Dönüştürücü SEMISTACK_RE

Dünya çapında önde gelen güç elektronik bileşenleri üreticilerinden biri olan Semikron, yenilenebilir enerji (RE) uygulamaları için kullanılan IPM’i, SEMISTACK_RE’de kullanarak güncelledi. Bu yeni yüksek-güçlü dönüştürücü, rüzgar türbinlerindeki senkron ve çift beslemeli endüksiyon jeneratörlerinde (DFIG) veya merkezi kontrollü güneş PV çeviricilerinde kullanılmak için tasarlanmıştır.

SEMISTACK-RE, 2Q olarak 1xB6CI veya 4Q olarak 2xB6CI yapısında su soğutmalı 3 faz dönüştürücüdür. Azami dört adet SEMISTACK-RE dönüştürücüsü paralel bağlanarak 6MVA kadar olan uygulamalarda kullanılabilir. SEMISTACK-RE ürünleri Semikron’un güç bileşenleri, sürücü ve soğutucunun entegre edildiği SKiiP akıllı güç modül ailesinin son nesline dayanmaktadır.
SEMISTACK-RE’nin önceki sürümü 3-kısımlı 1200A akım kapasitesine sahip SKiiP 3 sürümüne dayanmaktaydı. 4 kısımlı daha büyük olan SKiiP 4 sürümü 1000A ile 1400A arasında bir akıma sahiptir. Böylece, SEMISTACK-RE dönüştürücüsünün azami akım taşıma kapasitesi %17 oranında artarak 1,7 MVA yükselmiştir. SEMISTACK-RE’nin çok düşük endüktanslı DC bara ve SKiiP 4’ün dahili bara yapısı sayesinde, nominal DC gerilimi kısa devre koşullarında bile 1250VDC kadar artırılabilmektedir.

SKiiP 4’ün entegre yeni dijital kapı sürücüsü, tüm anahtarlama veya kontrol sinyalleri ve sıcaklık sinyali için birincil ve ikincil tarafı arasında güvenli bir elektriksel izolasyon sağlayarak, kullanıcının pahalı elektriksel izolasyon devreleri yapması gerekliliğini ortadan kaldırır. SKiiP sürücüsü, hata belleğine erişim özelliğini sağlayan, SKiiP 4’teki hataların hızla tespitine ve kaydedilmesine imkân veren, güç modülünde kullanımı bir ilk olan, CANopen kurulum ve tanı kanalı özelliğini içermektedir.

%100 lehimsiz sinterleme işlemi ve yenilikçi basınç temas (pressure-contact) sistemi sayesinde, SKiiP 4’ün termal döngü kabiliyeti 5 kat ve maksimum jonksiyon sıcaklığı 175°C’ye artmıştır. Yüksek güvenilirliği sağlamak için SKiiP 4’ün bu yenilikleri uzun ömürlü polipropilen kapasitörler ile birleştirilmiştir.